Sfenks Kedi Irkı Özellikleri Ve Bakımı

Sfenks kedi türü dünyanın en farklı görünen kedilerinden biridir. Kendi ırkına sahip özellikleri ile hem dünyada hem de ülkemizde oldukça popülerdir. Kökenleri Kanada’ya dayanmaktadır. Ortaya çıkışları ise nadiren görülen bir genetik mutasyon sonucu gerçekleşmiştir. Bu kedi özelliklerinin en ilginci tüylerinin olmamasıdır. Sfenks kedisinin tüysüz olmasının eşi ve benzeri bulunmamaktadır. Siyah kedi yavrularının sahibine ilginç görülmesi ile çoğaltılması sağlanmıştır ve ortaya Sfenks kedisi çıkmıştır. Tüylerinin olmamasının yanı sıra gözlerinin büyük ve geniş olması da onları diğer kedi ırklarından ayıran bir başka özelliktir.

Sfenks Kedi Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Sfenks kedisinin postlarında tüy bulunmamaktadır. Diğer kedi ırklarından ayıran en belirgin özellik tüylerinin olmamasıdır. İlk doğduğu vakitlerde az miktarda tüyü bulunsa da zaman içerisinde bu tüyleri de dökülmektedir.
 • Sfenks kedilerinin derileri kıvrımlı ve sarkık görünümlüdür. Genç Sfenks kedilerin kırışıklıkları daha belirgindir. Zaman içerisinde daha düz bir posta sahip olmaktadırlar.
 • Sfenks kedilerinin tüy rengi olmadığı için postalarının deseni ve rengi bulunmaktadır. Vücutlarının rengi tekil ya da çoğul her renkte görünür.
 • Sfenks kedileri orta boyutludur. Vücutları kalın, sert ve kaslıdır.
 • Kuyrukları uzun, ince ve kamçıya benzemektedir.
 • Ağırlıkları 3,5 ila 7 kilogram arasında değişir.

Sfenks Kedi Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Sfenks kedileri sahiplerine bağlı canlılardır. İnsanlara karşı sıcakkanlı davranırlar.
 • Aile üyelerine ve yabancı insanlara karşı sevecen, nazik ve kibar olurlar.
 • Sfenks kedileri çocuklara karşı iyidir ve bu nedenle çocuklu aileler tarafından tercih edilebilir. Eve gelen misafirleri kapıda karşılamaktan hoşlanırlar.
 • Sfenks kedileri özellikleri nedeniyle ilgi çekmeyi başarmaktadır. İlgiyi severler ve sahiplerinden ilgi bekledikleri bilinir. İnsanlar ile arası iyi olduğu gibi samimi ve duygusal kedilerdir.
 • İlgisiz kaldıklarında bunu belli etmek için farklı davranışlar sergiledikleri bilinir. Yüksek yerlere zıplayarak ya da hızlı hızlı yürüyrek ilgi beklediklerini göstermek isterler.
 • Meraklı, enerjik ve sosyal kedilerdir.
 • Evdeki diğer hayvanlar ile iyi anlaşırlar. Onlara merhamet gösterirler ve onlarla oyun oynamaktan hoşlanırlar.
 • Açık alanda beslenmeye uygun değillerdir. Karakter olarak dış ortama uyum sağlasa da tüyleri olmadığı için fiziksel anlamda uyum sağlayamazlar.
 • Hareketli ve oyuncu kedilerdir. Ev içerisinde sıcak alanlarda dinlenmekten keyif alırlar. Sahiplerinin örtüsü veya battaniyesi altında uyumaktan hoşlanırlar.

Sfenks Kedisi Bakımı

Sfenks kedileri tüysüz olsa da belli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Hatta diğer kedilerden daha özenli bir bakıma ihtiyaç duydukları bilinir. Özellikle derilerinin düzenli bakımı önemlidir. Bakımsız kalan Sfenks kedileri, cilt ve deri hastalıklarını yaşamaya meyillidir. Sfenks kedilerinin derisinin nemli kalması için düzenli olarak yağ ve losyonlar ile bakımı yapılmalıdır. Aksi halde derileri kurur. Sfenks kedileri soğuğa karşı savunmasız oldukları için bulundukları ortamın sıcak olması önemlidir. Sıcaklıklarını dengeleyebilmek adına kıyafetler giydirilebilir. Aynı zamanda düzenli olarak banyo yaptırılmaları da gereklidir. Bu kediler diş eti hastalıklarına yatkın oldukları için diş bakımları aksatılmamalıdır.

Sfenks Kedisi Genel Sağlık Durumu

Sfenks kedilerinin bilinen bir kalıtsal hastalığı bulunmamaktadır. Fakat cilt ve deri hastalıklarına yatkın oldukları bilinmektedir. Tüyleri olmadığı için de soğuk havaya karşı savunmasızlardır. Bu nedenle kolay bir şekilde soğuk algınlığı yaşayabilirler. Aynı zamanda Sfenks kedilerinin cildi güneşe karşı da savunmasızdır. Bu nedenle uzun sür güneş ışığına maruz kalmaları önerilmemektedir.

Sfenks Kedisi Fiyat Bilgisi

Sfenks kedisi Türkiye’de çok sık rastlanan bir canlı değildir. Bu nedenle fiyat bakımından da oldukça değerlidir. Fiyatları ortalama 3 bin ila 6 bin TL arasında değişmektedir. Yavru Sfenks kedilerin fiyatları yetişkinlere oranla daha uygun fiyatlıdır. Bunun nedeni ise kedi üreticisinin daha az masraf yapmış olmasıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap