Kediler Dünyayı Nasıl Görür: Kedilerin Gözünden Dünya

Kediler dünyayı nasıl görür? Kedi sahipleri kedilerinin evdeki eşyalardan korktuğunu ya da kimi nesnelere aşırı ile gösterdiğini gözlemleyebilir. Bu durumlar kedilerin dünyayı bizden farklı görmesinden kaynaklanır. Onlar için çok zararsız nesneler bile bir tehlike unsuru olarak algılanma ihtimali vardır. Aynı şekilde herhangi bir yastığın bile kediniz için sevgi gösterilecek bir nesne olarak görülmesi olası. Ayrıca kediler kimi zaman çöpleri bile saklama ve değerli görme eğiliminde olabilir. Bu durumlar kedilerin dünyayı bizden farklı algıladığının bir göstergesidir. Peki, kediler dünyayı nasıl görür? Kedilerin gözünden dünya nasıldır?

Kediler Dünyayı Nasıl Görür?

Kedilerin nesneleri ve onların işlevlerini algılayışları bizden farklıdır. Parlak ve metal bir çöp onlar için çok değerlidir. Aynı şekilde kendilerinden büyük nesnelerden korkmaları da mümkündür. Buradan hareketle kedilerin dünyayı bizden çok farklı şekilde gördüğünü söylemek olasıdır. Kediler ev içindeki nesneleri farklı algılar, onlar için her nesne bir tehdit ya da oyuncak olur. Bu nedenle de kedinizin dünyayı nasıl göreceği konusunda fikir sahibi olmanız onun için daha güvenli ve mutlu bir ortam kurmanız için faydalı olur.

Kediler Dünyayı Tehditlerle Dolu Şekilde Algılar

Kedinizin çevresindeki her şeyi bir tehdit olarak görmesi mümkündür. Televizyon, dolap, süpürge, ayna gibi pek çok nesne kediniz için bir tehdit unsuru olabileceği için yabancı nesnelere karşı tepki verir. Özellikle de süpürge gibi hem büyük hem de aşırı ses çıkaran bir nesne karşısında kendini tehlike içinde hissetmesi mümkündür. Kedinizin tehlike içinde hissetmemesi için ise bu nesnelerin zararsız olduğunu ona göstermeniz gerekir. 

Kediniz yeni insanları ve hayvanları gördüğünde de bir tehlike olarak algılar. Özellikle de yeni insanlar gördüğü zaman onları tanıyana kadar kendini tehdit altında hissetmesi olasıdır. Bunu da kedinizin saklanmasından, uzaktan izlemesinden ve kendini sakınmasından anlamanız mümkündür. Sonralarda eve gelen yeni biri ya da hayvan ile tanışınca onun bir tehdit olmadığını anlar.

Kediniz İçin Her Şey Değerli Olabilir

Kediniz evdeki çoğu şeyi değerli görme eğilimine sahiptir. Parlak, ışık saçan nesneler ona göre çok değerli gelir. Bu kimi zaman bir yüzük, küpe ya da anahtarlık olabileceği gibi bazen basit metal bir şişe kapağı bile değerli görüyorlar. Kedinizin bu eğilim içinde olması, parlak ve gözüne hoş gelen şeyleri biriktirmesine neden olur. 

Kedinizin değerli bulduğu farklı nesneler onun ilgisini çeken nesnelerdir. Yalnızca parlak ya da ışık saçan nesnelere ilgi duymazlar. Rengi farklı olan, kokusu hoş gelen, görüntüsü farklı ve ilgi çekici olan her şey kediniz için değerli olur. Kimi zaman kediniz yalnızca bir nesneyi yalamayı bile sever. Bu durumda evdeki farklı şeyleri yalamayı veya onları toplamayı tercih etmelerine de sıklıkla rastlanmakta. 

Kedilerin Gözleri Bizden Farklı Görmelerine Neden Olur

Kedilerin gözleri, renkleri ve etrafı genel anlamda daha farklı görmelerine neden olur. Kedilerin renk körü olduklarına dair genel bir görüş vardır. Ancak kedilerin gözleri renk körü değildir. Renkleri insanlar kadar doygun şekilde göremezler ancak daha açık tonlarda ve pastel renklerde görürler. Mavi ve yeşilin ayırt edebilirler. Pembe ve kırmızı tonlarını ise yeşile benzer şekilde görebilirler. Mor rengi ise maviye yakın şekilde görürler. 

Kedilerin renkleri bu şekilde farklı görmeleri, görüşlerinin ne kadar farklı olduğunu anlatmaktadır. Kedilerin görüş açıları insanlara göre daha geniştir. Ayrıca kediler insanlara göre çok daha bulanık şekilde görürler. Kedilerin miyop olduğuna dair bir söylenti de mevcuttur. Bu söylentinin de kısmen doğru olduğunu söylemek mümkündür. Kedilerin gözleri kısmen miyoptur çünkü uzağı çok iyi şekilde göremezler. İnsanlar kadar iyi şekilde uzağı görme kapasitesine sahip değillerdir. Bu nedenle de çok uzaktan sahibini tanıması, bir arabanın geldiğini görmesi, oyuncaklarını seçmesi mümkün olmaz. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap