Oriental Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Oriental Shorthair kedi ırkı genel olarak değişik dış görünüşü ile dikkat çeken bir cinstir. Oriental Shorthair cinsi uzun ve büyük kulaklara sahiptir. Buna ek olarak Oriental Shorthair cinsi kediler üçgen şekline yakın bir kafa yapısına sahiptir. Shorthair cinsi kediler arasında en ince olan kedilerden biri Oriental Shorthair cinsi kedilerdir. Adından da anlaşılabileceği üzere kısa tüylü bir kedi cinsidir. Özellikle Oriental Shorthair cinsi kediler tüm kediler arasındaki en zeki kedi cinslerinden biridir.

Oriental Shorhair Cinsi Kedilerin Özellikleri Nelerdir?

Genellikle Oriental Shorhait kedi cinsinin özellikleri birden fazladır. Oriental Shorthair cinsi kedilerin başlıca özellikleri şunlar:

 • Uzun ve büyük kulaklara sahip olmaları
 • Büyük gövde yapılarına sahip olmaları
 • Üçgene yakın bir şekilde kafa yapısına sahip olmaları
 • Arka bacaklarının ön bacaklarından daha uzun olması
 • Uzun ve ince bir kuyruğa sahip olmaları
 • İnce ama kaslı bir vücut yapısına sahip olmaları

Oriental Shorthair Kedilerin Karakteri Nasıldır?

Karakteri insanlara sıklıkla şaşırtabilecek bir biçimdedir. Oriental Shorthair kediler çok zeki kediler oldukları için sahipleri ile yaşamlarının ilk zamanlarında daha sakin ve gözlemci bir yapı ile çevrelerini ve sahiplerini tanımaya çalışırlar.

Oriental Shorthair kedilerin bu hareketi bir çok insan tarafından ilk başlarda Oriental Shorthair kedilerinin kibirli bir karaktere sahip olduğunu düşünülmesine sebep olsa da zamanla bunun böyle olmadığı görülür. Yeni ortamlara uyum sağlamakta zorlanan bir karaktere sahip oldukları için kendi rutinlerinin içerisinde yaşamayı çok severler. Kedilerinin en belirgin karakter özellikleri meraklı olmalarıdır.

Oriental Shorthair Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Oriental Shorthair kedilerin bakımı diğer kedilerden büyük oranda farklı değildir. Diğer kedilerden daha büyük kulaklara sahip oldukları için diğer kedilere oranla kulak bakımlarına daha dikkat edilmesi gerekebilir. Kısa ve fazla dökülmeyen tüylere sahip oldukları için tüy bakımı konusunda da ekstra efor harcamanıza gerek kalmaz.

Oriental Shorthair Kediler Nasıl Beslenir?

Oriental Shorthair kedilerin beslenmesi konusunda diğer kedilerden farklı bir diyet uygulanmasına gerek yoktur. Bu kedilerin beslenmesinde kaliteli içeriklere sahip mamalar kullanılması gerekir. Oriental Shorthair cinsi kedilerin beslenmesinde de diğer kediler gibi içinde bulunulan bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. Kedi beslenmesinde mama tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken faktörler şunlardır:

 • Kedinin yaşı (özellikle yavru kedilerde onlara özel mamaların alınmasına çok dikkat edilmesi gerekir)
 • Kedinin hamilelik durumu (varsa)
 • Kedinin kısırlaştırılmış olup olmaması

Oriental Shorthair Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerinin eğitimi oldukça basittir. Oriental Shorthair kedileri tüm kedi cinsleri arasından en zeki kedi cinslerinden biridir. Bundan dolayı oldukça zeki olan Oriental Shorthair kediler birçok şeyi sizin öğretmenize gerek kalmadan bile öğrenebilirler. Oriental Shorhair kedileri oldukça meraklı bir tür olduğu için onların eğitimleri sırasında bir şeyleri incelemelerine engel olmamanız gerekir.

Safkan Oriental Shorthair Nasıl Anlaşılır?

Orintel Shorthair kedinin safkan olup olmadığı konusunda kesin bir karara varmak için bir veteriner ile görüşmeniz gerekir. Bunun haricinde Oriental Shorthair kedilerinin belirleyici iki özelliği üzerinden de safkan olup olmadıklarını anlayabilirsiniz. Oriental Shorthair kedilerinin büyük ve uzun kulakları onların en büyük ayırt edici özellikleridir. Yanlara doğru çıkan sivri ve büyük kuyrukları olan kedilerin safkan Oriental Shorthair olma ihtimalleri yüksektir. Bunun haricinde Oriental Shorthair kedilerin üçgen kafa yapıları sayesinde de bir kedinin safkan Oriental Shorthair olduğu anlaşılabilir. Buna ek olarak Oriental Shorthair kedilerin adlarından da anlaşıldığı gibi kısa tüyleri vardır. Eğer kedi Oriental Shorthair kedinin kısa kulakları hariç tüm özelliklerine uyumlu ise Oriental Longhair cinsi bir kedi olabilir.

Oriental Shorthair Ne Kadar Yaşar?

Oriental Shorthair kedi ırkı ömrü yaşam kalitelerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kedilerin ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Ortalama yaşam süreleri 15 yıl olan Oriental Shorthair kediler iyi bakılırsa 20 yıla kadar da yaşayabilirler. Oriental Shorthair kedinizin yaşam süresinin uzun olması için şunları yapabilirsiniz:

 • Kedinizi kısırlaştırmak
 • Kedinizi zengin içerikli kaliteli mamalarla beslemek
 • Kedinizin düzenli olarak sağlık kontrollerini uzman bir veteriner hekime yaptırmak

Ayrıca Bakınız: Sibirya Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap