Ussuri Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Ussuri Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Ussuri kedi ırkı doğal bir ırka sahip olan kedi ırkının kökeni Rusya’ya dayanır. İlk kez rastlandıkları yer ise Amur ormanlarıdır. Atalarının Amur orman kedisi olduğu düşünülür. Dünya çapında eşi benzeri bulunmaz. Görüntüleri itibariyle kendilerine has bir şekil yapıları ve oldukça hareketli oluşları da dikkat çeker. Bu kedi ırkının dış yapısına bakıldığında kürkü tam bir leoparı andırır. Bu nedenle Amur leoparının ataları olduğu düşünülür. Kürkünün yapısı görenlerin ilk anda dikkatini çeker. Vahşi tabiatlarının altında esasen sevecen bir kişilik gizlidir. Fiziksel olarak orta boy büyüklükte, kulak kısımları püsküllü ve gözleri badem şeklindedir. Çenesi oldukça güçlü ve bacak alanları kaslıdır. Pençe kısmı yuvarlak formdadır. Vücut hatlarında benekler, kuyruk kısmında halka şeklinde desenlere evrilir. Gözleri iridir yeşil ile sarı arasında değişir.

Ussuri Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Ussuri kedi ırkı yetiştirilme aşamasında kimsenin müdahalesi olmadan doğal ortamında büyümüştür. Dünyanın en nadir kedi ırkları arasında yer alır. Bulunduğu ortamda sahiplerine karşı sadakatleri yüksek olsa da tamamıyla bağımlı değillerdir. Sürekli olarak sahiplerini içinde oldukları ortamda odadan odaya takip etme eğilimleri bulunmaz. Kendi kendilerine de oyun oynayabilecek bir alan oluşturabilirler. Ussuri’nin özellikleri:

  • Kürkleri vahşi hayvanlara (leopar, aslan, kaplan) has bir desene sahiptir.
  • Zeki ve akıllıdır.
  • Avcılık konusunda üstün beceriye sahiptir. Avını kilometrelerce öteden hissedebilir.
  • Evcilleştirmeye yatkın sakin tabiatlıdır. Ortamında yer alan diğer evcil hayvanlarla rahatlıkla etkileşim kurabilir.
  • Dışa dönük tabiatları bulunur.
  • Çok fazla gürültücüdürler. Miyavlama ve mırıldanmaları özellikle sahibinin dikkatini çekebilmek içindir.

Ussuri’nin Karakteri Nasıldır?

Ussuri’nin karakteri uysal olduğu kadar oldukça haraketlidir. Bulunduğu ortama ayak uydurabilir ve sahibine çok düşkün.Uzun süreli olarak yalnız bırakılmaktan hiç hoşlanmazlar. Sahiplerine olan sadakat ve bağlılıkları özgürlüğüne düşkün olan tabiatlarını zedelemez. Günün başlangıcında ve gün ortasında çok hareketli ve yerinde duramayan canlılar olarak gözükselerde uyku sürecine geçildiğinde çok fazla sakin ve uysal olabilirler. Tamamen dışa dönük ve sosyal karaktere sahiptirler. Kendilerini bakıp besleyen ilgi gösteren sahiplerine göre oldukça fedakarlardır. Kalıtsal olarak vahşi doğanın bir parçası durumunda olmaları doğaya karşı her zaman bir eğilimlerini oluşturur. Her ne kadar evcil bir hayvan türü olmuş olsalar da tabiatları gereğince yavru iken alışamadıkları ev içerisinde kendisinden küçük canlılara yetişkinlik döneminde alışmaları daha da zorlaşır.

Ussuri’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ussuri bakımı kolay ancak detaycıdır. Özel bir karaktere sahip oluşları canlı ve dinamik yapıları ile birleştiğinde bakım süreci katmanlı hale gelir. Yüksek hareket algıları nedeniyle yaşam alanında daha geniş bir alan oluşturmaya dikkat etmelidir. Sürekli olarak tırmanarak kendini yorabileceği bu sırada tırnaklarının bakımını da gerçekleştireceği uygun bir ortam sunulmalıdır. Hareketli vücut yapıları göz önüne alındığında evde besleniyorsa pencere ve balkon alanlarına özel bir ağ sistemi tasarlanır.

Ussuri Nasıl Beslenir?

Ussuri beslenmesi protein yönüyle yüksek kalite sunan kedi mamaları ile gerçekleştirilmelidir. Kısırlaştırma dönemine girildiği andan itibaren beslenme rutinleri üzerinde değişiklik yapılmaya başlanmalıdır. Bu durum yaşlanmaya ile gelen harekette azalma süreci nedeniyle daha çok ilgi çeker. Kilo almaya yatkın vücut formunu doğru bir beslenme şekli ile desteklemek gerekir.

Ussuri Kedi Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Genellike Ussuri eğitimi kolay ve keyifli bir süreçtir. Kişisel oyuncaklar ile kesin zekaları doğuştan gelen içgüdülerinin yönlendirici etkisi ile kısa sürede eğitilebilir. Bu kedi ırkı çok hareketlidir. Bu hareketi istendiğinde avantaja çevrilerek eğitimi için kullanılabilir. Ani refleksleri göz önünde bulundurularak balkon alanlarından uzak tutmak gerekir. Tabiatları nedeniyle etrafta dolaşan ve uçan her türlü canlıya karşı tepkili oluşları  eğitim sürecinde olumluya çevrilir. Ne kadar zamanla evcilleştirselerde tabiatları gereğince vahşi doğaya yatkın bir parça taşırlar. Bu yönüyle atalarından kalan miras olarak avcılık kabiliyetleri oldukça gelişkindir. Eğitim sürecinde avcılık yeteneği bir araya getirilerek çok kolay bir şekilde eğitilir. Çok fazla hareketli olmaları nedeniyle eğitimlerinin ev dışında bir ortamda verilmesi önerilir.

Safkan Ussuri Nasıl Anlaşılır?

Ussuri safkan olup olmadığı biliniyor. Doğada ilk fark edildiği andan itibaren evcilleştirilerek melezlenmiştir. Yarı vahşi olan bu hayvan türü özel tür kedilerde olduğu gibi özel desenlere sahiptir. Doğuştan vahşi tabiatlı oluşu, melez oluşu ve vücudunun rengi safkan bir ırk olduğunu ortaya koyuyor. Dünyada bu renklere sahip sınırlı kedi ırkı biliniyor.

Ussuri Ne Kadar Yaşar?

Ussuri kedi ırkı ömrü ortalama olarak 15 yıldır. Her türlü doğa şartlarına karşın dayanıklı yapısı ile bilinen bir sağlık problemi bulunmaz. Son yıllar yaşayabilmesi için bakımının ve beslenmesinin doğru şekilde yapılması gerekir. Gerekli görüldüğünde kediye uygun bir diyet programı veteriner eşliğinde belirlenir. Fiziksel ve zihinsel olarak konforlu ve doğasına uygun bir ortamda yaşadığında ömrünü uzatmak mümkün. Stresten uzak kalabilmesi için bulunduğu ortamdan ayrılmaması gerekiyor. Kapalı alanlarda psikolojik olarak strese kapılabilme özelliğine de sahiptir.

Ayrıca Bakınız: Colorpoint Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap