Australian Mist Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Australian Mist Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Australian Mist kedi ırkı daha çok canlı ve göz alıcı tüyleri ve insanlara karşı uyumlu yaklaşımı ile ilgi çekiyor. Burmese ile Abyssinian kedi ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. İlk defa fark edilmeleri ise 1988 yılını bulur. Avustralya’da Sidney bölgesinde ilk kez fark edilen bu ırk daha çok Amerika ve Yeni Zelanda’da büyütülmüştür. Tanınması da bu şekilde dünyaya açılması ile mümkün olmuştur.

Australian Mist’nin Özellikleri Nelerdir?

Australian Mist kedi ırkı bulunduğu ortamda rahatlıkla insan ilişkisine adapte olabilen diğer hayvanlarla da iyi geçinen bir türdür. Kendi kendine oynamaktan hoşlanan farklı ırklarla da bir arada bulunabilen bu kedi ırkı oldukça sakin yapıdadır. Vücutları orta eğrilikte ve 7 kiloya kadar ulaşabilir. Orta uzunlukta tüylerinin yapısı kısa ve sıktır. Saldırganlıklarına rastlanılmamıştır. Sakin tabiatlı olmaları nedeniyle uzun ve ağır eğitimden geçirilmelerine gerek duyulmaz. Australian Mist’in özellikleri:

  • Hareketli ve oyuncudur.
  • Sahiplerine bağlı olsa da farklı evcil hayvanlarla da oyun oynamaktan keyif alırlar.
  • Tüyleri parlak kulakları küçük ve dik formdadır.
  • Gözleri iri ve yeşil renktedir.
  • Orta boyutlarda sık, yumuşak ve dayanıklı tüylere sahiptir.
  • Zeka seviyeleri oldukça yüksektir.
  • Sahiplerine karşı sevgi doludur.
  • Çocuklarla ve farklı hayvanlarla aynı ortamda yaşayabilirler.

Australian Mist Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Australian Mist’in karakteri diğer kedi ırklarına göre hem oyuncu hem de sakin mizaçlıdır. Bulunduğu ortama her an rahatlıkla ayak uydurabilecek karaktere sahip olan Australian Mist’i çocuklarla da iyi anlaşabilir. Hem ev ortamında hem de ev dışı ortama rahatlıkla ayak uydurabilirler. Tabiatları daha çok ileri yaşta yalnız yaşayan aile ya da çiftlere önerilir. Sahibine karşı aşırı düşkündür. Bir o kadar da yalnız kalabilecek yapıdadır. Diğer hayvanlarla da rahatlıkla anlaşabilir. Tabiatlarında her ne kadar özgürlük bulunsa da sahiplerine karşı da oldukça sadıklardır. Dikkat çekmeyi severler. Daha çok sahibinin bacaklarına dolaşmaktan ve kucağında vakit geçirmekten hoşlanırlar. Avcılık özellikleri oldukça gelişmiştir. Gözlemci yapıları, etraftaki hareketleri ile rahat bir şekilde algılanabilmelerini, sakinliklerini korumalarını sağlar. Yavruyken oldukça hareketli, yaşlanmaya başladıkça hareketleri zayıflar. Diğer kedi ırklarından ayrılan en önemli karakteristik özellikleri ise sabırlı ve sakin tabiatlı oluşlarıdır.

Australian Mist’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Australian Mist’in bakımı kolay ve zahmetsizdir. Tüyleri kısadır ve dökülme problemi yaşanmaz. Bu nedenle sürekli taranma ihtiyacı duyulmaz. Haftada en az bir kere tüylerini taramak hem bakımının yapılması hem de dökülme probleminin yaşanmaması için yeterli olacaktır. Bunun için özel olarak oluşturulmuş kedi tarakları kullanılabilir. Tırnak, diş ve kulak bakımının düzenli olarak yapılması gerekiyor. Kişisel hijyenine önem vererek gerekli görüldüğünde pati alanları nemli bir bezle temizlenebilir. Özellikle yaz mevsiminde banyo yaptırma sıklığının artması oluşabilecek hastalıklara ve enfeksiyon riskine karşı önlem alabilmeyi sağlar.

Australian Mist Nasıl Beslenir?

Australian Mist’in beslenmesi için özel bir diyet programına gerek yoktur. Oldukça enerjik canlılardır. Bu yönüyle beslenmelerinde protein ağırlıklı gıdalar kullanılabilir. Kuru ya da yaş mama tercih ederken içerisine et ya da balık gibi ürünler katılarak da dengeli bir beslenme süreci oluşturulabilir. Yemek yemeyi sevmeleri obeziteye yatkınlıklarını arttırır. Bu yönüyle beslenmelerinde özel bir diyet programı uygulamak gerekir. Düzenli olarak taze mama ile beslenmek ve her gün temiz su ile beslenme rutinini takip etmek önemlidir.

Australian Mist Eğitimi Nasıl Verilir?

Australian Mist’in eğitimi hareketli ve girişken yapıları düşünüldüğünde oldukça kolay ve pratiktir. Oyun oynamayı sevdikleri için eğitim süreçleri oyunlarla desteklenebilir. Zeki hayvanlardır. Bu yönüyle dış dünyayı rahatlıkla algılayabilirler. Özel taktikleri belirli aralıklarla ödül maması vererek öğretebilmek mümkündür.

Safkan Australian Mist Nasıl Anlaşılır?

Australian Mist’in safkan olup olmadığı tarihi kaynaklarda verilen bilgiler ile fark edilebiliyor. 1970’li yıllarda ilk defa fark edilmeye başlanan bu tür doktor Truda Straede tarafından ev kedisi olarak geliştirilmek istenmiştir. Bu süreç tam 9 yılı bulur. 30 farklı ırkın karıştırılarak yeni bir tür elde edilmesi planlanmıştır. Avustralya’da ise ilk kez 1986 yılında tanınmaya başlanır.

Australian Mist Ne Kadar Yaşar?

Australian Mist kedi ırkı ömrü ortalama 20 yıldır. Genetik olarak herhangi bir kalıtsal problem bulunmazken diş ve ağız bakımı yönü ile problem yaşanabilir. Bu ilerleyen yaşlarda daha çok fark edilir. Diş eti iltihabı oluşumuna yönelik önlem alabilmek gerekir. Ağız içi problemleri iştahlarında durgunluğa yol açabilir. Daha çok kırmızı renkli ve şişmiş ağız yapısı ile karşılaşılabilir. Avustralya’da yetişen bu türün alerjiye reaksiyon göstermesi de mümkündür. Bu yönüyle ciltleri alerjiye yatkın bir formdadır. Cildinde özellikle tüy dökülmesinin hızlanması, kızarıklıkların başlaması, kabartıların görülmesi ve kaşınma reaksiyonunun hızla artması fark ediliyorsa muhakkak ki bir veterinere götürülerek tedavisinin uygulanması gerekir. Tüm bu süreçte kedinin hassas anlarına dikkat edildiğinde ömrünün daha da uzatılması sağlanabilir.

Ayrıca Bakınız: Amerikan Polidaktil Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap