Bambino Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Bambino kedi ırkı sahip olduğu farklı fiziksel görünümü ile özel cins kediler arasında yer almaktadır. Sphynx ve Munchkin ırklarının bir melezi olan Bambino, genelde tüysüz yapısı ve dik kulakları ile dikkat çeken bir türdür. 2005 yılında Uluslararası Kedi Derneği (TICA) tarafından deneysel bir kedi ırkı olarak tescil edilmiştir. Kısa bacaklı yapısı ve kulaklarının yanı sıra kürksüz oluşu da dikkat çekmektedir.

Bambino Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

İtalyancada ‘’bebek’’ anlamına gelen bambino kelimesinden adını alan Bambino kedi ırkı, Munchkin ırkından kısa bacaklarını alırken, Sphynx’ten ise tüysüz yapısını ve dikkat çeken büyük dik kulakları almıştır. İki ırkın bir melezi olarak deneysel kedi ırklarından olan Bambino, fiziksel özellikleri ile oldukça ayırt edilebilir bir kedi ırkı olarak gösterilmektedir.

Fiziksel özellikleri ile dikkat çeken Bambino, sahip olduğu ayırt edici tüysüz özelliği ile öne çıkmaktadır. Bambino’nun özellikleri kısaca şöyledir:

 • Buruşuk tüysüz bir görünme sahiptir.
 • Kısa bacaklıdır.
 • Bazı türleri nadirde olsa kürklüdür.
 • Arka bacaklar ön bacaklardan biraz daha uzun olabilir.
 • Vücut orta uzunlukta ve geniş bir göğüs ile yuvarlak bir karın yapısına sahiptir.
 • Kırbaç şeklinde bir kuyruk görülse de aslan kuyruğuna benzer şekilde ucunda az bir tutam tüy olabilir.
 • Bıyık pedleri belirgindir.
 • Dik ve büyük bir kulak yapısına sahiptir.

Bambino’nun Karakteri Nasıldır?

Fiziksel özellikleri kadar karakter özellikleri de dikkat çeken Bambino kediler, soğuk görünümün altında oyuncu bir kedi barındırmaktadır. Görüntüsü itibariyle sert bir ifadeye sahip olsa da oldukça sosyal bir canlıdır. Enerjik ve son derece çevik yapısı dikkat çekicidir. Genel hatlarıyla Bambino’nun karakteri kısaca şu başlıklar altında incelenebilir:

 • Oyuncu bir yapıdadır.
 • Oldukça sosyaldir.
 • Enerjik ve çevik yapısıyla koşma ve tırmanma davranışları sergileyebilir.
 • Kendi başına ve sahipleriyle vakit geçirmeyi severler.

Bambino’nun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Özel bir kedi ırkı olan Bambino’nun bakımında da bazı koşulların sağlanması gerekecektir. Tüm kedi ırklarında olduğu gibi Bambino kedilerin de beslenmesine dikkat etmek gerekir. Bu kapsamda doğru mamaların tercih edilmesi son derece önemlidir. Genel hatlarıyla bakımı kolay bir kedi olsa da tüysüz yapıları nedeniyle derileri korumasızdır. Bu nedenle yararlanmalara karşı dikkat edilmesi gerekir. Güneş ışınları da oldukça zararlı olabilir. Bu nedenle ev dışında bakımı yapılmaması gerekecektir. Oldukça sosyal ve enerjik bir canlı olması nedeniyle sürekli olarak ev ortamında hareketlerinin de takip edilmesi yerinde olacaktır.

Bakımı için uygun ortam sağlanamaması halinde çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabilir. Bu nedenle diğer kedi ırklarında da olduğu gibi Bambino’nun bakımı için aşılarının da mutlaka vaktinde ihmal edilmeden yapılması gerekecektir.

Bambino Nasıl Beslenir?

Kedilerin beslenme alışkanlıklarına bakıldığında protein ağırlıklı hayvansal gıdaların tercih edildiği görülmektedir. Atletik ve oyuncu yapısı nedeniyle gün içinde yeterli oranda protein alması ve enerji ihtiyacını karşılaması gerekir. Yaşına ve kilosuna göre günlük ideal porsiyonlarda beslenmesine dikkat edilmelidir. Günümüzde yavru ve yetişkin kedilere özel mama üreten birçok markanın kedi maması Bambino kediler için de uygundur. Kalitesiz ve besin değeri düşük mamaları tercih etmekten kaçınılması gerekecektir. Bambino’nun beslenmesi için kuru ve yaş mamaların tercih edilmesi mümkündür.

Bambino Kedi Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediler doğaları gereği özgür bir yapıya sahiptir. Bu nedenle eğitilmeleri de oldukça zordur. Yavruluk döneminden itibaren bazı alışkanlıkları kazanmaları için bazı yöntemler uygulanabilir. Özellikle ödüllendirme sistemi işe yarayacaktır. Tuvalet eğitiminde ise diğer birçok kedi ırkında olduğu gibi kendileri kısa sürede sadece kumuna dışkılama eğilimi göstereceği için tuvalet eğitimi verilmesine gerek duyulmayacaktır.

Kedinizin yaptığı olumlu davranışları ödüllendirerek çeşitli basit alışkanlıklar kazanmasını sağlayabilirsiniz. Kedi eğitimi için uygulanan birçok metot ile temel düzeyde eğitim verilebilir. Ancak diğer kedilerde olduğu gibi eğitimleri son derece zordur. Bambino’nun eğitimi bu tür nedenlere bağlı olarak zorlayıcı olabilir.

Safkan Bambino Kedi Nasıl Anlaşılır?

Safkan Bambino kedinin anlaşılması için ayırt edici fiziksel özelliklerinin bilinmesi gerekecektir. Buruşuk ve tüysüz yapısı ilk bakışta bu kedilerin saf kan olup olmadığının anlaşılmasında yardımcı olacaktır. Bazılarında tüylü yapı olması zaman zaman kafa karışıklıklarına neden olabilir. Bu kapsamda kulakları, bacakları ve derisi ayırt edici özellikleri arasında sayılabilir.

Bambino kedisinin üçgenimsiz kama şeklinde ve yüzünde çok net bir şekilde kendini gösteren geniş gözlere sahiptir. Munchkin ve Sfenks kedisinin melezi olarak dünyaya gelen Bambino’nun safkan olup olmadığı konusunda bu tür özelliklerinin incelenmesi gerekecektir. Kuyruk, kulak, bacakları ve deri yapısı Bambino’nun en ayırt edici özelliğidir.

Bambino Kedi Ne Kadar Yaşar?

Kedilerin ortalama yaşam süreleri birbiri ile benzerlik göstermektedir. Bambino kedisinin yaşam süresi de ortalama 13 yıl olarak görülmektedir. Sağlıklı ve uygun bir ortamda büyüyüp yetişen Bambino kediler sizinle uzun yıllar bir arada hayat sürecektir. Bambino kedi ırkı ömrü bu yönüyle bakım koşullarıyla da ilgilidir.

Ayrıca Bakınız: German Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap