Savannah Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Savannah Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Savannah kedi ırkı dışarıdan bakıldığında kusursuz bir görüntüye sahip oluşu ile dikkat çeker. Afrika’da bir sokak kedisi ile Afrika Savannah kedisinin melezlenmesinden oluşur. 1980’li yıllarda keşfedilmiş bu bu tür sadece özel izin alınarak beslenebilir. Görüntüsünde oluşan bu farklılık karakterine de yansımıştır. Klasik kedi ırklarının aksine su ile oynamayı severler ve sahiplerine olan bağlılıkları bir köpek gibi yüksek sadakat içerir. Oldukça hareketlidir. Yerinde durmaktan hoşlanmazlar. Görüntüleri de sevecenlikleri ile bakanları mutlu eder. Bu kedi ırkı ortalama 10 kilo bazen 13 kiloya kadar çıkabilir. Vücut yapısı daha çok uzun ve atletiktir. Göz rengi siyahla kahverengi arasında değişebilir. Tüyleri sayesinde dışarıdan gelebilecek soğuk havaya karşı önemli bir koruyucu katman oluşturur. Irklarından farklı olarak Savannah kedisi gün içerisinde 12 saati rahatlıkla uyuyarak geçirebilir. Dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı direnç gösterir. Bu nedenle uzun yıllar rahatlıkla yaşayabilir.

Savannah’ın Özellikleri Nelerdir?

Savannah kedi ırkı Afrika’da anavatana sahip özel bir kedi türüdür. Vücutları kilo almaya müsaittir. 10 kiloya kadar ulaşabilirler. Erkek olanları dişilere göre daha da iri yapıdadır. Savannah’ın özellikleri:

  • Kuvvetli kaslara sahiplerdir. Bu durum avcılık fonksiyonlarında avantaj sunar.
  • Yüksek yerlere zıplayarak rahatlıkla tırmanabilirler.
  • Avcılık özellikleri güçlüdür. Doğada tek başına rahatlıkla var olabilirler.
  • Orta uzunlukta az bakıma sahip olan tüyleri tamamen desenlidir.
  • Oldukça zeki ve dış dünyaya karşı güçlü bir merak sahibidirler.
  • Vahşi tabiatlarına rağmen tek başlarına kalmaktan da hoşlanmazlar.
  • İnsanlara bağımlı bir ırktır.
  • Yavruyken izinler alınıp evcilleştirildiğinde köpeklerle aynı ortamda yaşayabilirler.
  • Sürekli olarak miyavlayarak kendisini anlatmaya çalışan isteklerini ifade eden yapıları bulunur.
  • Sağlık yönü ile oldukça dayanıklı ve kuvvetlidir uzun ömür yaşayabilirler.

Savannah Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Savannah’ın karakteri bilinenin aksine bağımsız tavırlarına yanı sıra sahiplerine karşı oldukça şefkatlidirler. Yapıları ömür boyu sadık bir şekilde sahiplerine bağlı kalabilmelerini de sağlar. Karakter olarak uysaldırlar. Saldırganlığı yüksek değildir ve bağımsızlıklarına düşkündürler. Bağlı oluşları bulundukları ortamda özel bir bakım gerektirmese de ihtiyaçlarını sürekli olarak sahibinden bekleyeceği için ilgilenmek gerekebilir. Oyuncu kabiliyetlerinin yanında yüksek derecede fiziksel aktivite, atletik ve çevik vücutları da eşlik eder. Bulunduğu ortamda başlangıçta saldırgan bir tavır sergileyebilirler. Ancak ilerleyen günlerde farklı hayvanlarla da rahatlıkla dost olabilecek bir ortam oluştururlar. Farklı hayvanlarla değil çocuklarla da rahatlıkla iyi geçinebilirler. Zeka seviyeleri yüksek karakterleri sayesinde bulunduğu ortama rahatlıkla adapte olabilir. Bu yönüyle de eğitilmeye meyillidir.

Savannah’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Savannah’ın bakımı sanıldığının aksine diğer kedi ırklarından daha kolaydır. İnsanlara alışmakta başlangıç zorluk çeken bu kedi ırkı sahiplerine olan bağlılıkları ile de ön plana çıkar. Başlangıçta insanlarla mesafeli ve saldırgan tavırları zamanla alışmaya doğru ilerler. Bir köpek gibi sadıktır alıştığı kişiyi bir ömür bırakmaz. Bu yönüyle sürekli bakıma ihtiyacı olduğu bilinmelidir. Tüyleri orta uzunluktadır. Yoğun bir tüy yapısına sahip olduğu da unutulmamalıdır. Tüy dökme problemlerinin olmaması evde bakım sürecinde problemleri tamamen ortadan kaldırmasa da fırçalama konusunda daha az özen gösterilmesini sağlar. Kedi tarağı yardımı ile ara sıra tüylerini tarayarak parlak görünüm elde edilebilir. Düzenli olarak kulak ve diş bakımının yapılması gerekir. Yavruyken alıştırılacak tüm hareketler zamanla yetişkinlik döneminde daha kolay hareket edebilmeyi sağlayacaktır.

Savannah Nasıl Beslenir?

Savannah’ın beslenmesi pek de zor değildir. Bulunduğu ortamda yabani tavrı nedeniyle kuş, balık, kaplumbağa gibi hayvanlarla aynı ortamda bulunmamasına özen gösterilmelidir. Özel bir program ile beslenmesine gerek yoktur. Çok hareketli olduğu için hayvansal gıdalarla beslenmesine önem verilmelidir. Bu nedenle yiyeceklerinin içerisinde yüksek protein barındıran besinler ile vakit geçirilmesine özen gösterilebilir. Islak, kuru ya da sulandırılmış mamalar ile karma bir beslenme süreci takip edilebilir. Ancak bu süreçte kilo almaya meyilli vücutları ilerleyen dönemde obezite riskine oluşturabilir. Bu tehlikeyi önleyebilmek için beslenme sürecinin kontrollü bir şekilde yönetilmesi önerilir.

Savannah Eğitimi Nasıl Verilir?

Savannah’ın eğitimi çok da zor değildir. Atletik yapısı nedeniyle tamamen oyun odaklı bir eğitim süreci sunulabilir. Zeka seviyesi üst düzeydedir. Bu sosyal tavrı ve hareketli yapısı ile bir araya getirildiğinde yeni durumlara alışabilmesini kolaylaştırır. Bu yönüyle düşünüldüğünde eğitilmesinin kolay olduğu söylenilebilir. Özellikle eğitim sürecinde hareketleri alıştırabilmek için sevgi mamaları kullanılabilir.

Safkan Savannah Nasıl Anlaşılır?

Savannah’ın safkan olup olmadığı yazılı kaynaklara bakıldığında net olarak fark edilebiliyor. Dış görüntüsü hareketli yapısı popülerliğini arttırmıştır. 32 yıllık bir tarihe imza atmış olan bu kedi ırkı 7 Nisan 1986 yılında Afrika kıtasında keşfedilmiştir. Ardından Avrupa ve Amerika kıtalarına da yayılmaya başlamıştır. Uyumlu ve sakin olduğu kadar vahşi ve avcı yönleri de bulunur. Melez bir ırktır. Afrika kedisinden miras kalan uzun bacakları uzun bir gövde yapısı ve sivri kulakları bulunur. Kedi Irkı Derneği 2006 yılında kabul etti bundan sonra popülerliği daha da arttı.

Savannah Ne Kadar Yaşar?

Savannah kedi ırkı ömrü ortalama 20 yıldır. Beslenmesi, bakımı ve doğal şartları uygun bir ortamda sunulursa bu süre daha da arttırılabilir. Kalıtsal ortadan gelen belirgin ve hastalık olarak Piruvat Kinaz eksikliği ile Progresif Retinal eksikliği görülebilir. Evcilleştirme sürecinde yüksek derecede Hipertrofik Kardiyomiyopati hastalığına da yakalanabilir. İlginç olan ise Savannah erkek kedilerinin çoğu kısırdır.

Ayrıca Bakınız: Margay Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap