İran Kedisi Özellikleri Ve Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İran kedisi özellikleri, isminden de anlaşılabileceği gibi İran kökenli bir kedidir. İran’dan tüm dünyaya yayıldığı bilinmektedir. İran kedisi özellikle tüylerinin yumuşaklığı ve fazlalığı nedeniyle hayvan severler tarafından oldukça tercih edilen bir kedidir. İran kedilerinin patilerinin altı ve hatta kulaklarının içi dahi tüylüdür. 17. Yüzyılın başlarında keşfedilen bir kedi ırkıdır. İnsan eli değmeden ve doğal yollarla ortaya çıkan bir ırktır. Köken olarak gizemlerini korumaktadırlar. Fakat Mısır hiyerogliflerinde oldukları bulunmaktadır. İran’dan ilk gelen kedilerin renklerinin gri, Ankara’da bulunan kedilerin ise beyaz renkli tüylere sahip oldukları bilinir.

İran Kedisi Özellikleri

 • Farklı renk ve izlere sahip olabilirler.
 • İran kedilerinin küçük bir ağız yapısı ve yuvarlak suratları bulunmaktadır.
 • Basık bir burunları, kısa bacakları ve kalın, bol, uzun tüyleri olduğu bilinir. Bu özellik sayesinde diğer cins kedilerden kolayca ayırt edilebilirler.
 • Kulakları küçüktür. Yüz ifadelerinde yer alan sarkmış alt dudakları onlara mutsuz bir yüz ifadesi tanımaktadır.
 • Sırt bölgelerinden ayaklarına dek inen ve aslan yelesini andıran kabarık tüyleri bulunur. Bu kabarık ve yumuşak tüyleri sayesinde birçok yarışmada birincilik kazanmışlardır.
 • Geleneksel ve modern olmak üzere 2 farklı tür İran kedisi bulunmaktadır.
 • Geleneksel İran kedileri, değişikliğe uğramadan günümüze ulaşmış orijinal İran kedileri için kullanılmaktadır. Bazı hayvan üreticileri, İran kedisini farklı şekillerde üreterek basık burunlu halini ortaya çıkarmışlardır. Basık ve düz burunlu İran kedileri modern olarak tanınmaktadır.
 • Modern İran kedileri, mutasyon sonucu yüz yapılarında gelişen bir hastalık ile tanınırlar. Yüzlerinde ki düz burun yapısı sebebiyle peke faced olarak adlandırılırlar.

İran Kedisi Davranışsal Özellikleri

 • İran kedileri genellikle sakin, sessiz ve sadık kedilerdir.
 • Sahibine bağlı ve ilgi bekleyen kedi ırklarından biridir.
 • İran kedilerinin ev üyeleri ve yabancı insanlar ile arası iyidir. Sakin ve sessiz yapısı yaşı ilerledikçe artar ve tembel bir kedi olduğu düşünülür.
 • Oyun oynamayı çok severler. Fakat ilgisini çeken bir oyun olmadığında bulundukları ortamda uyumaya meyillidirler.
 • Diğer kedi türlerine kıyasla sahipleriden çok daha yüksek puan alırlar. Çünkü sahipleri ile olan yakınlıkları, sevecen tavırları ve temizlikleri ile bilinen kedilerdir. Yabancılar ile ilişkileri iyidir ve bu gibi davranışları sebebiyle olumlu özellikleri artmaktadır.

İran Kedisi Bakımı

İran kedilerinin tüyleri uzun olduğu için bakımları da zahmetlidir. Çünkü iki katmanlı tüyleri ısa sürede düğümlenebilmektedir. Bu nedenle her gün düzenli olarak tüylerinin taranması gerekir. Ayrıca sık sık olmasa da banyo yaptırılması gerekir. Tüy bakımının aksatıldığı durumlarda oluşan düğümlerin açılması zordur. Bakım konusunda zorluk yaşanırsa pet kuaförleri tercih edilebilirsiniz. Göz akıntılarının önüne geçmek için düzenli olarak göz çevreleri nemli bir bez ile temizlenmelidir. Diş ve kulak bakımlarının da ihmal edilmemesi önemlidir.

İran Kedisi Genel Sağlık Durumu

 1. İran kedileri sık banyo yaptırıldıklarında hastalanma ihtimalleri bulunmaktadır.
 2. Dışarıda olduklarında başka kedi türlerinin saldırısına uğrayabilirler. Bu nedenle evde bakılmaya daha uygun kedilerdir.
 3. İran kedileri nefes almakta zorluk ya da göz sorunları ile karşılaşabilirler. Aynı zamanda doğum problemleri ve cilt problemleri de yaşanır.
 4. Kafa yapıları sebebiyle birçok sağlık problemi ile karşılaşır. Bu nedenle hayvan haklarını savunan kişiler basık suratlı İran kedilerinin yasaklanması için öneride bulunmuştur.
 5. Yetişkin İran kedilerinde böbrek hastalıkları yaşanabilir.
 6. Bu kedilerinin kalıtsal kalp hastalıkları yaşama riski %6’dır.

İran Kedisi Fiyat Bilgisi

İran kedisi fiyat 1000 TL ila 4000 TL arasında değişmekte. Fakat İran kedilerinin geleneksel ya da modern yüz tipine sahip olması daha geniş bir fiyat aralığına sahip olmalarının nedenidir. Ayrıca yarışma derecelerinin bulunması ya da ebeveyn kalite durumları da fiyatlarının artmasına sebep olabilmektedir.

Eğer sizde internet siteleri üzerinden iran kedisi sahiplenme yapmak istiyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap