Sfenks Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Sfenks Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Sfenks kedi ırkı, dünya üzerindeki tüysüz tek kedi ırkı olarak bilinir. Ana vatanı Kanada’dır. İlk olarak Kanada’da görülen Sfenks, yapay yollarla ortaya çıkan bir kedi ırkı olarak düşünülse de doğal mutasyon sonucu ortaya çıkan bir kedi ırkıdır. Sfenks, sadece Kanada’da görüldüğü için zamanla üreyerek çoğalması hedeflenmiş ve bu sayede farklı Sfenks türleri ortaya çıkmıştır. Sfenks, bazı bölgelerde “Mısır kedisi” ve “Firavun kedisi” olarak da bilinir. Kedilerin duygularını açıkça belli etmeleri zor olsa da Sfenks duygularını açıkça belli eden eşsiz kedilerin ırkıdır. Kedilerin fazla tüylü olanları çoğu insanın daha çok ilgisini çekse de Sfenks, tüylü kedilere kıyasla çok daha neşeli kedilerin ırkıdır. Bu canlı ve samimi kedilerin mutlu olmaları için kendilerini besleyenlerin sevgisine ihtiyacı vardır.

Sfenks’in Özellikleri Nelerdir?

Sfenks’in özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Tüysüz, hafif ve küçük bir gövdeye sahiptir. Tüylerinin olmaması onun diğer kedilere kıyasla ekstra küçük görünmesini sağlar.
 • Buruşuk ve çoğunlukla pudra tonlarında bir cilde sahiptir. Bu özelliği daima yaşlı bir kedi gibi görünmesini sağlayabilir.
 • Gözleri yuvarlak ve iridir. Çoğunlukla mat ve açık renkli gözleri olur.
 • Tüysüz ve pudra tonlarındaki derisinde desen ve farklı renkler de görülebilir.
 • Tüysüz, esnek, uzun ve ince bir kuyruğa sahiptir.
 • Büyük, dik ve kepçe kulaklara sahiptir.
 • Keskin bakışlara sahiptir ve ilk bakışta asık suratlı gibi görünebilir.

Sfenks’in Karakteri Nasıldır?

Sfenks’in karakteri ve karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Sfenks, temas bağımlısı ve oldukça evecen bir kedidir. Ürkütücü bir görüntüye sahip olduğu söylense de görüntüsünün aksine uysal ve sıcakkanlıdır. Size sık sık sırnaşacak ve sizinle aynı ortamda olmak isteyecektir.
 • Sfenks, temas bağımlısı ve oldukça evecen bir kedidir. Ürkütücü bir görüntüye sahip olduğu söylense de görüntüsünün aksine uysal ve sıcakkanlıdır. Size sık sık sırnaşacak ve sizinle aynı ortamda olmak isteyecektir.
 •  Sfenks, denge kurma konusunda oldukça başarılı kedilerin ırkıdır. Dar alanlarda ve yüksek yerlerde iyi tırmanıp kolayca dengelerini koruyabilirler.
 • Enerjik, hareketli ve atik kedilerdir. Kolay avlanabilir ve her tempoya ayak uydurabilirler.
 • Meraklı, akıllı ve oyuncu kedilerdir.
 • Diğer kedilerin aksine ev eşyalarına zarar vermez ve evi dağıtmazlar. Anormal davranışlar sergilediklerinde davranış bozukluklarından ve psikolojik sorunlardan şüphe edilmelidir.
 • Çabuk öğrenir ve meraklı olduğu için öğrenmeye daima açıktır.
 • Birden fazla kedinin beslendiği evlere gittiğinde kısa süre içinde adapte olur. Anormal bir durum olmadığı sürece diğer hayvanlara saldırma eğilimi göstermez.

Sfenks’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sfenks’in bakımı diğer kedilerin bakımından farklı olmalıdır. Sfenks, tüysüz bir kedi olduğu için tüysüz derisine temas eden her şey kontrol edilmelidir. Sfenks ırkına mensup olan kedilerde alerjik reaksiyonlar ve deri tahrişi sık görülebilir. Bununla birlikte, tüysüz olan derileri onları soğuğa karşı daha savunmasız hale getirir. Kedinizi kış aylarında iyi korumalı ve ona kedi giysileri giydirmelisiniz. Aksi takdirde kolay hastalanacak ve soğuktan kısa sürede etkilenecektir. Onun için soğuk zemine, kapı ve pencere önüne yakın olmayan yerlerde rahat bir alan hazırlayabilirsiniz. Sfenks hareketli bir kedi olduğu için sık sık yorulacak ve dinlenme ihtiyacı hissedecektir. Bu nedenle onun uyuduğu ve uzandığı ortamın temiz, düzenli ve rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Kedinizin aşılarını ihmal etmemeniz ve belirli aralıklarla kedinizi veteriner kontrolüne götürmeniz oldukça önemlidir.

Sfenks Nasıl Beslenir?

Sfenks kedi ırkı beslenmesi için kuru ve yaş mamalar tercih edilebilir. Sfenks oldukça hareketli kedilerin ırkıdır ve beslenmeleri oldukça önemlidir. Fazla efor harcadıkları zaman sık sık su içme ihtiyacı hissedebilirler. Bu nedenle kedinizin su kabını temiz tutmalı, suyunu sık sık tazelemeli ve dinlenmiş su tercih etmelisiniz. Sanılanın aksine musluk suyu insanları etkilediği gibi kedileri de olumsuz yönde etkileyebilir. Sfenks, kendisini besleyen insanla kısa sürede duygusal bir bağ kurar. Bu nedenle onlara vakit ayırmakta zorlanacak kadar meşgulseniz onları sahiplenmeden önce bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. Sfenks, yoğun çalışmayanların ya da evden çalışanların rahatlıkla bakabilecekleri kedilerin ırkıdır.

Sfenks Eğitimi Nasıl Verilir?

Sfenks’in eğitimi diğer kedilere kıyasla çok kolaydır. Hatta Sfenks ırkına mensup olan kedilerin en kolay eğitilen kediler oldukları söylenebilir. Hem akıllı ve kolay öğrenmeleri hem de sizinle duygusal bir bağ kurmaları dolayısıyla komutları anlamaları ve uygulamaları fazla zaman almaz. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, kedinizi eğitirken dikkatli davranmanız gerektiğidir. Sfenks sevecen ve duygusal kedilerin ırkı olduğu için onlara bağırmanız ve onları korkutmanız travma yaşamasına neden olabilir. Bu durum uzun vadede psikolojisini bozacaktır. Bu nedenle onu eğitirken sabırlı ve anlayışlı olmalısınız.

Safkan Sfenks Nasıl Anlaşılır?

Sfenks’in safkan olup olmadığı oldukça kolay anlaşılır. Sfenks tüysüz bir kedidir ve buruşuk bir derisi vardır. Sfenks, ilk bakışta dikkat çekerek diğer kedilerden kolayca ayrılabilir.

Sfenks Ne Kadar Yaşar?

Sfenks kedi ırkı ömrü 9 ila 10 yıl arasında değişir. İyi bakılan her kedide olduğu gibi Sfenks ırkına mensup kedilerin de iyi bakıldıkları takdirde ömürleri uzayabilir. Özenli bakıldıkları sürece 15 yıla kadar yaşayabilirler. Dünya genelinde 30 yıldan fazla yaşayan kediler olduğu düşünüldüğünde, Sfenks ve diğer ırkların 15 yıldan fazla yaşama ihtimali her zaman vardır.

Ayrıca Bakınız: Sarman Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap