European Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

European Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

European Shorthair kedi ırkı, ırk olarak oldukça azdır. 1980’li yıllarda ilk kez keşfedilen ve Avrupa’da ortaya çıkan bu kedi ırkı dışarıdan bakıldığında kürkü üzerindeki desenlerden ayrılıyor. Sıradan bir kedi gibi gözükse de aslında bu türün başlangıcı Roma dönemine uzanır. En büyük özellikleri avcılık yetenekleridir. Başlangıçta British Shorthair ile aynı kökenden oldukları düşünülürse de zamanla İran kedileri ile melezleştirildiği için farklı bir forma bürünmüşlerdir.

European Shorthair’nın Özellikleri Nelerdir?

European Shorthair kedi ırkı dışarıdan bakıldığında daha çok kiloları ile ön plana çıkar. 7 kiloya kadar şişmanlayabilme kapasitesine sahiptirler. Dış yapı derilerinin üzerindeki kürk sayesinde dört mevsim doğanın koşullarına uyum sağlayabilecek bir sağlamlığa sahiptirler.

  • Kürkleri Tekir kedilere benzer beyaz, vizon, duman rengini alabilir.
  • Renkleri tüylerinin üzerindeki renklerle aynı tonlardadır.
  • Avcılık yönüyle oldukça gelişkin bir performans sunarlar.
  • Oyun oynama kabiliyetleri yüksektir.
  • Daha çok sakin tabiatları ile bilinirler.
  • Sahiplerine karşı aşırı bir bağımlılıkları bulunmaz.
  • Ortalama olarak 18 yıl ve iyi bakıldığında daha uzun süre yaşayabilirler.

European Shorthair’nın Karakteri Nasıldır?

Özellikle European Shorthair’nın karakteri sakin meraklı ve zekidir. Sahiplerine karşı yüksek bir bağımlılık göstermezler. Farklı evcil hayvan türleri ile de rahatlıkla anlaşabilirler. Dışarıda yaşayabilecek kadar dayanıklılığa sahiptirler. En büyük özellikleri ise yalnız başına kalabilecek bir karakterleri bulunmalıdır. Bu yönüyle doğada yaşamaya elverişli ve daha çok özgürlüklerine tutkun bir yapıları bulunur. Bu ırk kediler oldukça güçlü ve doğal şartlara dayanıklıdırlar. Oldukça zeki olan bu hayvanlar insanlara karşı da sevecendir. Saldırganlık özellikleri hemen hemen yok gibidir. Oyun oynamayı çok severler. Ağaçlara tırmanmaktan hoşlanır. O dönemlerde Avrupa’da favori kedi olarak oldukça sevilirmiş.

European Shorthair’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

European Shorthair’nın bakımı oldukça kolaydır. Fakat çok fazla hareketli olmaları ve avcılık yönlerinin ağır basması nedeniyle uzun süre etrafta görememek mümkündür. Sürekli olarak takipte kalmaları, bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Tüyleri kısa olduğu için dökülme problemi çok az yaşanır. Haftada bir iki kez tarandığında dökülme problemi tamamen ortadan kalkacaktır. Bu türün özellikle kulaklarına yönelik hassasiyetleri bulunur. Bu anlamda düzenli kulak bakımının yapılması gerekir. Bireysel olarak tüm vücut bakımına yetişilemediğinde 2 ayda bir kere veteriner kontrolünden geçirilebilir. Düzenli bakımı bu sayede yerine getirilebilir.

European Shorthair Nasıl Beslenir?

European Shorthair’nın beslenmesi için özel bir bakım yapmaya gerek yoktur. Uygun ortam sağlandığında sağlıklı bir evin içerisinde hareket alanı sunulduğu zaman uzun yıllar yaşayabilir. Beslenmesinde hareketli oluşundan dolayı yüksek proteinli yaş ya da kuru mama tercih edilebilir. Et ya da balık ürünleri en az haftada bir kere mamasının içerisine karıştırılabilir. Burada önemli olan yaşına uygun mamayı tercih edebilmektir. European Shorthair kedileri aşırı beslendiklerinde obezite sorunu ile karşı karşıyadır. Sağlık probleminin yaşanmaması için besin tüketiminde dengeli olmak gerekiyor. Yaşanabilecek bir obezite problemini ortadan kaldırabilmek için veterinerle ortaklaşa görüşme süreci başlatılmalı ve kediye uygun günlük bir diyet listesi hazırlanmalıdır.

European Shorthair Eğitimi Nasıl Verilir?

Oldukça rahat bir şekilde European Shorthair’nın eğitimi verilebilir. Çünkü o aktif bir hayvandır. Gün içerisinde sürekli olarak hareket halindedir. Yüksek alanlara çıkmayı sever. Ağaca tırmanmaktan hoşlanır. Uzun bir süre evin içerisinde kaybolduğu da olabilir. Kendi kendiyle rahat bir şekilde oynayabileceği gibi sahibi ile de oyunlar oluşturabilir. Bu nedenle oyun süreci eğitim sürecine dönüştürülebilir. İnteraktif oyuncaklarla beraber eğitim süreci rahatlıkla başlatılabilir. Ev içerisinde bir kedi ağacı ya da tırmanabileceği bir direk bulundurarak rahatlıkla eğitilebilir. Tasma takılarak da yürüyüşlere çıkartılıp eğitimi sağlanabilir. Eğitim sürecinde belirli bir zaman harcamak ve bu sürece alışması için sabretmek önemlidir. Her zaman için teşvik edici yaklaşımlar ve bir eylemi yaptığında ödül maması vererek süreci pekiştirmek daha çabuk ehlileştirilmesini sağlar.

Safkan European Shorthair Nasıl Anlaşılır?

European Shorthair’nın safkan olup olmadığı dışarıdan bakıldığında pek fark edilemeyebilir. Aslında sayıları oldukça azdır. Tekir ya da Sarman kedi tipine benzeyebilir. Roma döneminde Avrupa’da yaşamış melez bir kedi ırkıdır. Afrika’daki vahşi kedi ırkı ile Avrupa’daki vahşi kedi ırkının melezleştirilmesi ile oluşmuştur.

European Shorthair Ne Kadar Yaşar?

European Shorthair kedi ırkı ömrü 15 ile 20 yıl arasında değişir. Ortalama olarak 17 yılı rahatlıkla yaşayabilirler. Çok uzun yaşayabilme özelliğine sahip ırklar arasındadır. Yapı olarak oldukça güçlü ve doğal şartlara karşı da dayanıklıdırlar. Genetik olarak herhangi bir problemleri bulunmaz. Sağlık sorunları yoktur. Ancak fazla yemekten kaynaklı obezite riski oluşabilir. Buna dikkat etmek gerekir. European Shorthair kedi ırkının kalıtsal olarak herhangi bir problemi bulunmaz. Ancak yapılan araştırmalar sağırlık hastalığına yönelik yatkın olduklarını ortaya koymuştur. Böyle bir durumda tehlikeli bir ortam oluşturmamak için  olası bir durumda böyle bir problemle karşılaşabileceği göz önünde bulundurulmalı düzenli olarak veteriner gözetiminden geçirilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Mekong Bobtail Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap