Kedi Kumu Seçimi: Hangi Kedi Kumu Daha İyi

Kedi kumu, kedinizin tuvaletine alışmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca idrar ve dışkı kokusunun yayılmaması için de kedi kumları büyük öneme sahiptir. Kedinize kedi kumu seçerken kedi kumu çeşitlerini incelemeniz gerekir. Bu çeşitler kimi zaman ince, kimi zaman daha iri yapılı olabilir. Kokulu ve kokusuz seçenekleri de mevcuttur. Farklı çeşitler içinden kedinizin için en uygun olanı seçmek onun sağlığı ve tuvalet alışkanlığı için çok önemlidir. Peki, hangi kedi kumu daha iyidir? Kedi kumu seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Hangi Kedi Kumu Daha İyidir?

Koku, topaklanma, tozlanma gibi farklı özelliklere bakarak kedi kumu seçmeniz mümkündür. Kedi kumlarının sahip olduğu farklı özellikler hem temizliği kolaylaştırır hem de kedinizin sağlığı açısından önemlidir. Bazı kumlar kediler tuvaletini yaptıktan sonra topaklanan yapıya sahiptir. Bu sayede sıvılar kumun içinde bir araya gelir ve kedi, tuvaletinin içini kirletmez. Bu ürünleri temizlemesi de daha kolaydır. Bunun yanı sıra tuvaletin kokusunu hapseden kumlar, toz yapmayan sert kumlar da mevcuttur. Kedinizin sağlığı ve temizliğin kolaylığı için farklı kumları seçebilirsiniz. 

Kedi Kumu Seçimi: Toz Yapmayan Kumları Tercih Edin

Bazı kedi kumları eşeleme sırasında dağılabilir ya da paket açıldığı zaman tozlanabilir. Bu ürünler kedinizin sağlığı için zararlıdır. Kedinizin tuvaletini yapması sırasında bu tozları soluması ya da pis olan tozları patileri ile evin içine dağıtması olasıdır. Bundan uzak kalmak için kedi kumu seçerken mümkün olduğunca az toz yapacak ürünleri seçmeniz önemlidir. Toz yapmayan ürünler hem sağlık hem de temizlik açısından çok kullanışlı ve kaliteli ürünlerdir.

Topaklanan Kedi Kumu Daha İyidir

Topaklanma özelliğine sahip olan kedi kumları sıvı ile temas sonrasında topaklanır. Bu sayede kedinizin eşelemesi sırasında sıvı ile temas etmesi mümkün olmaz. Ayrıca sıvı ile temas sonrasında topaklanan bu kumları kedi tuvaletinden temizlemesi de daha kolaydır. 

Kediniz tuvaletini yaptıktan sonra bir araya gelen ve sıvıyı emen kedi kumları bir kürek yardımı ile kedi tuvaletinin içinden toplanabilir. Kedi tuvaletinden toplanan bu kumlar kolaylıkla atılabilir. Ayrıca topaklanma özelliğine sahip olan kedi kumları kedi tuvaletinde sıvıların birikmesini önler. Bu sayede kedi tuvaletini temizlemek de çok kolay hale gelir. 

Koku Yaymayan Kedi Kumları Kullanılmalıdır

Evinizin ya da kedi tuvaletinin kullanıldığı alanların kokmasını istemiyorsanız koku yaymayan kedi kumlarını tercih etmeniz gerekir. Bu kumlar kokuyu hapseder. Bu sayede dışkı ya da idrar kokusu kumda kalır. Evin içinde ya da kedi tuvaletinin kullanıldığı alana yayılmaz.

Kokuyu dışarı yayan kedi kumları hem sizin hem de kedinizin rahatsız olmasına neden olabilir. Kokuyu alan kediniz kumuna gidip tuvaletini yapmak istemeyebilir. Bu koku yoğun bir koku olacağı için kum kabını temizlemeniz sırasında da uğraştırıcı olabilir. Bu nedenle özellikle koku yaymayan ya da kimyasal ürün içermeyen kokulu kedi kumlarını tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. 

Uzun Süreli Kullanım Sunan Kedi Kumları Kullanabilirsiniz

Kedilerin tuvalet kabının sık sık temizlenmesi gereklidir. Bazı kedi kumları ise kediniz ilk tuvalete girdiği anda topaklanabilir ya da özelliğini kaybedebilir. Bu durumda olması gerekenden daha sık şekilde kum değiştirmeniz gerekir. Her kullanım sonrasında değişim gerektiren kedi kumları hem daha maliyetli hem de daha uğraştırıcı olur. Bu sebeple uzun süreli kullanım sağlayan kumları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Özelliğini uzun süre koruyan kumları da sık sık değiştirerek kedinizin tuvaletinin hijyenini sağlayabilirsiniz. Birkaç kullanımda bir kumları temizlemek ve topaklanan kumları kaptan almak sağlık açısından önemlidir. Birkaç günde bir tüm kabın kumunu boşaltarak yeni kum koyabilir ve kum kabını dezenfekte edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap