Norveç Orman Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Norveç Orman Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Norveç orman kedisi, saf bir kedi ırkıdır. Norveç’in milli değerleri arasında yer alan bu kedi ırkı, nadir bulunan bir özelliğe sahiptir. Norveç Orman Kedisinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bu kedi ırkı eski zamanlarda evlerde ve gemilerde fare yakalaması için kullanılmıştır. Bu nedenle Norveç Orman Kedisinin avcılık yetenekleri oldukça gelişmiştir. Oldukça dost canlısı olan bu kedi ırkı, benzeriz görünümleri ile de dikkat çekmektedir. Norveç Orman Kedileri, farklı vücut hatları ve iki katlı tüy yapısıyla ile göz önüne çıkmaktadır. Birçok kedi çeşitlerinden farklı olarak ağır olgunlaşan bu kedi ırkının tam olgunluğa ulaşması, yaklaşık beş yaşını bulmaktadır. Görünüm itibari ile vahşi bir izlenim bırakan Norveç Orman Kedisi, uzunca süre insanlarla birlikte yaşamasından dolayı oldukça sosyal, eğlenceli ve sessiz bir yapıya evrilmiştir.

Norveç Orman Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Kedi ırklarının yaşadıkları coğrafyalar, tüm ırkların farklı fiziksel özelliklerinin olmasını ve aynı zamanda, farklı yeteneklerinin olmasını sağlamıştır. Kedi ırklarının fiziksel özelliklerinin yanı sıra, karakteristik özellikleri ve vücut sağlıkları da birbirinden farklılık göstermektedir. Norveç Orman Kedisinin özellikleri ise, bu faktörler göz önüne alındığında şu şekilde sıralanmaktadır;

  • İri kedi cinsleri arasında yer alan saf kedi ırklarından birisidir.
  • Norveç Orman Kedileri yaklaşık olarak 10 kg ağırlığa ulaşabilmektedir.
  • Norveç Orman Kedilerinin kulak yapıları dik ve kulak uçları sivri bir forma sahiptir.
  • Kaslı ve güçlü bir vücut yapısına sahiptir.
  • Norveç Orman Kedisinin tüy yapıları, oldukça uzun ve sık bir forma sahiptir. Bu tüy yapısı, bu kedi ırkının soğuk hava koşullarına dayanmasını sağlamaktadır.
  • Sıcak havalarda tüylerini döker ve değişen hava koşullarına adapte olur.
  • Norveç Orman Kedisi ırkı, sudan korkmaz ve gerektiğinde suda avlanabilme yeteneklerini kullanabilirler.
  • Norveç Orman Kedi ırkı, oldukça zeki ve kolay eğitilebilirler.
  • Yalnız kalmaktan hoşlanmamaktadır.
  • Norveç Orman Kedileri, oldukça titiz ve mama konusunda da seçicidir.

Norveç Orman Kedisinin Karakteri Nasıldır?

Özellikle Norveç Orman Kedisinin karakteri, bulunduğu ev ortamına ve sahibine karşı oldukça sevecen olurken, eve gelen yabancılara karşı aynı durumdan bahsetmek doğru olmamaktadır. Genel olarak bu kedi ırkı fazla ses çıkartmamaktadır. Sadece mama isterken ya da farklı bir durum olduğunda sahibi ile iletişim kurmak adına ses çıkartmaktadır. İri vücuduna rağmen, istediği zaman sahibinin kucağına giderek kendini sevdiren Norveç Orman Kedisi, gene olarak fazla yakın temastan hoşlanmamaktadır. Titiz bir ırk olan Norveç Orman Kedisi, tuvalet ve yemek yeme alanları konusunda da oldukça seçicidir.

Norveç Orman Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Genellikle Norveç Orman Kedisinin bakımı konusunda en çok özen gösterilmesi gereken durum tüy yapılarıdır. Norveç Orman Kedisinin uzun tüylerinin en az haftada iki kez taranması ve gerekli bakımının yapılması gerekmektedir. Genel olarak yoğun ilgiden pek hoşlanmasa da tüylerinin taranmasından büyük bir keyif almaktadır. Tüy bakımının yanı sıra, tırnak, kulak, ağız ve göz bakımlarının düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Norveç Orman Kedisi Nasıl Beslenir?

Norveç Orman Kedisinin beslenmesi için protein ağırlıklı mamaların tercih edilmesi gerekmektedir. Büyük bir vücuda sahip olan bu kedi ırkının, diğer kedilere nazaran daha yüksek bir enerjiye ihtiyacı vardır. Genel olarak mama konusunda seçici olan Norveç Orman Kedisinin beslenmesi için veteriner hekimlerin önerdiği farklı mamaların kediye tattırılması ve mama seçiminin tamamen kendisine bırakılması tercih edilecek en iyi yöntem olmaktadır. Bu kedi ırkının beslenmesinde elbette, kedinin yaş aralığının da göz önüne alınması gerekmektedir.

Norveç Orman Kedisi Eğitimi Nasıl Verilir?

Norveç Orman Kedisinin eğitimi, küçük yaşlarda daha kolay olabilmektedir. İç güdüsel olarak bazı durumlarda ilkel hareketler sergileyebilen Norveç Orman Kedileri, genel olarak her yaşta eğitilebilmektedir. Ancak, istemediği durumlarda sergileyebileceği davranışlar sahiplerinin geri adım atmasına neden olabilmektedir. Akıllı bir ırk olan Norveç Orman Kedisinin eğitim sürecinde, bu kedilerin sıkılmamasını ve sevdikleri bir aktivite ile eğitim süreçlerinin yürütülmesi en etkili yöntem olarak tercih edilmektedir.

Safkan Norveç Orman Kedileri Nasıl Anlaşılır?

Norveç Orman Kedisinin safkan olup olmadığı belirli fiziksel özelliklerin kontrol edilmesi ile kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Norveç Orman Kedisi, diğer kedi ırklarına göre oldukça büyük ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Yüzünün en belirgin özelliği ise, büyük badem formundaki gözleridir. Birbirinden yeterince ayrık olacak şekilde yerleştirilen gözler, çekik ve yukarıya doğru belirgin bir şekilde açılmaktadır. Aynı zamanda Norveç Orman Kedisinin belirgin kulak yapılarının incelenmesi de sahiplenilecek kedinin safkan olup olmadığının anlaşılmasını sağlayan bir diğer fiziksel özelliktir.

Norveç Orman Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Norveç Orman Kedisinin ömrü yaklaşık olarak on iki ile on altı yıl arasında değişmektedir. Bilinen genetik bir rahatsızlığının olmaması ve dayanıklı bir vücut sistemine sahip olması, bu kedilerin uzun bir ömre sahip olmasında oldukça etkilidir. Düzenli beslenen, gerekli sağlık kontrolleri yaptırılan ve mutlu bir aile ortamında bulunan Norveç Orman Kedilerinin uzun bir ömre sahip olmamaları için hiçbir neden bulunmamaktadır.

Ayrıca Bakınız: Manks Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap