Arabian Mau Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Arabian Mau Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Arabian Mau kedi ırkı doğal kedi ırkları arasında yerini alır. Herhangi bir şekilde insan müdahalesi olmadan oluşmuştur. İsmini çöl bölgesinin adından alır. Oldukça hareketli, enerjiktir ve insancıldır. Yeni bir ortama rahatlıkla alışır. Ancak çok fazla ilgi bekleyen bir özelliğe sahiplerdir. Sürekli olarak iletişim kurabileceği ve ilgi görebileceği bir aile ortamında oldukça kaliteli ve uzun yıllar geçirir. Çöl bölgelerinde aktif olarak yaşam alanı buldukları için gündüzleri uyumayı geceleri ise aktif olmayı tercih ederler.

Arabian Mau Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Arabian Mau kedi ırkı orta bir vücut yapısına sahiptir. Avcı yetenekleri gelişmiştir. Kulakları diğer kedi ırklarına göre görünüşte sivridir ve büyüktür. Dokunulduğunda fark edilebilecek yumuşak ve parlak bir kürk yapısına sahip. Daha çok siyah ve beyaz renkler ve kahverengi tonlarında yaygın olarak bulunur.

  • Hareketli sevimli ve sevecendir.
  • İnsan canlısıdır ve aşırı ilgi bağımlısıdır.
  • Avcılık özelliği oyunculuk özelliği ile birleştiğinde sürekli hareket halinde olan yapısı aktif hale gelir.
  • Uysaldır.
  • Sahibine düşkündür.
  • Zeka seviyesi oldukça yüksektir.
  • Evine karşı aşırı ilgili ve sevgi doludur.

Arabian Mau’nın Karakteri Nasıldır?

Oldukça sevimli olan Arabian Mau’nın karakteri akıllı ve sevecendir. Arap Yarımadasında yaşayan ve burada çoğalan bu kedi ırkı doğadaki en zor şartlara dahi ayak uydurur. Karakterindeki en fark edilebilir özellik sürekli olarak hareket etmesi. Oldukça enerjidir ve ilgiye çok düşkündür. Her zaman için insanlara karşı ayrı bir ilgisi ve yaklaşımı bulunur. Oyuncu bir kedi olduğu söyleniyor.

Arabian Mau’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Arabian Mau’nın bakımı oldukça kolaydır. Ev ortamında beslenmeye uygun olan bu hayvanın özellikle kedi tarağı ile haftada en az bir-iki kez fırçalanması yeterli olacaktır. Bu sağlıklı ve parlak bir görüntü sağlarken tüylerin sürekli dökülmesine karşı bir savunma oluşturur. Düzenli olarak bakımının yapılması, banyosunun yaptırılması ve tırnak bakımı ile kulak bakımının takip edilmesi gerekir. Diş bakımı da unutulmamalıdır. Yavruyken alındığında bu tür bakım süreçleri küçükken alıştırıldığında yetişkinlik döneminde zorluk çekmez.

Arabian Mau Ne Yer?

Arabian Mau’nın beslenmesi oldukça kolaydır. Bunun nedeni seçici bir canlı olmamasından kaynaklanır. Çok fazla enerjik bir yapıda olduğu için protein ağırlıklı yiyeceklerle beslenmelidir. Yemek yemeye oldukça düşkündür. Hayvansal ağırlıklı yağlı, sığır, tavuk, balık eti tercih edilir. Yaş ve kuru mamanın içine katılarak da beslenir. Yavru ya da yetişkin oluşuna göre beslenme rutininde de farklılık oluşmalıdır. Çok fazla yemeyi sevdiği için ileri boyutlu obezite riskiyle karşı karşıya kalır. Böyle bir durumu ile karşılaşan bir kişinin veteriner gözetiminde kediye özel günlük bir beslenme rutini oluşturulması gerekir. Her zaman için besinin günlük ve taze olması gerekir. Temiz su, mama kabının yanında muhakkak ki bulunmalıdır.

Arabian Mau Kedi Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Genellikle Arabian Mau’nın eğitimi sıkıntısız bir şekilde verilir. Bunun nedeni insanlarla çabuk bağ kurabilmesinden kaynaklanır. Çocuklu ailelerle beraber yaşayabilme kapasitesine sahiptir. İlginç olan yönü ise ev içerisinde uysal olan diğer canlı varlıklarla ve özellikle köpeklerle çok rahat ilişki kurar. Zeka seviyeleri çok yüksektir. Hareketli bir yapıya sahiplerdir. Sahibi ile vakit geçirmekten çok fazla hoşlanırlar. Bu yönü düşünüldüğünde eğitim vermek daha kolay hale gelir. Tuvalet eğitimi ya da tasma ile yürüyüş eğitimi rahatlıkla verilebilir. Problem çıkarmayacak ve bu sürece çok çabuk ayak uydurabilecek kedi ırkları arasında yerini alıyor. Hareketli yapıları dış dünyaya olan ilgilerini arttırıyor. Bulunulan ev ortamında farklı evcil hayvanlarla beraber eğitim süreçleri daha da pekiştirir. Yeni ortamlara ve yeni canlılara hazır bünyeleri, sakin tabiatları daha rahat ve kolay bir eğitim dönemi geçirebilmelerini sağlar.

Safkan Arabian Mau Nasıl Anlaşılır?

Safkan Arabian Mau’nun safkan olup olmadığı kaynaklardan net olarak belirtilmektedir. Bu kedi ırkı doğal şekilde oluşmuştur. Herhangi bir şekilde insan müdahalesi bulunmamaktadır. Bu yönüyle safkan olduğu söylenir. İşin ilginç yanı yüzyıllar öncesinde Arap Yarımadasında çöl ikliminin zorlu koşullarında dahi yaşayabilmiş olan bu hayvan Dünya Kedi Federasyonu tarafından 2008 yılında tanınmıştır.

Arabian Mau Ne Kadar Yaşar?

Safkan Arabian Mau’nun ömrü yaklaşık olarak 12 ile 14 yıl arasında değişir. Her zaman için hareketli ve her ortama uyum sağlayabildikleri için doğru beslenme ve bakım rutini benimsendiğinde bu süre daha da uzatılır. Yemeğe karşı düşkünlükleri nedeniyle düzenli bir şekilde bir beslenme programı hazırlanarak oluşabilecek obezite riski engellenmiş olunur. Süreçte hayvanın sağlığına dikkat ederek iç organlarında oluşabilecek yağlanmanın önüne geçilir. Bu durum ömrünün daha da uzamasını destekleyecektir.

Bu kedi ırkı herhangi bir şekilde kalıtsal bir hastalık taşımaz. Ancak düzenli olarak veteriner ile görüşerek hayat standardı kontrollü bir şekilde sürdürülmelidir. Dışarıdan gelebilecek doğal koşullara karşı oldukça sağlam bir yapıya sahipler. Hareketli, sevimli ve zeki bu hayvanların belirgin bir sağlık sorunu bulunmamaktadır.

Ayrıca Bakınız: California Spangled Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap