Kedilerin Yaşadığı Tuvalet Sorunları

Kedilerin yaşadığı tuvalet sorunları çok sık görülmektedir. Kediler özellikle de yedikleri besinlere bağlı şekilde tuvalet sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle de yaşayabilecekleri tuvalet sorunlarını önlemek için kedinizin doğru ve yeterli şekilde beslenmesini sağlamanız gereklidir. Düzenli su tüketimi olan kedilerde de tuvalet sorunlarına daha az rastlanmaktadır. Ancak yine de tuvalet sorunlarının pek çok nedeni olabilmektedir.

Kediler sancılı şekilde idrar çıkabilir. İshal veya kabız gibi çeşitli problemler yaşayabiliyorlar. Kanlı idrar ve dışkı yapabilir. Bu tür durumların farklı nedenleri vardır. Ancak elbette ki beslenme ve düzenli su tüketiminin de bu durumlara olan etkisi yadsınamayacak kadar büyüktür. Bazı durumlarda ise çeşitli hastalıkların ve enfeksiyonların kedilerde tuvalet problemlerini meydana getirdiğini söylemek mümkündür. Peki, kedilerin yaşadığı tuvalet sorunları nelerdir? Bu sorunların önlenmesi için neler uygulanır?

Kedilerin Yaşadığı Tuvalet Sorunları

Kedilerin farklı hastalıklar nedeniyle ya da belli etkenlere bağlı şekilde tuvalet sorunları yaşaması mümkündür. İdrar yollarında meydana gelen problemler genellikle sancılı şekilde idrar yapmaya neden olabilir. Ayrıca kanlı idrar yapma durumu da kedilerde görülebilmektedir. İshal, kabızlık ya da dışkıda görülen kan da ayrıca yaşanan farklı tuvalet sorunlarıdır. Bu sorunların nedenleri de farklılık gösterebilir.

Kedilerde İshal

Bozuk gıdaların tüketilmesi, stres, sağlığa zararlı besinlerin tüketimi, bakteriyel enfeksiyonlar, tüketilen mamanın değiştirilmesi, iç parazitler, kanser ya da ilaçlar kedilerin ishal olmasına neden olabilir. Özellikle de bozuk ya da tüketime uygun olmayan gıdaların tüketilmesi kedilerdeki ishali tetikleyen en önemli etkendir. Bu nedenle kedinizin beslenmesine ve yediği gıdalara dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Kedilerin çeşitli hastalıklara bağlı şekilde ishal olması mümkündür. Bu nedenle de kedinizin ishal olduğunu gördüğünüzde herhangi bir rahatsızlığı olması ihtimaline karşı kedinizi veteriner kontrolüne götürmeniz gereklidir.

Kedilerde Kabız

Kedilerde kabız da sıklıkla yaşanabilen bir tuvalet sorunudur. Kedilerin az su tüketimi, sürekli olarak kuru mama yemesi, yediği besinlerin mineral içeriğinin düşük olması ve benzeri pek çok durum aslında kabızlığı tetikleyebilir. Bu nedenle de kedilerde görülen kabızlığın giderilmesi için bol su tüketimi ve meyve ile sebzeler kullanılarak hazırlanan yaş mamaların evde hazırlanması tercih edilebilir.

Kedilerin kabızlık yaşamasını önlemek için su tüketimlerinin yeterli olması önemlidir. Ayrıca sürekli olarak kuru mama vermek yerine evde hazırlayabileceğiniz farklı yaş mamaları da kedinize verebilirsiniz. Paketli yaş mamaların da dengeli su tüketimi ile birlikte tüketilmesi genellikle kabızlığın ortaya çıkmasına engel olabilir.

Kedinizin az yemek yemesi de ayrıca kabızlık nedeni olabilir. Kediler genellikle hastalandıkları zaman daha az yemek yerler ve buna bağlı şekilde kabızlığın meydana gelmesi mümkündür. Özellikle de dışkılama sırasında acı çekmeleri ve çok seyrek şekilde dışkılamaları kabızlığın göstergesidir. Ayrıca karınlarında şişlik gözlemlenmesi de mümkündür.

Kedilerde Kanlı veya Sancılı İdrara Çıkma

Kedilerin sancılı şekilde idrar çıkması durumu genellikle üriner sistemde görülen rahatsızlıkların bir belirtisidir. Böbrek taşı ve benzeri problemlerin yanı sıra kist ve benzeri oluşumlarda da kedilerin sancılı şekilde idrara çıkması mümkündür.

Kediniz idrara çıktığı zaman inliyorsa, az miktarda idrar yapıyorsa ve karnının ağrıdığını gösteren belirtileri varsa sancılı şekilde idrar yapması durumu mümkündür. Bu durumda veteriner desteği almak gerekir. Kedinizin sağlıklı ve düzenli beslenmesinin yanı sıra verilebilecek olan ilaçlar ile takviye sağlanabilir. Veterinerin önereceği ilaçları kullanarak kısa sürede sancılı idrara çıkma durumunun önüne geçmeniz mümkün olabilir.

Kedinizin idrarında kan olması da ayrıca böbrek taşlarına ya da üriner sistemde görülen tıkanıklıklara işaret edebilir. Kedilerin üriner sistemlerinde görülen tıkanıklık ve benzeri rahatsızlıklar genellikle ciddi ağrı ile kendini gösterir. Bu nedenle de kedinizin sancısı olduğunu gördüğünüz durumda kanlı idrar yapıp yapmadığını düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Eğer idrarında kan görürseniz veteriner desteği almanız ve gerekli ilaçları temin ederek düzenli şekilde kullanmanız önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap