Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır

Terk edilmiş yavru kediye bakmak istiyorsanız ilk işiniz yavru kediyi veteriner hekime getirmek olmalıdır. Veterinere giderek kedinin sağlık kontrollerini yaptırdıktan sonra yavru kedi bakımında gerekli materyalleri almanız gerekir. Kediyi uygun besinlerle beslemeniz ve ona konforlu bir alan sağlamanız gerekir. Yavru kedi bakımı için dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri hijyendir. Terk edilmiş bir yavru kediye bakarken hijyene dikkat etmeniz çok önemlidir. Özellikle yavru kedilerin bağışıklık sistemi çok zayıf olduğundan dolayı hijyenik olmayan ortamlarda ağır hastalıklara yakalanma ihtimalleri çok yüksektir.

Yavru Kedi Bakımı İçin Hangi Materyaller Gerekir?

Yeni doğan yavru kedi bakımı için gereken eşyalar kedilerin bakımı ve sağlığı için çok gereklidir. Yavru kedi bakacaksanız gerek duyacağınız materyaller şunlardır:

 • Yavru kediler için üretilen süt tozları
 • Yavru kedi mamaları
 • Yavru kediler için üretilmiş tırnak makası
 • Kediler için üretilmiş hijyenik ıslak mendil
 • Tasma
 • Mama ve su kabı
 • Tırmalama oyuncakları
 • Kedi taşıma çantası

Yavru Kedi Nasıl Beslenmeli?

Yavru kedi beslemek için veteriner hekiminizin önerilerini dinlemeniz gerekir. Terk edilmiş yavru kediler anne sütünden mahrum kalır. Anne sütünden mahrum kalan yavru kedileri kedilere özel süt tozlarından yapacağınız sütler ile besleyebilirsiniz. Bunun haricinde yavru kedileri yavru kedilere özel mamalarla da besleyebilirsiniz. Yavru kedinizi süt ile besleyecekseniz biberon kullanmanız gerekebilir.

Biberonla Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Biberonla yavru kedi beslemek için ilk dikkat etmeniz gereken biberonun sterilizasyonudur. Biberonu sterilize etmek için kaynar su hazırlamalısınız. Hazırladığınız kaynar suyun içine biberonu atarak biberonu en az 5 dakika kaynatmalısınız. Biberonu kaynattıktan sonra maşa gibi bir alet yardımı ile sudan çıkarabilirsiniz. Sterilize ettiğiniz biberonun içerisine yavru kediler için hazırlanmış süt tozu ve suyu koyup iyice karıştırmalısınız. Sütü hazırladıktan sonra sütün bir damlasını bileğinize damlatarak sıcaklığı kontrol edebilirsiniz.

Yavru Kedi Mamayla Mı Yoksa Sütle Mi Beslenmeli?

Yavruların mama veya sütle beslenmesi mümkündür. Yavru kedi bakımı yaparken hangi besleme yöntemini seçeceğinize karar verirken veteriner hekiminizin önerilerini dinlemelisiniz. Veteriner hekiminiz kedinin sağlık durumunu ve kedinin kaç aylık olduğu gibi faktörleri göz önüne alır. Veteriner hekiminiz tarafından bu faktörler göz önüne alınarak en sağlıklı beslenme yöntemi önerilir.

Yavru Kediler İçin Zararlı Besinler

Yavruların zararlı besinler yavru kedi bakımında asla kullanmamanız gereken besinlerdir. Yavru kediler için zararlı besinler şunlardır:

 • Sarımsak Ve Soğan
 • Çiğ Et
 • Çiğ Yumurta
 • Yetişkin kediler için olan kedi mamaları
 • Köpek mamaları
 • Şekerli besinler
 • Kafeinli besinler

Yavru Kediler Tuvaletlerini Nasıl Yapar?

Çoğunlukla yavru kedilerin tuvalet eğitimi yoktur. Yavru kediler tuvaletlerini annelerinin yardımı ile yaparlar. Terk edilmiş yavru kedi bakımında anne çevrede olmadığı için bu görev size düşer. Ilık ve hijyenik pir pamuk yardımı ile yavru kedilerin anüs ve genital bölgelerine nazik bir biçimde masaj yaparak kedinin tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Yavru kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra kendilerini temizleyemezler. Bu yüzden yavru kedinize tuvaletini yaptırdıktan sonra hijyenik ve kedilere özel üretilmiş bir ıslak mendil ile kedinizin anüs ve genital bölgelerini temizlemelisiniz.

Terk Edilmiş Yavru Kedi Yıkanır Mı?

Terk edilmiş bir yavru kediyi yıkamak farklı sağlık problemlerine yol açabilecek bir işlemdir. Yavru kediler anneleri tarafından yalanarak temizlenir çünkü henüz kendilerini temizleme kabiliyetine sahip değillerdir. Uzun zamandır annesinden ayrı olan bir yavru kedi temiz olmayabilir. Terkedilmiş yavru kediyi bulduktan sonra veteriner hekiminize danışarak kediyi önerilen tekniklerle temizleyebilirsiniz. Yavruyu nemli bir bez yardımı ile hassas dokunuşlar ile temizleyin.

Yavru Kediyi Besledikten Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Yavruyu besledikten sonra yapılması gereken bazı şeyler vardır. İlk olarak yavru kedinize mamasını yedikten sonra gazını çıkarması için yardım etmelisiniz. Yavru kedinin gazını çıkartırken bir eliniz ile kedinin karnının alt kısmını tutarken diğer elinizle kedinin sırtına nazik bir biçimde vurmanız gerekir. Eğer nazik bir biçimde vurmazsanız kediye zarar verebilir yada kedinin kusmasına neden olabilirsiniz. Kedinin gazını çıkarttıktan sonra kedinin tuvaletini yaptırmanız gerekir. Kedinin tuvaletini yaptırırken nemli bir pamuk yardımı ile anüs ve genital bölgelerine masaj yapmanız gerekir. Masajı kedinin zarar görmeyeceği bir biçimde hassasça yapmalısınız.

Yavru Kedilerin Uyuması İçin Nasıl Bir Ortam Gerekir?

Yeni doğan kedilerin uyuması için konforlu ve hijyenik bir alana ihtiyaç vardır. Yavru kedilerin bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu için kolayca hastalanabilirler. Bu yüzden yavru kedilerin uyuyacağı alanlar hijyenik olmalıdır. Yavru kedinin rahatça uyuması için konforlu bir alan oluşturmak gerekir. Bebek kediler çoğunlukla karınları doyduktan ve tuvaletlerini yaptıktan sonra uyurlar. Yavru kedilerin uyurken rahat etmesi için onları sıcak ve güvenli bir alana bırakabilirsiniz. Yavruların havluya sarılarak uyutulmaları onlara anneleri yanındaymış hissini verdiği için daha rahat uyumalarını sağlayabilir.

Yavru Kediler Eve Nasıl Alıştırılır?

Bebek kedileri eve alıştırmak için yapmanız gereken bazı şeyler bulunur. Yavru kedinizi eve getirdiğinizde evin gürültülü olmamasına dikkat etmelisiniz çünkü özellikle yavru kediler başta olmak üzere tüm kediler gürültüden rahatsız olur. Kediler gürültülü alanlarda kendilerini güvende hissedemezler ve o alana alışmaları zorlaşır. Yavru kedinizi eve getirdikten sonra eve alışması için rahatça evi gezebilmesine izin vermelisiniz. Yavru kedi bakımı yapmak için en önemli noktalardan biri kediyi o alanda rahat ettirebilmektir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Zor Nefes Alma Neden Olur?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap