Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Tonkinese kedi ırkı enerjik ve çevik olmasının yanı sıra son derece cana yakın olmasıyla bilinir. Anavatanı Güneydoğu Asya olan Tonkinese, popüler kedi ırkları olan Birmanya ve Siyam kedileriyle uzaktan akrabadır. On dokuzuncu yüzyılın başlarından beri varlığı bilinen Tonkinese kedi ırkından Wong Mau, 1930 yılında ABD’ye ithal edildikten sonra popülerlik kazandı. Orta büyüklükte bir kedi ırkı olan Tonkinese kedilerin fiziksel ve karakter özelliklerinin yanı sıra bakımı ve beslenmesi hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Tonkinese’in özellikleri ilk bakışta dikkat çekicidir. Orta büyüklükte olmasına rağmen ince kuyruğu, atletik bacakları ve oval şekildeki başıyla olduğundan daha narin görünür. Küçük ve çelimsiz gibi görünmesine rağmen atletik bir yapıya sahiptir. Tonkinese kedilerin fiziksel özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Orta büyüklükte gövde ve oval şeklinde başa sahiptir.
 • Gözleri badem biçiminde ve delici bakışlıdır.
 • Dört temel renkte Tonkinese kedisi bulunur. Bunlar kahverengi, şampanya, mavi ve platin renkleridir.
 • Kulaklar uçta sivrileşen yapıda ve kafanın dış kısmına doğru yerleşmiştir.
 • Amerikan Tonkinese ırkı daha kısa gövdeli ve yuvarlak kafa yapısıyla bilinir.

Tonkinese’in Karakteri Nasıldır?

Özellikle Tonkinese’in karakteri bu kedi ırkından evcil hayvan sahiplenmek isteyenler için önemli kriterler içerir. Son derece cana yakın olan Tonkinese kedi ırkının evde bakımı oldukça basittir. Ayrıca sosyal canlılar olduğu için birden fazla evcil hayvan sahiplerine sıkıntı çıkarmayan bir türdür. Tonkinese kedilerin genel karakter özellikleri şunlardır:

 • Sahiplerine çok bağlıdır.
 • Duygusal yapısı nedeniyle azarlanmaktan ve ilgisiz kalmaktan hiç hoşlanmaz.
 • İnsanlarla ciddi bağlar kurabilen zeki kedilerdir.
 • Sosyal açıdan aktif ve oyuncu bir kedidir.
 • Hem sahibine hem de iyi anlaştığı kişilere kendini sevdirmekten hoşlanır.
 • Çocuklar ve diğer türdeki evcil hayvanlar ile cana yakın bağlar kurabilir.
 • İnsanlarla devamlı etkileşim halinde kalmayı severi.
 • İlgi ve sevgi görmek istediği zaman ilginç sesler çıkarmasına şaşırılmamalıdır.
 • Tek başına kalmaktan hiç keyif almadığı için mutlaka farklı evcil hayvanlar veya oyuncaklarla baş başa bırakılmalıdır.

Tonkinese’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tonkinese kedi ırkı bakımı konusunda kedi sahiplerine önemli sorumluluklar düşer. Yavru veya yetişkin fark etmeksizin Tonkinese kedinin mutlaka sosyalleşmesi gerekir. Çünkü henüz yavruluk döneminde yeteri kadar sosyalleşmez ise ileride insanlarla temastan kaçınabilir. Hareketsiz kediler obezite hastalığına yakalanabildiği için Tonkinese kedinizi evde besleseniz bile daima egzersiz yaptırmanız tavsiye edilir. Akıllı bir kedi olan Tonkinese ırkını evde yalnız bıraktığınızda canının sıkılmaması için mutlaka birkaç oyuncak sağlamanız gerekir. Sevecen bir tür olan Tonkinese kedilerin yeterince insanla oynamadığı ve bütün gün yalnız bırakıldığı durumlarda depresyona girdiği bilinir.

Tonkinese Nasıl Beslenir?

Tonkinese kedilerin kaliteli ve besleyici mamalar tüketmesi gerekir. Bol miktarda tatlı su içeren yüksek kaliteli bir diyet ile Tonkinese’in beslenmesi sağlanabilir. Egzersiz ve hareketi çok seven bu kedinin günlük ihtiyacı olan kalori miktarını karşılayabilecek zengin içeriğe sahip mamalarla beslenmesi gerekir. Tonkinese kedileri hem kuru hem de yaş mamalar ile beslemek mümkün olmakla birlikte sindirim sorunlarına karşı ideal içerikteki mamalar seçilmelidir.

Tonkinese Eğitimi Nasıl Verilir?

Zeki ve sahiplerine bağlı canlılar oldukları için Tonkinese’in eğitimi sanıldığından çok daha basittir. Bu kediler oyun sever yapısı sayesinde bazı şeyleri hızlı biçimde öğrenebilir. Günün her saatinde öğrenmeye açık olan Tonkinese kedinizi ödül maması ile olumlu pekiştirme yaparak kolaylıkla eğitebilirsiniz. Tonkinese kedilerde her ırkta olmayan kıvrak zeka ve duygusal bağ gücü vardır. Bu özellikler sayesinde kısa sürede eğitim alabilirler.

Safkan Tonkinese Nasıl Anlaşılır?

Tonkinese kediler kendine has fiziksel özellikleri ile diğer kedi ırklarından ayrılır. Uzun ve ince bacaklarıyla estetik duran Tonkinese’in safkan olup olmadığı konusunda patilerine dikkat etmek gerekir. Bu ırkın ön patilerinde 5 arka patilerinde ise 4 parmak olup uzun bir kuyruk yapısıyla dikkat çeker. Yumuşak ve ipeksi hissiyata sahip tüyleri, büyük badem şeklinde gözleri ve estetik yüz hatları vardır.

Tonkinese Ne Kadar Yaşar?

Tonkinese kedi ırkı ömrü ortalama 10 ila 16 yıl arasında değişiklik gösterir. Erkek Tonkinese kediler 30 kilo ve 5 kg ağırlığa kadar ulaşabilir. Tonkinese kedi ırkının yaşam süresinde beslenme ve bakım koşulları ile genetik faktörler etkilidir. Tonkinese kedilerde astım ve aort darlığı gibi kronik hastalıklar görülebilir.

Ayrıca Bakınız: Ukraynalı Levkoy Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap