Oriental Bicolor Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Oriental Bicolor kedi ırkı dışarıdan bakıldığında fark edilebilecek kadar büyük kulaklara sahiplerdir. Siyam kedilerinin soyundan geldiği bilinir. Diğer bir atası ise iki renge sahip olan Amerikan Shorthair kedi cinsidir. 1979 yılında ilk kez Amerika’da üretime başlanmıştır. Melez bir hayvandır. Siyam kedisi ile Uzak Doğu kedilerinin bir araya gelmesiyle meydana getirilmiştir. İki renkli hayvan oldukları için isimleri Bicolor olarak geçer. İlk kez 1983 yılında Avrupa’da kedi ırkı olarak görülmeye başlanmıştır. Günümüzde ise Amerika ve Avrupa’da hala tanınan ve talep edilen kedi cinsleri arasında yerine bulur.

Oriental Bicolor Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Oriental Bicolor kedi ırkının anavatanı ABD’dir. Ortalama bir vücut yapısına sahip olan bu yetişkin kediler 7 kiloya kadar ulaşır. Tüyleri ise parlak kısadır ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Belirgin bir şekilde kafalarının her iki yanında bulunan kulakları tam bir üçgen oluşturmasalar da tabanı geniş bir şekilde yukarıya doğru uzanırlar. Kulaklarının aksine burunları daha çok aşağıya doğru inik ve uzun bir formdadır. Göz yapısı badem şeklinde geniş iri ve yeşildir.

  • Oldukça zeki ve çevik hayvanlardır.
  • Doğaya karşı ilgili ve meraklıdırlar.
  • Oyun oynama kapasiteleri yüksektir.
  • Çok fazla konuşkandırlar ve sürekli miyavlarlar.
  • Dünyaya karşı sosyal bir varlıklardır.
  • Ev içerisinde farklı evcil hayvanlarla rahatlıkla anlaşabilirler.
  • Tanımadıkları insanlarla dahi çok kolay iletişime geçebilirler.
  • Yalnızlıktan ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
  • Dış dünyaya karşı doğal bir dayanıklılık ile gelebilecek tehlikelere karşı oldukça sağlıklıdırlar.

Oriental Bicolor’nın Karakteri Nasıldır?

Sakin ve uysaldır. Sevecen ve kendine has bir üslupları bulunur. Ancak diğer kedi ırklarının aksine sevgiye çok fazla ihtiyaçları vardır ve ilgi bağımlısı ve oyun düşkünüdürler. Çok fazla hareketlidirler. Eğer bu kediye sahiplenilmişse uzun süreli çalışma saatlerinden kaynaklı olarak yalnız bırakılmamalıdır. Yalnız kaldıklarında depresyona girebilirler. Sürekli olarak sevilmek ve oyun oynamak isteyen bu kedi türüne özel olarak vakit ayırması gerekir. Genellikle bu tarz bir kediyi evde besleyenler için ona eşlik edebilecek bir evcil hayvan alması öneriliyor. Çünkü bu kedi ırkının en büyük özelliklerinden biri insan ve hayvan canlısı olmasıdır. Girdikleri her ortama rahatlıkla ayak uydurabilir ve çabucak benimser.

Oriental Bicolor’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Oriental Bicolor’nın bakımı oldukça kolaydır. Çünkü tüylü yapısı kısadır. Bu yönüyle haftada bir kere tüylerini tarayarak bakımını yapmak yeterli olacaktır. Çok fazla enerjileri bulunur. Kısırlaştırma ameliyatı sonrasında enerjilerin de düşme görülür. İlerleyen yaşlara doğru da hareket kabiliyetleri azalacaktır. Oriental Bicolor kedi cinsi ile vakit geçirmek isteyenlerin zamana ihtiyaçları vardır. Çünkü tek başlarına kalmaktan hoşlanmayacakları bir yapıya sahiplerdir. Sürekli olarak ilgi ve oyun meraklısıdırlar.

Oriental Bicolor Nasıl Beslenir?

Oriental Bicolor’nın beslenmesi dikkat edilmesi gereken bir süreci içerir. Bunun nedeni yaşlılık ile beraber metabolik yavaşlama oluşmaya başlamasıdır. Bu da çok fazla yemelerinden kaynaklı olarak obezite riskini ortaya çıkarabilir. Yemeğe düşkünlükleri ve metabolik sorunları nedeniyle hareketlerinde bir rutin benimsemek ve kalorileri yakmalarını sağlayacak bir hareketlilik ile günlerinin geçirilmesinin sağlanması gerekir. Proteinli kedi mamaları ile beslenmesi önerilir. Kısırlaştırma işlemi gerçekleştirdikten hemen sonra yemek rutininde değişiklik yapılmalı daha az kaloriye sahip olan kuru ya da yaş mama tercih edilmelidir.

Oriental Bicolor Eğitimi

Genellikle Oriental Bicolor’nın eğitimi oldukça kolay ve verimlidir. Beslenme rutinleri ya da bakımında olduğu kadar kolay bir eğitim süreçleri de bulunur. Hareketli canlılardır ve insanlara karşı yakınlığı bulunur. Sevecendirler. Yeni ortama rahatlıkla ayak uydurabilirler. Dış dünyaya karşı oluşan aşırı merakları oyun sistemi kurularak eğitim verilmeye çalışıldığında ehlileştirilmesi sağlanır. Kedilere uygun eğitici oyuncaklar, interaktif oyun alanları, tırmanma tahtası, lazer oyuncaklar, kedi oltaları severek oynayabilecekleri ve bu yönleri kullanılarak rahatlıkla eğitilebilecekleri bir alan sunar. Eğitim sürecini ev içerisindeki farklı evcil hayvanlarla beraber pekiştirmekte mümkündür. Gidilen her ortama rahatlıkla ayak uydurabildikleri için eve alınacak bir evcil hayvanla da çok iyi vakit geçirebilirler.

Safkan Oriental Bicolor Nasıl Anlaşılır?

Oriental Bicolor’nın safkan olup olmadığı kaynaklar detaylı bir şekilde araştırıldığında fark edilebiliyor. Melez bir kedi cinsidir. Bu yönüyle safkan olduğu söylenir. 19. yüzyılın başlarında İngiltere’deyken henüz keşfedilebilmiştir. Siyam kedisi British Shorthair, Mavi Rus kedileri ile beraber Habeş kedilerinin bu kedi ırkının oluşmasında etki ettiği söyleniyor. Ataları bu ırklar arasında yer alıyor.

Oriental Bicolor Ne Kadar Yaşar?

Oriental Bicolor kedi ırkı ömrü ortalama 15 yıldır. Ancak sağlıkları ile ilgili endişe edilmesi gereken bazı süreçlerle karşılaşılabiliyor. Özellikle Siyam ırkı ile ilişkilendirildikleri bir pozisyonda bulundukları için yine onlarda oluşabilecek kusurları taşıma riskleri bulunuyor. Bunlar arasında özellikle gözleri en hassas noktaları oluyor. Şaşılık problemi, doğuştan kalp yetmezliği, astım ya da bronşit gibi solunum rahatsızlıkları başta olmak üzere farklı sendromlar gösterebilir. Bu durum kedi ırkının ömrünü kısaltabilir. Sağlıklı bir ortamda doğru besin sistemi ile beslenme rutini benimsediğinde ömrü uzatılabilir.

Ayrıca Bakınız: Ussuri Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap