Kedi Tüyü Temizleme: Kedi Tüylerinden Kurtulma Yolları

Kedi tüyü temizleme birçok kedi sahibinin korkulu rüyası olmaktadır. Kedilerle bir hayatı paylaşan kişileri hem hayatlarında ki konfordan ödün vermeyi hem de evlerini kedilerin ihtiyaçlarına göre dekore etmeyi baştan kabul etmiş olurlar. Fakat kedi tüyleriyle yaşamak bir mecburiyet değildir. Alacağınız birkaç önlem ile kedinizin daha az tüy dökmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca evinizi kedi tüylerinden arındırmanın da çeşitli yolları bulunmaktadır.

Kediler kürklü canlılardır ve özellikle bahar dönemlerinde tüylerini dökerek kendilerini bir sonraki mevsime hazırlarlar. Kedilerin döktüğü tüyler evdeki eşyaların üzerinde ya da kıyafetlerde yer edindiğinde hoş bir görünüm olmaz. Özellikle kedi tüyüne alerjisi olan kişiler bu durumdan oldukça rahatsız olabilirler. Bu nedenle kedi tüyü temizleme yolları bilmek ve aksatmadan uygulamak hem sizin hem de kedinizin faydasına olacaktır.

Kedi Tüyü Temizleme: Evdeki Kedi Tüyleri Nasıl Temizlenir?

 1. Toz almayı ihmal etmeyin. Kedi tüyleri hafiflikleri sebebiyle hep uçuşur hem de uçarken toz ve kırıntıları da beraberinde götürür. Evinizi süpürmeden hemen önce toz almanız tüylerden kısa sürede kurtulmanızı sağlar. Toz alırken nemli bir bez kullanmanız tozların ve tüylerin beze yapışmasını sağlayacaktır.
 • Evinizi sık sık süpürün. Kedilerin tüy dökmesini engelleyemeyebilirsiniz ama tüylerin evin içerisinde birikmesini engellemek mümkündür. Evinizi kedi tüyü temizleme amacıyla düzenli olarak süpürmeniz hem sizin hem de kediniz açısından oldukça sağlıklı ve konforlu bir alan oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Evinizi süpürürken en çok tüy tutan mobilyalarınızdan başlamalısınız. Turbo özellikli süpürgeler kullanmanız size kolaylık sağlayacaktır.
 • Halı temizliğine dikkat etmelisiniz. Özellikle halılar evinizi tüylerden arındırma işleminde en önemli etkendir. Halılarda ki inatçı kedi tüylerinden kurtulmak için halıyı birkaç kez ve farklı yönlere doğru süpürmelisiniz. Halınızı süpürmeden önce üzerine bir miktar karbonat dökmek tüylerin halıdan kolayca ayrılmasını sağlayabilir.
 • Kılıf kullanabilirsiniz. Kedinizin sık vakit geçirdiği alanlarda kılıf ya da çarşaf kullanmak eşyalarınızın tüyle kaplanmasını önleyebilir.
 • Bulaşık eldiveni kullanmayı deneyebilirsiniz. Bulaşık eldivenleri yarattığı statik elektrik sayesinde tüylerin toplanmasını kolaylaştırmaktadır. Eldivende ki tüylerden kurtulmak için elinizi suya daldırmanız yeterli olacaktır.
 • Çamaşırlarınızı yıkamadan önce kurutun. Çamaşırlarınıza yapışan kedi tüyleri, yıkama işleminden sonra da çamaşırlarınızdan arınmayacaktır. Bu nedenle öncesinde kurutma işleminden geçirmeniz tüylerin çamaşırlardan uzaklaşmasına yardımcı olacaktır.

Halılardaki Kedi Tüyleri Nasıl Temizlenir?

 • İlk olarak halıyı elektrik süpürgesi ile süpürmelisiniz. Islak bir çek pas ile halıda ki tüyleri bir yere toplayabilir ve elektrik süpürgesi ile tüyleri toplayabilirsiniz.
 • Elektrik süpürgesi ile halıyı süpürdükten sonra ıslak halı yıkama fırçaları ile tüyleri alarak belli bir yere toplayabilirsiniz. Sonrasında tekrar elektrik süpürgesi kullanarak tüylerden kurtulabilirsiniz.
 • Bir miktar su ve yumuşatıcı deterjanı karıştırıp bir sprey şişesinin içerisine alabilirsiniz. Ardından hazırladığınız karışımı halının üzerine fazla ıslatmadan sıkmalısınız. Bir süre bekledikten sonra önce halıyı fırçalayıp ardından süpürebilirsiniz. Fırçalama işlemi zahmetli geliyorsa sadece süpürme işlemi ile devam etseniz de tüylerin çoğunluğu temizlenecektir.

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Önlenir?

 • Kedinizin tüylerini sık sık ve devamlı taramayı ihmal etmemelisiniz. Böylelikle dökülmeye hazır tüyleri tarayarak toplayacak ve dökülmesini engelleyebileceksiniz.
 • Kedinizi tarama işlemini bahçe ya da balkonda yaparsanız dökülen tüylerin eve dağılmasını engelleyebilirsiniz. Kedinizin altına nemli bir havlu koymanız da tüylerin dağılmasını engelleyecektir.
 • Özellikle aşırı tüy döken kedi cinsleri için pet kuaförleri çözüm olabilmektedir. Kedinizi yaz aylarında tıraş ettirerek tüy dökülmesini büyük oranda azaltabilirsiniz. Kedinizin bu süreçten hoşlanmaması muhtemeldir. Tıraşın ardından saklanması, utanması ya da saldırgan tavırlar sergilemesi normal karşılanmalıdır.
 • Kediler için özel üretilen tüy güçlendirici mamalardan kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede hem tüylerin dökülmesi azalır hem de kedinizin tüyleri çok daha parlak bir görünüm kazanır. Tüy güçlendirici mamalar kedilerin yuttukları tüyleri kusarak değil, dışkıları ile atmalarına da yardımcı olmaktadır.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap