Kediler Kabus Görür Mü?

Kedilerin rüya görmeleri bilimsel olarak kabul gören bir durumdur. Hayvan bilimi ile uğraşan uzmanların savunduğu tüm memelilerin rüya görmesi gerçeğine dayanarak kedilerin rüya görmesi mümkündür. Kedilerin rüya gördüğünün anlaşılmasına sebep olan uykuda yaptıkları hareketler şunlardır:

 • Mırıldanmaları
 • Ani hareketlerde bulunmaları
 • Bıyıklarını oynatmaları
 • Kuyruklarını sallamaları
 • Nefes alıp verme hızlarının zaman zaman artması

Kediler Kabus Görür Mü?

Kedilerin kabus görmesi gerçek olabilecek bir durumdur. Kedilerin rüya görmesinin gerçekliği kabul edildiği takdirde bu rüyaların bazılarının rahatsız edici olması da muhtemeldir. Kedilerinin uyurken sergiledikleri bazı davranışlardan yola çıkarak kediler kabus gördükleri düşünülebilir. Diğer bir memeli türü olan insanla uyku konusunda benzerlik gösteren kediler de insanlar gibi kâbus görebilirler.

Kediler Kabus Gördükleri Nasıl Anlaşılır?

Kedilerinizin kâbus gördüklerini anlamak için kedinizi uyurken dikkatli bir biçimde inceleyebilirsiniz. Kedilerin kâbus görürken sergiledikleri davranışlar insanların kâbus görürken sergiledikleri davranışlar ile benzerlik gösterebilir. Kedinizin kâbus görürken sergileyebilecekleri davranışlar şunlardır:

 • Aniden yerlerinden sıçramaları
 • Hızlı göz hareketleri
 • Ağlama şeklinde mırıldanmaları

Kedilerin Rüya Görmesinin Bir Nedeni Var Mı?

Ne yazık ki kedilerin rüya görme nedeni tam olarak açıklanmış bir durum değildir. Kediler, insanlarla benzer olarak hem REM uykusunda hem de REM uykusu dışında rüya görebilirler. Özellikle yavru kediler başta olmak üzere kedilerin rüya görmesi gelişimsel sağlıkları açısından faydalıdır.

Kediler Ne Kadar Süre Uyur?

Kedilerin uyuma süreleri kediler arasında değişiklik gösterebilen bir süreçtir. Genele bakılırsa kedilerin günlük 14 ile 18 saat arasında uyuduğu gözlemlenir. Kediler de diğer hayvanlar gibi gündelik enerji ihtiyaçlarını karşılamak için uykuya ihtiyaç duyan canlılardır. Kedilerin uyuma süreleri insanlarınkine oranla çok daha fazladır. Kediler, uyuma süreçlerinin çoğunda derin uyku halinde olmazlar. Kedilerin uyuma süreçleri yaşlarına ve enerji harcama durumlarına göre değişiklik gösterebilir.

Kediler Uyku Esnasında Neden Sıçrarlar?

Kedilerin uykuda sıçraması sık görülebilen bir durumdur. Uyku esnasında sıçrayan kedilerin sıçrama sebepleri bazı hastalıklar olabilir. Kedilerin genelde uyku esnasında sıçrama nedenleri şunlardır:

 • Uyku esnasında ani ısı düşüşleri
 • Kedinin zehirlenmiş olması
 • Kedinin göğüs hastalıklarına sahip olması
 • Kedinin epilepsisi olması
 • Derin olmayan uyku esnasında bir uyaran tarafından uyarılmak

Kediler Uyurken Üstleri Örtülür Mü?

Kedilerin uyurken üstlerinin örtülmesi zararı bulunmayan bir eylemdir. Kedilerin rüya görmesi durumunda sıçramalar ve titremeler gibi durumlar yaşanabilir. Sıçrama ve titreme durumlarında kedinizin üşümesinin etkisi olabilir. Bu üşümenin önüne geçmek için kedinizin üstünü örtebilirsiniz. Kedinizin üstünü örtmek onu ısıtacak bir yöntem olsa da kedilerin bazıları üzerlerinin örtülmesini tehdit olarak algılayabilir. Bu yüzden kediniz üstü örtülünce rahat etmeyip örtüyü üzerinden atabilir. Bu tür durumlarda kedinizi ısıtacak başka bir yöntem bulabilirsiniz.

Kedilerin Uykuda Üşümesi Nasıl Engellenir?

Kedilerin uykuda üşümesini engellemek için bazı yöntemlere başvurabilirsiniz. Kedinizin uykuda üşümesini engellemek için başvurabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır:

 • Kedi evleri
 • Isıtmalı kedi yatakları
 • Kedinin üstünü örtmek
 • Kalorifer üzerine kedilerin uyuyabileceği bir alan kurmak

Kediler Kâbus Görürken Ne Yapmak Gerekir?

Kediler kâbus görürken yapmamanız gereken şeylerin başında kendinizi ani bir şekilde uyandırmamanız gelir. Birçok kedi sahibi kedileri kâbus görürken onları uyandırmanın daha iyi olacağını düşünse de değildir. Kediniz rüyalarında kâbus görürken onlara müdahale etmemeniz gerekir. Eğer kediniz kâbus görürken onu uyandırmaya çalışırsanız kediniz agresifleşerek size saldırabilir veya ani hareketlerde bulunarak kendine zarar verebilir.

Kediler Rüyalarında Ne Görür?

Kedilerin rüyalarında gördükleri şeyler çoğunlukla gündelik yaşantısından oluşan şeyler olabilir. Hayvan bilimi ile uğraşan uzmanların genel görüşüne göre kedilerin rüyalarında en çok sahiplerini gördükleri büyük bir ihtimalle gerçek olduğu yönündedir. Kedilerin rüya gördüklerinde sergiledikleri davranışlar insanlarla büyük benzerlikler gösterir. Bundan yola çıkarak kediler de insanlar gibi kendi duygu durumlarına göre rüyalar görebilir.

Kediler Neden Sahiplerinin Yakınında Yatar?

Kedilerin sahiplerinin yakınında yatmaları oldukça yaygın görülen bir durumdur. Kedilerin sahiplerinin yakınında yatmalarının birden fazla nedeni bulunabilir. Kediler avcılık içgüdüleri yüzünden tuvalet ve uyuma gibi durumlarda sahiplerini korumak amaçlı yakınlarında bulunabilir. Aynı zamanda kediler kendilerinin de uyurken tehlikede olabileceklerini düşündükleri için korunma amaçlı sahipleriyle uyumak isteyebilirler. Kediler tüm ihtiyaçlarını gideren sahiplerine derin bir bağlılık hissi besleyebilir. Bundan dolayı derin bağlılık hissettikleri insana uyurken de yakın olmak isteyebilirler. Kediler yüksek sıcaklıkları seven canlılar oldukları için sahiplerinin vücut ısısından faydalanmak için de sahiplerine temas ederek uyumak isteyebilirler.

Kedilerin Kâbus Görmesi Engellenir Mi?

Kedilerin kâbus görmesini engellemek her zaman mümkün olabilen bir ihtimal değildir. Yine de kedinizin kâbus görme ihtimalini düşürmek için dikkat edebileceğiniz bazı şeyler vardır. Kedinizin kâbus görme ihtimalini düşürmek için yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

 • Kedinizin gün içinde korkabileceği durumları engellemek
 • Kedilerinize güvenli ve konforlu bir uyku alanı oluşturmak
 • Kedinizi uyurken rahatsız etmemek
 • Kedinizi sizinle beraber uyumaya zorlamamak

Kedilerin Uyurken Salya Akıtması Normal Mi?

Kedilerin uyurken salya akıtması belirli bir noktaya kadar normal kabul edilen bir durumdur. Özellikle yavru kedilerin uyurken belirli bir seviyeye kadar salya akıtması çok doğaldır. Yavru kedilerin hala anne sütü arıyor olması nedeni ile uyurken ağızlarını açmaları çok normaldir. Uyurken ağzı açık kalan yavru kedilerin ağzından salya akabilir. Kedilerin rüya görmesi durumunda da kedilerin salya akıtması mümkündür. Kedilerin özellikle de yetişkin kedilerin anormal seviyelerde salya akıtmaları normal kabul edilmez ve farklı hastalıklara işaret olabilir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Diş Kaşıntısı Neden Olur?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap