Kedilerde Artrit Eklem Ağrısı Belirtileri

Kedilerde artrit hastalığının farklı nedenleri olabileceği gibi kedilerin de hareketlerini büyük ölçüde kısıtlaması mümkündür. Bu nedenle de artrit oluşumu gözlemlendiği zaman veteriner desteği almak büyük öneme sahiptir. Kedilerin eklemlerinde, kemiklerinde ve liflerinde yer alan dokunun oluşumu ile ilgili bir probleme bağlı olabilen artrit rahatsızlığının belirtileri takip edilerek veterinere başvurulması, artrit nedenlerinin de belirlenmesine ve erken dönemde tedavinin tamamlanmasına da katkı sağlayacaktır.

Meydana gelen rahatsızlık kedilerde ilerleme gösterdiği zaman hareketi kısıtlamasının yanı sıra kalıcı rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Bu sebeple de veteriner kontrolü ile gerekli ilaçlar tedarik edilmeli ve operasyon gerekiyorsa kısa sürede gerçekleştirilmelidir. Peki, kedilerde artrit nedenleri, belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Kedilerde görülen artrit hastalığı özellikle de yaşlılığa bağlı şekilde meydana gelebilmektedir. Ancak yine de farklı nedenlere bağlı şekilde artrit gözlemlenmesi de mümkündür. Yetişkin ya da yavru kedilerde de artrit görülmesi olasıdır. Bu durumlarda belirtilerin takip edilmesi ve veteriner desteği alarak tedavinin erken dönemde sağlanması eklem ve kemik sağlığı açısından büyük önem taşır.

Kedilerde Artrit Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde görülen artritin nedenlerinin genel olarak yaşlılık, obezite, kemiklerde meydana gelen zedelenmeler, kıkırdaklarda oluşan sorunlar, yanlış şekilde gerçekleştirilen egzersizler ve farklı pek çok hastalık kaynaklı olabileceğini söylemek mümkündür. Ayrıca kedilerin kemik ve eklemlerinin güçlenmesine ve gelişimini sağlamasına katkıda bulunacak olan besinlerin tüketilmemesi de zamanla artrit oluşumunun gözlemlenmesinde bir etken olabilmektedir.

Kedilerin Artrit Belirtileri

Kedilerde görülen artrit hastalığının belirtilerinden ilki ağrılardır ve kediler eklemlerde ya da kemiklerde yaşadıkları ciddi ağrılar nedeniyle yürümekte, koşmakta ve hatta oturup kalkmakta bile zorluk çekebilirler. Buna bağlı olarak da ağrıdan kaynaklı şekilde saldırganlık göstermeleri, ısırma davranışında bulunmaları ve hareket ederken inleme şeklinde miyavlamaları mümkündür. Bu durumlar kedinin ağrı içinde olduğunu göstermektedir.

Ağrının ve kemiklerde meydana gelebilen çeşitli rahatsızlıkların etkisiyle kediler sorunlu olan eklemlerini kullanmaktan çekinebilir. Tek bir bacakta artrit görülüyor bu bacağı yukarıda tutarak yürümeleri ve hareket etmeleri mümkündür. Bir nevi bu bacaklarını korumak için önlem olarak bu hareketi yapabilirler.

Gün içindeki aktiflik düzeyinde azalma gözlemlenmesi, iştahta meydana gelen azalma, ısırma gibi davranışlar da ayrıca kedilerin artrit nedeniyle gösterdiği belirtiler arasında yer alır. Bu durumlarda kedilerin ağrı içinde olduğunu anlamak mümkündür. Kediler genellikle ağrıları nedeniyle halsiz olabilirler ve keyifsiz şekilde hareket edebilirler. Oyun oynamaktan kaçınabilir ve gün içinde yavaş ve topallama şeklinde yürüme davranışı gösterebilirler.

Kedilerde Artrit Tedavisi Nasıl Olur?

Kedilerde artrit tedavisinin sağlanması için eklemleri ve kıkırdak dokuyu güçlendirmeye yönelik besin ve vitamin takviyelerinin kullanılması mümkündür. Bunların yanı sıra bazı kedilerde cerrahi operasyonlar da gerekli görülebilir ve gerçekleştirilen operasyonlar ile kedilerdeki ağrının azalması da mümkün hale gelir. Ayrıca kedilerde ağrı kesicilerin, gıda takviyelerinin de iltihaplanma karşıtı ilaçların kullanılması da mümkündür.

Bunlara ek olarak obezite gibi durumlara sahip olan kedilerin kilo vermesi de tedavinin gelişimine katkı sağlar çünkü kemikler üzerine uygulanan baskı azalacağı için aslında iyileşmenin daha kolay şekilde sağlanması da mümkün olacaktır. Uygun bir beslenme programı ile kedilerin kilo vermesi sağlanırken bir yandan da artrit için gerekli olan ilaç tedavisinin ya da cerrahi operasyonun uygulanması mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap