Lykoi Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Lykoi kedi ırkı doğal mutasyon ile ortaya çıkmıştır. Dünyada nadir rastlanan kedi ırkları arasında yerini alır. Tüylerindeki seyreklik fiziksel olarak daha hassas hale gelmelerine neden olabilir. Bu kedi ırkının en garip özelliği doğduklarında tüylerinde herhangi bir sıkıntı olmazken büyüme evrelerinde tüylerinde dökülme yaşanmaya başladı. Ancak bu kalıtsal bir özelliktir. Herhangi bir sağlık probleminden dolayı gerçekleşmez. Literatürde kurt adam ya da kurt kedi olarak geçiyor. Doğal bir mutasyon sonucunda ortaya çıkmış insan müdahalesi olmadan tesadüf eseri ortaya çıkan bir türdür.

Lykoi Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Lykoi kedi ırkı dışarıdan bakıldığında görüntüde farklı ve garip olarak algılansa da aksine karakterleri oldukça sakin, durağan ve sevecendir. Çok zeki hayvanlardır. Bu yönüyle eğitebilmek oldukça kolaydır. Sosyal oluşları bulundukları ortamda farklı hayvanlarla iyi geçinebilmelerini sağlayacaktır. Bulundukları ortamda oyun oynamaktan hoşlanırlar. Yalnız kalmayı sevmezler. Vakitlerini oyun oynayarak geçirirler. Çoklu kedi oyunları onlar için ideal olacaktır. Lykoi’nin özellikleri:

 • Minyon yapıdaki kedi türü tüyleri seyrek ya da tamamen tüysüz olabilir.
 • Tül rengi koyu gri kül rengine yakındır.
 • Bakıldığında kulaklarının büyüklüğü kafa büyüklüğünden daha fazladır.
 • Kahverenginin farklı tonlarını alabilir.
 • İri bir yapıdadır.
 • Zeki, bulundukları ortamda oldukça hareketli ve oyuncu bir hayvan türüdür.
 • Avcılık kabiliyetleri oldukça gelişmiştir.
 • Dış dünyaya karşı sosyaldirler.
 • Ev içinde bulunan diğer kedi ırkları ve evcil hayvanlarla daha rahat anlaşabilirler.
 • Yeni sahiplenilecekse sevecen yaklaşıldığında hızlı iletişim kurabilmesi mümkündür.
 • Sahiplerine karşı bağlılıkları bulunur. Bu yönüyle yalnız kalmaktan pek memnun olmazlar.

Lykoi’nin Karakteri Nasıldır?

Lykoi’nin karakteri dış yapılarına nazaran oldukça sakin ve uysaldırlar. Sevgi doludurlar. Sahiplerine karşı düşkündürler. Kucakta olmaktan hoşlanırlar. Diğer ırklarla rahatla anlaşabilirler. Bulundukları ortama çok çabuk adapte olabilirler. Evcil hayvan olmaya uygunlardır. Çocuklarla iyi geçinirler. Zeka seviyeleri çok yüksektir. Bu nedenle rahatlıkla eğitim verilebilir. Uysal bir karaktere sahip olan bu kedi ırkı oyun kabiliyeti de yüksektir. Saldırgan tavırları bulunmaz, sakin ve naziktirler.

Lykoi’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Lykoi’nin bakımı kolay ve pratiktir. Ancak bilinmesi gereken dünyadaki nadir kedi ırkları arasında yer aldığıdır. Tüy bakımı önemlidir. Soğuk ve sıcak iklim değişikliğinden kaynaklı olarak tüylerinin ve vücut direncinin olumsuz olarak etkilenmesine engel olabilmek için düzenli bakımının yapılması gerekir. Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden maruz kalmaması için özel bir bakım yapılabilir. Kışın ise vücut ısılarının çok aşağı kademeye düşmemesine dikkat edilmesi gerekir. Doğuştan herhangi bir kalıtsal rahatsızlığı bulunmamakla beraber derileri oldukça hassastır. Bu yönüyle deri bakımının da düzenli yapılmasına dikkat edilmelidir. Tırnak bakımı, gözlerinin bakımı, kulak temizliği, ağız içi bakımı düzenli olarak yapılırsa süreçte herhangi bir problem yaşanmaz.

Lykoi Nasıl Beslenir?

Lykoi’nin beslenmesi oldukça kolaydır. Etobur kedi ırkıdır. Yiyeceklerinde özellikle mamalarının içine et, tavuk ya da balık katılarak çeşitlendirilebilir. Protein ağırlıklı bir menü hazırlamak gerekir. Dengeli beslenme süreci burada önemlidir. Çok fazla beslendiğinde obezite problemi ile karşılaşılabilir. Bu yönüyle düzenli olarak veteriner gözetiminde bir beslenme programı ile daha doğru ve etkili bir rutin elde edilebilir.

Lykoi Eğitimi Nasıl Verilir?

Lykoi’nin eğitimi oldukça kolaydır. Sakin yapıları nedeniyle eğitimine pek önem verilmese de istendiğinde zeka seviyelerindeki kıvraklık ile kolaylıkla istenen hareket öğretilebilir. Sahibi ile vakit geçirmekten hoşlandığı için oyunlar oynayarak eğitim süreci desteklenebilir. Girişken hayvanlardır. Sosyal yaşantıdan hoşlanırlar. Bu da onları rahat eğitilebilir hale getirir. Rahatlıkla dış dünyayı algılayabilir. Sahibinden gelecek komutla beraber oyunlar oynamaktan çok hoşlanırlar. Bu yönüyle eğitim süreçleri sıkıcı olmaktan çıkar. Ödül maması eşliğinde klasik hareketler rahatlıkla öğretilebilir.

Safkan Lykoi Nasıl Anlaşılır?

Lykoi’nin safkan olup olmadığı kaynaklar araştırıldığında detaylı bir şekilde incelenebiliyor. Dünya üzerinde ismi kurt kedi olarak geçiyor. Tüy yapılarından kaynaklı olarak bu adı alıyor. Amerika’da üretimi yapılan bu kedi türü 2011 yılında ilk kez kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Dışarıdan bakıldığında yüz, göz ve ağız bölgelerinde çok az tüy bulunuyor.

Lykoi Ne Kadar Yaşar?

Lykoi kedi ırkı ömrü ortalama 15 yıldır. Bu süreyi daha da uzatabilmek istendiğinde deri yapısına dikkat etmek, sağlığını korumak ve bakımını düzenli olarak yapmak yeterli olacaktır. Dünyada çok az rastlanan kedi ırkları arasında bulunur. Melezleştirme yolu ile doğal süreçte kalıtsal hastalık taşıma oranları yüksektir. Böbrek rahatsızlıkları görülebilir. Düşük Gen frekansına sahip olabilir. Kalıtsal yönden gelebilecek hastalıklar buna etki eder. Her an bir veteriner gözetiminde bakım ve beslenme sürecinin kontrollü şekilde sürdürülmesi daha uzun yıllar yaşayabilmesi için sağlığına dikkat edilmesi önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Oregon Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap