Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi ve Bilinmesi Gerekenler

Erkek kediniz kızgınlık dönemine mi girecek? Yoksa çoktan kızgınlık dönemine girdi ve siz ona nasıl yardımcı olacağınızı mı merak ediyorsunuz? Kedinizin kızgınlık süreci ve bu dönemde ona nasıl yardımcı edeceğiniz konusunda size yol gösterecek erkek kedilerde kızgınlık dönemi hakkında bilmeniz gerekenler yazımızla kedinizin mutluluğu için en uygun ortamı yaratabilirsiniz.

Ona bir eş arıyorsanız petyasam.com üzerinden ücretsiz eş ilanı verebilirsiniz. Kendi ırkından bir kedi ile eşleştirebilirsiniz.

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Erkek kedilerin kızgınlık dönemi belirtileri dişi kedilere kıyasla daha farklı olmaktadır. Bu süreçte daha agresif olan erkek kedinizin bu süreciyle ilgili olarak merak ettiklerinizi başlıklar halinde sizler için derledik.

Erkek Kedilerde Kızgınlık Belirtileri Nelerdir?

Kedinizin kızgınlık dönemine girdiğinden şüpheleniyor ancak bir yandan da emin olamıyorsanız onun kızgınlığa girip girmediğini gösteren belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kediniz yerlerde yuvarlanıp kıvranmaya benzer hareketler sergiler.
  • İştahtan kesilme, uyku saatlerinin uzaması sonucu uyanık olduğu saatlerde çılgın ve aşırı enerjik davranışlar gösterme eğiliminde olurlar.
  • İdrar püskürtme yoluyla dişi kedi çekmek için evin köşelerine kokular bırakırlar. Bu idrar hormonla karışık olduğundan çok yoğun bir kokuya sahiptir.
  • Yine erkek kedi kızgınlık belirtileri arasında kedinizin evden kaçması ya da kaçmaya çalışması gibi davranışlar söz konusu olabilir. Erkek kediler bu süreçte yüksekliğe bakmaksızın kendilerini balkondan ya da pencereden aşağı atabilirler.
  • Aşırı agresif, sinirli ve kavgacı bir mizaca bürünebilirler. Özellikle evde başka bir erkek kediniz varsa kızgınlık dönemindeki erkek kediniz onunla kavga edip ona zarar verebilir.

Erkek Kedi Ne Zaman Kızgınlığa Girer?

Erkek kedilerin kızgınlık dönemine girmesi genel olarak kedinin ergenliğe girmesi ile başlamaktadır. Bu da kedinin 4. ayı ile 12. ayı arasında değişim gösterebilmektedir. Kedinizin kilosu, cinsi, büyüme hızı gibi faktörler kedinizin ergenliğe girme sürecini belirleyecektir. Yine bahar-yaz-kış demeden her mevsim kızgınlığa girebilirler.

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Erkek kedilerin kızgınlık dönemi aşağı yukarı 6-7 gün sürmektedir. Ancak erkek kedi kızgınlık süresi daha uzun bir sürece yayılabilir ve birkaç hafta boyunca da sürebilir. Bu süreç tamamen kedinizin hormonal durumuna bağlı olarak değişecektir.

Erkek Kedi Kızgınlık Dönemini Nasıl Atlatır?

Erkek kedinizin kızgınlık sürecini en sağlıklı şekilde atlatmasını ve onu sakinleştirmenizi sağlayacak önerilerimizi sizlerle paylaşmamız gerekirse:

  • Kedinizle oyun oynayıp fazla enerjisini atmasını sağlayın. Böylelikle atamadığı enerjisi nedeniyle kedinizin agresifleşip saldırganlaşmasının önüne geçersiniz.
  • Kedinize masaj yaparak kaslarının rahatlamasına yardımcı olun.
  • Kediniz için rahat ve huzurlu bir ortam sağlayın. Mümkünse onun sevdiği, onu sakinleştirecek klasik müzik, sakinleştirici müzikler açın.
  • Kedinizi oynattıktan sonra mama yemesini sağlayın. Erkek kediler iştahsızlaştığından bu dönemde beslenmeleri çok önemlidir.

Erkek Kedi Hormon İlacı Kullanımı

Bazı kişiler kızgınlık dönemini daha rahat atlaması için kedilerine hormon seviyesini düşürecek hormon ilaçları vermektedir. Ancak bu ilaçlar kedilerin metabolizmasına çok kötü etki etmekte ve beyin hasarına kadar varan hasarlara yol açabilmektedir. Bu nedenle kedinizin sağlığı için kızgınlık döneminde ona hormon ilacı vermemeniz çok önemlidir.

Erkek Kedi Çiftleştirilmeden Kısırlaştırılır Mı?

Eğer erkek kedi kısırlaştırılmalı mı ya da kızgınlık döneminde çiftleştikten sonra mı kısırlaştırmalıyım diye merak ediyorsanız bu sizin kararınıza kalmıştır. Eğer kedinizin yavrularına bakabilecek maddi ve manevi durumunuz varsa onun çiftleşmesini sağlayabilirsiniz. Ancak yavrulara bakacak durumunuz yoksa kedinizi kısırlaştırmanız en sağlıklısı olacaktır. Yine kedilerde yavrularla olan aile bağları bir süre sonra koptuğundan ve dişi yavrular da baba kedi için eş adayı olduğundan kedinizi aile hayatından mahrum ediyormuş gibi hissetmeniz gerek yoktur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap