Ojos Azules Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Kedi ırkları arasında yeni görülen bir cins olan Ojos Azules kedi ırkı, 1991 yılında keşfedildikten sonra ayrı bir kedi ırkı olarak tanımlanmıştır. Anavatanı ABD’de yer alan New Mexico olarak bilinen Ojos Azules kediler mavi gözleri ile dikkat çeker. Tüy renkleri farklılaşsa da her zaman masmavi gözleriyle ayrılan Ojos Azules kediler bu özellikleriyle benzersizdir. Dünya genelinde oldukça nadir görülen Ojos Azules kediler, genellikle ABD’nin eyaletlerinde yaygındır. Ancak dünyanın diğer yerlerinde de zarif görünümlü Ojos Azules kedi ırkına rastlamak mümkündür.

Ojos Azules’in Özellikleri Nelerdir?

ABD’deki güney batı eyaletleri arasında yer alan New Mexico’da keşfedilen Ojos Azules kediler, orta iriliktedir. Çarpıcı bir parlaklığa sahip mavi renkli gözleriyle dikkat çeken bu kedi ırkının kendine has fiziksel özellikleri vardır. İlk başta vahşi bir kedi türü olduğu düşünülen Ojos Azules kediler daha sonra evcilleştirilmiştir. Ojos Azules’in özellikleri fiziksel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Orta irilikte ve 3-7 kg arasında olabilirler.
 • Kürk rengi çoğunlukla gri tonlarındadır.
 • Koyu renk çizgili ve farklı renklerde tüyleri olabilir.
 • Atletik yapısıyla dikkat çeken Ojos Azules kedilerin bedeni kaslıdır.
 • Bacakları orta uzunlukta ve kuyruğu uzun yapıdadır.
 • Kısa tüyleri farklı rengi olsa da Ojos Azules kedilerin gözleri daima mavi renktir.
 • Patilerinde, kulaklarında ve kuyruk uçlarında beyaz benekler görülebilir.
 • Zarif yapısıyla kedi ırkları arasında özel bir yere sahiptir.

Ojos Azules’in Karakteri Nasıldır?

Herhangi bir genetik müdahalede bulunulmadan doğal koşullarda gelişen Ojos Azules kediler ilk başta yabani bir ırk olarak tanımlanmıştır. Ancak diğer evcil kedilerden farklı bir yapıda olduğu anlaşılan Ojos Azules kedilerin karakter özellikleri evcilleşmesine uygundur. Avcılık yetenekleri gelişmiş ve tırmanma konusunda uzman olan Ojos Azules’in karakteri onun evde bakımına uygundur. Genel olarak Ojos Azules kediler şu tip karakter özellikleri taşırlar:

 • Oyuncu ve hareketli yapıya sahiptir.
 • Bağımsızlıklarına düşkün olduğu için bazen yalnız kalmaktan hoşlanabilirler.
 • Aileci olan Ojos Azules kediler sahiplerine çok bağlıdır.
 • Sahiplerini diğer insanlardan ve evcil hayvanlardan kıskanabilirler.
 • Sakin bir doğaya sahiptir ve fazla agresif hareketlerde bulunmazlar.
 • Diğer evcil hayvanlara karşı temkinli olsalar da onlarla oyun oynamayı çok severler.
 • Dinlenirken rahatsız edilmekten hoşlanmazlar.
 • Genellikle sahiplerinin yakınında uzanıp dinlenmeyi tercih ederler.
 • Diğer evcil hayvanlara alışmaları zor değildir.

Ojos Azules Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ojos Azules kedilerin bakımında mutlaka ona özel bir alan yaratılması gerekir. Sahiplerine son derece bağlı olan kedilerin ilgi ve sevgi eksikliğinde kolaylıkla depresyon yaşadıkları görülmüştür. Özellikle geceleri sahiplerinin yanında uyumayı çok seven Ojos Azules kedilerin ihtiyacı olan sevgiyi daima zamanında vermeniz gerekir. Ojos Azules’in bakımı için tüylerini düzenli aralıklarla taramanız tavsiye edilir. Bu sayede gri ve kısa yapıda olan tüyleri daha parlak bir görünüm kazanır. Bazen kendi başına buyruk hareketler gösterebilen Ojos Azules kedileri kendi haline bırakmanız önemlidir. Kedi bakımı konusunda yeterli deneyimi olmayan kişiler bile Ojos Azules kedi ırkının uyumlu olması sayesinde sorun yaşamazlar. Ojos Azules kedilerin uzun süre kendi başlarına bırakılması durumunda duygusal sorunlar yaşayacakları unutulmamalıdır.

Ojos Azules Nasıl Beslenir?

Ojos Azules kedilerin ırkına göre en uygun kedi mamalarını kullanmanız tavsiye edilir. Bu konuda veterinerlere danışarak kuru ve yaş mama seçiminde en ideal mamaları kullanabilirsiniz. Diğer evcillerle uyumlu olsalar da ortak mama ve su kabını kullanmaktan hoşlanmazlar. Bu yüzden Ojos Azules’in beslenmesi sırasında mutlaka kendi kullanımına özel olarak hazırlanmış mama kapları tercih edilmelidir. Bu kedilerin beslenmesinde zengin içeriğe sahip yaş mamaların önemi büyüktür. Hareketli bir yaşam sürdükleri için obezite sorunları yoktur.

Ojos Azules Eğitimi Nasıl Verilir?

Sakin ve uyumlu yapıya sahip olan Ojos Azules kedinin eğitimi konusunda tecrübeli olmanıza gerek yoktur. Sahiplerine karşı son derece ilgili ve sevecen yaklaşan Ojos Azules’in eğitimi sırasında mutlaka ödül maması kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü bu sayede hem kedinin eğitimi kolaylaşır hem de aranızdaki bağ güçlenir. Diğer evcil hayvanlara karşı mesafeli olan Ojos Azules kediler bir süre eğitildikten sonra alışıp birlikte yaşayabilirler.

Safkan Ojos Azules Nasıl Anlaşılır?

Avcılık yetenekleri gelişmiş Ojos Azules kediler üstün tırmanma yetenekleri ile dikkat çekerler. Ayrıca genellikle gri renkli kısa tüylere sahip Ojos Azules kedileri diğer kedilerden ayıran en önemli özelliği parlak mavi renkli gözleridir. Ojos Azules’in safkan olup olmadığı tüy rengi farklı olsa da mavi renkli gözlerinden anlaşılabilir. Ayrıca Ojos Azules kedinin pati, kulak ve kuyruk uçlarında beyaz benekler bulunur.

Ojos Azules Ne Kadar Yaşar?

Ojos Azules kedilerin genetik sağlık sorunu yaşadığı görülmemiştir. Obezite ve diğer kronik hastalıkları olmayan Ojos Azules kediler ortalama 12 yıl kadar yaşam sürebilirler. Ojos Azules kedi ırkı ömrü bakım koşullarına ve beslenme düzenine göre değişiklik gösterebilir. Ojos Azules kedinizin daha uzun ömürlü olması için veteriner tarafından onaylanan kedi mamalarını tercih etmek gerekir.

Ayrıca Bakınız: European Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap