Balinese Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Balinese Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Balinese kedisi özellikle dış görünüşü ile hemen dikkat çeken bir kedi ırkıdır. Çoğunlukla Siyam kedisiyle karıştırılan Balinese kediler, kaslı görünümü ve uzun tüyleriyle fark edilebilir. İlk olarak Bali Adası’nda üretildiği için ismini buradan ala Balinese kedisinin ataları kesin olarak bilinmese de Siyam kedi ırkından genetik özellikler aldığı biliniyor. En popüler evcil kedi ırklarından biri olan Balinese kedi ırkının fiziksel ve karakter özelliklerinin yanı sıra bakımıyla ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Balinese Kedisi’nin Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel görünümü ile Siyam kedisine çok benzeyen Balinese kedi ırkı uzun tüylere sahiptir. Uzun tüylü diğer kedi ırklarına nazaran çok ay tüy dökmeleri sebebiyle evde bakım için en çok tercih edilen türler arasında yer almaktadır. Balinese kedisinin özellikleri arasında fiziksel olarak öne çıkan şu detaylar dikkat çekmektedir:

 • Uzun tüylü ve estetik görünümüyle dikkat çekicidir.
 • Kaslı ve iri bir vücuda sahiptir.
 • Yetişkin Balinese kediler ortalama 4 kg ağırlığa ulaşabilir.
 • Göz yapısı kenarlardan aşağı doğru çok az meyilli biçime sahiptir.
 • Göz rengi mavi ve parlaktır.
 • Kulakları tabandan uca doğru sivrilir.
 • Uzun ve öne hafif eğimli kulak yapısı vardır.
 • Tüy renkleri genellikle krem ve kahverengi tonlarındadır.
 • Açık mavi renkli Balinese kedilerin tüyleri çene ve göğüs kısımlarında beyaz gölgeli desenlere sahiptir.
 • Ağızları öne doğru çıkık ve yanakları göçük yapılıdır.
 • Ortalama kedilere göre daha uzun ve kökten uca aynı kalınlıkta devam eden kuyruğa sahiptir.

Balinese Kedisi’nin Karakteri Nasıldır?

Evde bakılabilecek en ideal kedi ırklarından olan Balinese kediler son derece uysal ve insancıldır. Çevresine hızlı şekilde adapte olan Balinese kedilerin diğer insan ve hayvanlarla yüksek sesle iletişim kurdukları bilinir. Balinese kedisinin karakteri genellikle şu özellikleriyle tanımalanabilir:

 • Sahibine sadıktır ve diğer evcil hayvanlarla uyumludur.
 • İsteklerini sık sık miyavlayarak belirttikleri için konuşkan yapılıdır.
 • Enerji dolu yapısıyla sürekli oyun oynamayı ister.
 • Oyundan sıkılmadıkları için bazen sahiplerini yorabilir ve aşırı ilgi isteyebilirler.
 • Arkadaş edinmeyi severler ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • İlgi çekmek için sık sık miyavlarlar fakat sesleri rahatsız edici değildir.
 • Birlikte yaşadıkları insana çok bağlanırlar.

Balinese Kedisi’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir bakıma uzun ömür yaşayabilen Balinese kedisi, egzersiz yapmayı çok sevdiği için geniş yaşam alanı isteyebilir. Zaman zaman evin dışına çıkmayı seven bu kedilerin bahçeli evlerde beslenmesi tavsiye edilir. Sık sık oyun isteyen ve sosyal hayvanlar olan Balinese kedileri diğer evcil hayvanlarla arkadaş yaparak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Tüyleri uzun olduğu için Balinese kedisinin bakımı konusunda haftada en az 2 kere kedi tarağı ile fırçalanması gerekir.

Balinese Kedisi Nasıl Beslenir?

Veterinerler Balinese kedisinin beslenmesi için kuru mamanın uygun olduğunu açıklamaktadır. Yaşlı olan Balinese kedilerine ise düşük kalorili ve az yağlı mamalar verilmelidir. Hareketli ve oyuncu yönü ağır basan Balinese kedilerin günlük ihtiyaç duyduğu enerji miktarını en iyi şekilde karşılayabilecek zengin içerikli kuru mamalar seçilmelidir. Ayrıca nadir olmak kaydıyla konserve ve yaş mamalarla beslenmesi tavsiye edilir.

Balinese Kedisi Eğitimi Nasıl Verilir?

Son derece zeki canlılar olan Balinese kedilerinin eğitimi sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Oyuncu ve inatçı yapılarıyla Balinese kedisini eğitmek için oyun yöntemleri ve ödül mamasıyla teşvik etmek faydalı olacaktır. Agresif olmadığı ve sahibine çok bağlı olduğu için Balinese kedisinin eğitimi verilirken sahibinin sabırlı davranması işleri kolaylaştırabilir.

Safkan Balinese Kedisi Nasıl Anlaşılır?

Çok uzun tüylere sahip olmasıyla ünlenen Balinese kedi ırkının ayırt edici özelliği tüy yapısı, fiziksel iriliği ve kuyruk yapısıdır. Siyam kedilerine benzetilen Balinese kedilerde kuyruk yapısı baştan sona aynı kalınlıkta ilerler. Öncelikle Balinese kedisinin safkan olup olmadığı anlamak için kürk rengine ve kafa yapısına bakılabilir. Balinese kedilerinin çene ve göğüs kısmında beyaz gölgeler ve koyu renkli benekler vardır.

Balinese Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Genellikle Balinese kedi ırkı sağlıklı ve uzun ömürlü canlılar olarak bilinir. Ancak kalp ve karaciğer hastalıklarına yakalanma konusunda kronik rahatsızlıkları olabilir. Ayrıca Balinese kedilerde şaşılık problemi görülebilir. İyi bakıldığında Balinese kedisinin ömrü ortalama 20 yılı bulabilir.

Ayrıca Bakınız: Ankara Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap