York Chocolate Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

York Chocolate Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

York Chocolate kedi ırkı adından da anlaşılacağı üzere çikolata rengi tüyleri ile çok sevimli bir kedi ırkıdır. Anavatanı ABD olan York Chocolate kedilerin gövdesi orta yapıda olup tüyleri uzun ve yoğun biçimlidir. Son derece sevimli ve meraklı yapısı ile cana yakın olan York Chocolate kedilerin öne çıkan bazı özellikleri vardır. Bu yazımızda merak ettiğiniz York Chocolate kedi ırkının tüm fiziksel ve karakter özelliklerinin yanı sıra bakım tüyolarını da bulabilirsiniz.

York Chocolate Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

York Chocolate’ın özellikleri ilk bakışta kendini fark ettirir. Orta yapılı bir kedi olan York Chocolate ilk kez 1983 yılında ABD’de çiftlik sahibi Janet Chiefari tarafından bulunmuştur. Bu ırkın pek çok uluslararası kedi güzellik yarışmasında dereceleri bulunmaktadır. York Chocolate kedi ırkının fiziksel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Tüyleri çikolata renginde ve uzundur.
 • Tüy sıklığı yoğun ve sıktır.
 • Kuyruğu uzun ve tüylüdür.
 • Fiziksel olarak kaslı ve atletik bir yapıya sahiptir.
 • Kemikleri kalın ve dayanıklıdır.
 • Kalın kürk yapısı sayesinde soğuk havalarda çabuk hasta olmaz.
 • Tüyleri boyun kısmında yoğunlaşır ve kuyruğu oldukça uzundur.
 • Patileri birbirine eşit boyuttadır.
 • Kafası vücuduna göre ortalama büyüklüktedir.
 • Gözleri açık kahve tonları veya kehribar rengindedir.
 • Gözleri iri yapılı ve yuvarlaktır.

York Chocolate’ın Karakteri Nasıldır?

York Chocolate’ın karakteri son derece uyumlu ve sevecen olduğu için bu kedi ırkı her zaman ilgi görmeyi hak etmektedir. Sahibine büyük bir sevgiyle bağlanan York Chocolate kedilerin ev ortamında sürekli sahibinin yanında durmak istediği bilinir. Ancak bağımsızlığına düşkün karakterli York Chocolate kedilerinin de olabileceği unutulmamalıdır. Bu kediler ara sıra dışarı çıkmak veya sosyalleşmek istese de önceliği her zaman sahibidir.

İnsanlar tarafından sevilmek ve ilgi görmek çok hoşuna gider. İnsancıl bir kedi olduğu için York Chocolate yeni tanıştığı insanlara bile sıcak davranır. Henüz yeni tanıdığı kişilerle oyun oynayarak onların nasıl biri olduğunu merak eder. Meraklı ve insancıl özellikleriyle öne çıkan York Chocolate kediler sık sık sahibinin kucağında mırlamak ister.

York Chocolate’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

York Chocolate’ın bakımı diğer kedi ırklarına göre biraz zahmetli olabilir. Çünkü bu kedilerin sık ve yoğun tüylü olması bakım sürecinde daha fazla yoğunlaşmamasını gerektirir. York Chocolate kedi sahibi olduğunuzda kedinizin tüylerini sık sık taramalı ve onu rahatlatmalısınız. York Chocolate bakımı konusunda şu kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Kedinizin tüyleri uzunsa haftada 2-3 defa tüylerini taramanız tavsiye edilir.
 • Bu sayede kedinizin cildi hava alır ve ölü tüyler deriden atılır.
 • York Chocolate tüylerini tararken yumuşak ve kalın uçlu fırça tercih edilmelidir.
 • Kedinizin tüyleri ortalama uzunluktaysa daha az tarama yapabilirsiniz.
 • York Chocolate hassas bir ırk olduğu için kedi mama kaplarının her gün yıkanması tavsiye edilir.

York Chocolate Kedi Irkı Nasıl Beslenir?

York Chocolate’ın beslenmesi için kaliteli içeriğe sahip mamalar tercih edilmelidir. York Chocolate kedi ırkı hem kuru hem de yaş mamaları çok sevdiği için zaman zaman mama seçiminde değişikliğe gitmek doğru olacaktır. Konserve mamaların içeriğine dikkat etmeden seçim yapılmamalıdır. Ayrıca York Chocolate kedinizin beslenme düzeni ne kadar çeşitli ve kaliteli olursa uzun ve sık yapılı tüyleri o kadar güzel gözükecektir.

York Chocolate Eğitimi Nasıl Verilir?

York Chocolate’ın eğitimi son derece basittir. Doğuştan zeki bir kedi ırkı olan York Chocolate sahibinin eğitimlerine direnç göstermeden bazı şeyleri öğrenebilir. Ancak kendisini sevdirmeye bayılan York Chocolate kedilerin eğitimi bazen sekteye uğrayabilir. Oyuncu ve meraklı yapısı sayesinde York Chocolate kediler oyunla karışık yöntemler uygulanarak eğitilmelidir.

Safkan York Chocolate Nasıl Anlaşılır?

York Chocolate’ın safkan olup olmadığı beden boyutundan, tüy ve göz renginden anlaşılabilir. Adından da anlaşılacağı üzere York Chocolate kedi ırkının rengi çikolata rengi olup gözleri açık kahve veya kehribar olabilir. Ayrıca York Chocolate kedi kürkünün tek renk olduğu ve beneksiz yapısı genetik özellikler arasında mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

York Chocolate Ne Kadar Yaşar?

York Chocolate kedi ırkı ömrü bakım koşulları ve genetik yapısıyla ilgilidir. York Chocolate kedilerde bilinen bir genetik rahatsızlık bulunmamaktadır. Aşı ve kontrolleri zamanında yapılan York Chocolate kedi ırkı ortalama 10 yıl yaşarken en fazla 15 yıla kadar hayatını sürdürebilir.

Ayrıca Bakınız: Tortoiseshell Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap