Kedim Kumuna İşemiyor, Ne Yapmalıyım?

Kedinin kum kabına işememesi sorunu pek çok kedi sahibinin canını sıkan bir durumdur. Çünkü kedinin kum kabını reddetmesi ve tuvaletini yapmak için kum kabını kullanmaması halinde tuvaletini evin farklı yerlerine yapacaktır. Evde bakılan kedinin kum kabı dışındaki yerlere tuvaletini yapması ciddi hijyen problemleri ortaya çıkarabilir. Ancak kedim kumuna işemiyor diye şikayet ediyorsanız bu davranışı tersine çevirmenin yolları vardır. Kedinizin yeniden kum kabına işemesi ve evde tuvalet sorunu yaşatmaması için yapılması gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kedilerde Kum Kabına İşememe Sorunu

Kedilerin kum kabına işememesi arkasında pek çok farklı sebep yatabilir. Normal şartlarda doğada çok temiz ve titiz canlılar olan kediler, içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yaparlar. Kedinin kum kabını reddetmesi ve tuvaletini ısrarla kumun dışındaki yerlere yapması kedi sahipleri için can sıkıcı bir soruna dönüşebilir. Bu tür durumlar genellikle psikolojik nedenlerle tetiklendiği için kediye kızmak yerine çözüme odaklanılması gerekir. Kedinin kum kabını reddetmesine neden olan faktörlerde birkaç değişiklik yaparak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Kedinin Kuma İşememesinin Nedenleri

Kedinin kuma işememesinin sebepleri hem fizyolojik hem de psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Sağlık açısından bazı sakıncalı durumlar yaşayan kediler, evde tuvaletini her zaman kum kabına yaparken aniden bu davranışta değişikliğe gidebilir. Evinizde bakımını üstlendiğiniz kedinizin tuvalet kabını kullanmadığını fark ettiğinizde mutlaka buna sebep olan nedeni iyi tespit etmeniz gerekir. Ancak bu şekilde kedinizin yeniden tuvalet kabını ve kumunu kullanmaya başlamasını sağlayabilirsiniz.

İdrar Yolu Hastalıkları

Kedide idrar yolu hastalıkları çeşitli sebeplerden dolayı yaşanabilir. İdrar kesesinde enfeksiyon olan kediler idrarını saksılara, lavaboya veya küvete yapar. İdrarın az miktarda veya kanlı olması kedinin idrar yolu hastalıkları yaşadığını gösterir. Bu durumda kediler idrar yolundaki yanmanın kumdan olduğunu düşünerek kedi kumunu kullanmayı reddedebilir. Eğer siz de kedim kumuna işemiyor şeklinde şikayet ediyor ve bir de kedinizin idrarında anormallik görüyorsanız idrar yolu hastalıklarından şüphelenebilirsiniz. Bu tür durumlarda vakit kaybetmeden uzman veteriner hekime başvurmak ve kediyi muayene ettirmek gerekir.

Parazitler

Kedi parazitleri, kedinin idrarını veya dışkısını rahat bir şekilde yapamamasına neden olur. Acilen dışkılama ihtiyacı gelen kediler kumu yerine farklı yerlere bu ihtiyacını yapabilir. Böylesi durumlarda kediye kızmak yerine tedavi seçeneklerinden birini kullanmak gerekir. Kedi tuvaletini yaparken acı çekiyorsa bunu kumuyla bağdaştırır ve tuvaletini evin farklı noktalarına yapma davranışı gösterebilir. İç parazit belirtilerinden birini gördüğünüz takdirde kedinizi en kısa sürede veteriner hekime muayene ettirmeniz tavsiye edilir.

İşaret Bırakma İsteği

Kedinin işaret bırakma isteği özellikle kızgınlık döneminde sık görülür. Kısırlaştırılmamış erkek kediler, üreme dönemlerinde içgüdüsel olarak bu davranışı gösterir. İdrar püskürten kedi ayakta durur ve idrarını dikey bir yüzeye püskürtürken kuyruğunu havaya kaldırıp titretir. Erkek kedilerin üreme isteğini gösteren bu davranışı engellemek istiyorsanız yetişkinlik dönemine girmeden kısırlaştırmanız önerilir. Çünkü bu davranış birden fazla kez tekrarlandığında kedi buna alışıklık kazanacağı için kısırlaştırıldıktan sonra da benzer davranışlar görülebilir.

Kumun Özelliklerini Beğenmemesi

Kedinin kumunu beğenmemesi ise tuvaleti farklı yere yapmasının arkasındaki psikolojik nedenlerdendir. Kedi kumları genellikle kedilerin sağlığı ve ihtiyaçları düşünülerek özel bir şekilde hazırlanan ürünler olsa da her kedi için aynı şey geçerli değildir. Bazı kediler, kum kabının yerini veya malzeme kalitesini beğenmediği için sahibini protesto edercesine tuvaletini farklı bir noktaya yapabilir. Eğer kediniz ısrarla tuvaletini kullanmayı reddediyor ve farklı yerlere yapıyorsa bu durumda bazı değişiklikler yapma zamanınız gelmiştir.

Kedi kumunun kirli olması ve yeterince temizlenmemesi kedinin tuvalet noktası için farklı alternatifler aramasına yol açar. Dolayısıyla bu durum kedilerin sahibine gönderdiği bir nevi mesajdır. Ayrıca kedi kumunun ağır parfüm kokması, kum tanelerinin yapışkan özellikleri veya benzeri kriterler kedinin tuvaletini kullanmamasına yol açabilir.

Kumuna İşemeyen Kediler İçin Yapılması Gerekenler

Kumuna işemeyen kediler çeşitli fizyolojik ve psikolojik nedenlerden dolayı farklı yerlere tuvalet yapmayı tercih edebilir. Dolayısıyla kedinin kumunu kullanması ve evin hijyenik kalması için yapılması gerekenler basittir. Kedim kumuna işemiyor şeklinde bir şikayetiniz varsa öncelikle bu sorunun arkasındaki temel sebepleri göz önünde bulundurup ardından çözüm üretmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap