Evcil Hayvanlarda Kan Bağışı Verebilir Mi?

Evcil hayvanlarda kan bağışı verebilir mi? Özellikle de kedilerin ve köpeklerin kan bağışı yapıp yapamayacağı hayvan sahiplerinin merak ettiği önemli konulardan biriydi. Yapılan çalışmalarda ise sağlıklı kedi ve köpeklerin kan bağışında bulunabileceği görüldü. Bu durum genellikle hayvan sahipleri tarafından bilinmese de evcil hayvanlarının kan bağışında bulunabileceğini öğrenen hayvan sahipleri kendi evcil hayvanlarının da kan bağışında bulunması için istekli olduğunu dile getirdi.

Evcil Hayvanlarda Kan Bağışı Bulunabilir Mi?

Evcil hayvanların kan bağışında bulunabileceği yapılan araştırmalar ile görülmüştür. Buna yönelik olarak evcil hayvanların kan bağışı yapabilecekleri kan bankaları da yıllardır hizmet vermektedir. Türkiye’de de İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde açılan kan bankası, Türkiye’nin ilk hayvan kan bankasıdır. Bu doğrultuda belirtilen kan bankalarından hayvanlarınızın kanını bağışlamanız mümkündür.

Evcil hayvanınızın kan bağışında bulunması için insanlarda olduğu gibi belli koşulları yerine getiriyor olması gerekir. Bu koşullar hem evcil dostunuzun hem de kan bağışı yaptığı hayvanların sağlığı için gerekli olan koşullardır. Bu gerekli koşullar şunlardır:

 • Evcil dostunuzun kalp rahatsızlığının olmaması
 • İlaç kullanmıyor olması
 • Farklı ırklarda ve farklı hayvanlarda belli yaş aralıklarında olması
 • Farklı ırklarda ve farklı hayvanlarda belli kiloda olması
 • Sakin mizaçlı olması, saldırgan şekilde hareket etmemesi
 • Aşılarının düzenli şekilde uygulanmış olması
 • Dişi köpeklerin daha önce gebelik yaşamamış ya da kısırlaştırılmış olması
 • İnfeksiyöz hastalıkların olmaması
 • Antiparaziter tedavilerin tam olması
 • Herhangi bir hastalığın bulunmaması
 • Klinik testlerin izlenmesi ve buna yönelik rahatsızlıkların bulunmaması

Bu noktalara bakıldığı zaman hem evcil dostunuzun hem de kan bağışı yaptığı diğer hayvanların sağlığı için çeşitli koşulların yerine getiriliyor olması oldukça önemlidir. Kedi ve köpeklerin kan bağışı yapması oldukça yaygındır. Bunun için belli bir kiloda, belli yaşta olması da önemlidir. Özellikle de 1 yaşından küçük ve 8 yaşından büyük kedi ve köpeklerin kan bağışı yapması kimi durumlarda riskli olur. Bu nedenle de kedinizin ya da köpeğinizin bu kriterlere uyup uymadığını öğrenmek için kan bankalarından detaylı şekilde bilgi almanız da gerekiyor.

Evcil dostunuzun kanında bulunabilecek olan çeşitli rahatsızlıkların tespiti için kan testlerinin uygulandığını görürsünüz. Bu testlerde herhangi bir sorun çıkmazsa ve bulaşıcı rahatsızlık bulgusuna rastlanılmazsa evcil dostunuzun kan vermesi mümkündür.

Evcil Hayvanların Kan Bağışlaması

Evcil dostunuzun kan bağışında bulunması kulağa ilginç geliyor değil mi? Ancak bu başka evcil hayvanların hayatlarının kurtulması için oldukça önemlidir. Sağlıklı dostunuzun kan bağışlaması, ihtiyaç halinde onun listede öncelikli olarak değerlendirilmesini de sağlar. Ayrıca yapılacak olan testler evcil dostunuzun kan değerlerini görmeniz, gerekli besin takviyelerini de buna uygun şekilde kullanmanız mümkün olur. Ciddi bir hastalığı olmayan dostlarınızın kan bağışlaması, diğer hayvanların hayatlarının kurtulması için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle de sağlıklı bir dostunuz varsa ve gerekli kriterlere uyuyorsa kan bağışı yapması hem onun için hem de diğer hayvanlar için en iyisidir.

Hayvanlarda kan nakline genellikle travmatik durumlarda, ameliyatlarda ve çeşitli hastalıklarda kan nakline ihtiyaç duyulur. Bu durumda evcil dostlarınızın kan bağışında bulunması, diğer hayvanların iyileşmesi için önemlidir. Özellikle de yoğun kanamaların olduğu travmatik durumlarda kan bağışının önemini açıkça görmek mümkündür.

Kan verme işlemi köpeklerin boyun bölgesinden gerçekleşir. Bu durumda boynundaki tüylerin kısaltılması uygun görülür. Boyun bölgesinden kan alma işlemi neredeyse acısız şekilde tıpkı insanlardaki gibi gerçekleştirilir. Yaklaşık 10 dakika kadar süren bu işlem sonrasında köpeğinizin sağlıklı ve besleyici mamalar ile ödüllendirilmesi de önemlidir. Bu sayede köpeğiniz ne kadar iyi bir şey yaptığını leziz ve besleyici bir ödül ile anlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap