Devon Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Devon Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Devon rex kedi ırkı tarihi 1960’lı yıllara dayanmaktadır. Farklı kedilerin doğal olarak melezlenmesi ile ortaya çıkan bu ırk, ilk kez 1960 yılında bir kedi yetiştiricisi tarafından fark edilmiştir. Erkek olarak dünyaya gelen kedi, Devon Rex türünün ilk örneği olarak kabul edilmektedir. Ana vatanları İngiltere olarak kabul edilen bu kediler, 1970’li yıllarda Amerika’da gözlemlenmiş ve daha sonrasında da farklı ülkelerde görülmeye başlanmıştır. Farklı fiziksel özelliklere sahip olan Devon Rex kedileri, günümüzde birçok kedi sever tarafından evlerde bakılmaktadır.

Devon Rex’in Özellikleri Nelerdir?

Birçok kedi ırkı doğal yollar ile meydana gelmektedir. Bazı ırklar ise, kedi yetiştiricileri tarafından özel olarak melezlenerek oluşturulmaktadır. Tüm bu durumlar kedi ırklarının farklı fiziksel ve karakteristik özelliklere sahip olmasını sağlamaktadır. Bazı kediler oldukça sakin ve uysal olabilirken bazı kediler ise hiperaktif bir karaktere sahip olabilmektedir. Bu değişiklikler, kedilerin sahip oldukları genetik özelliklerden kaynaklanmaktadır. Kedi sahiplenmek isteyen kişiler, ilk olarak nasıl bir karakterde kediye bakabileceklerine karar vermelidir. Bu etkenler göz önüne alındığında Devon Rex’in özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Devon Rex kedileri, orta ırk kedi kategorisinde yer almaktadır.
  • Devon Rex kedilerinin oldukça güçlü bacak yapıları bulunmaktadır. Bu kedilerin arka bacak yapıları, ön bacaklarına göre daha uzundur.
  • Devon Rex kedilerinin ortalama ağırlıkları, yetişkinlik dönemine girmeleri ile 2,5 kg ile 4 kg arasında değişebilmektedir.
  • Devon Rex kedilerinin kulak yapıları, kafa yapılarına göre daha büyük ve üçgen bir forma sahiptir.
  • Devon Rex kedilerinin göz renkleri, tüy renklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
  • Devon Rex kedilerinin tüy yapıları kıvırcık ve seyrek bir formdadır. Bu kedilerin seyrek tüy yapılarına sahip olması, çoğu zaman bu kedilerin tüysüz olduklarının düşünülmesine neden olabilmektedir.

Devon Rex’in Karakteri Nasıldır?

Devon Rex kedi ırkı karakteri genel olarak eğlenceli ve sevecendir. Sahipleri ile vakit geçirmeyi ve sahiplerini sürekli takip etmeyi oldukça seveler. Devon Rex kedileri, çocuklar ve diğer tüm canlılar ile oldukça iyi anlaşabilmektedir. Köpeklerde de arası oldukça iyi olan bu kedi ırkı, köpeklerle oyun oynayarak zaman geçirebilmektedir. Ev içerisinde mümkün olan her alana zıplayabilen Devon Rex’ler, evde uzun süre yalnız kalmaktan hiç hoşlanmamaktadır. Suyu seven nadir kedi ırklarından biri olan Devon Rex’ler gerekli görüldüğü zamanlarda kolaylıkla yıkanabilirler.

Devon Rex’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Devon Rex’in bakımı, kulak yapılarına dikkat edilmesini gerektirmektedir. Açık bir kulak yapısına sahip olan bu kedi ırkının, kulak enfeksiyonlarına yakalanmaması adına düzenli olarak veteriner kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Seyrek tüy yapılarına sahip olmasından dolayı bu kedilerin tırnak yapılarının da düzenli olarak kontrol edilmesi ve kendilerine zarar vermesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Devon Rex kedilerinin bakımındaki bir önemli husus ise, bu kedilerin soğuk mevsimlerde seyrek tüy yapılarından dolayı üşümelerinin engellenmesidir. Bunlar haricinde Devon Rex’lerin diğer kedilerden farklı bir bakım ihtiyacı bulunmamaktadır. Tuvalet alanlarının düzenli olarak temizlenmesi, yemek ve su kaplarının temiz olması bakım süreçlerinde her kedi için aynı önemi taşımaktadır.

Devon Rex Nasıl Beslenir?

Devon Rex’in beslenmesi için sahiplenilen kedinin kilosu ve yaşı baz alınmalıdır. Genel sağlık kontrollerinin akabinde veteriner hekimler tarafından belirlenen programa göre bu kedilerin beslenmesi en doğru yöntem olmaktadır. Devon Rex’ler özel bir beslenme düzenine ihtiyaç duymamaktadır. Genel olarak veterinerlerin ön gördüğü beslenme programı onlar için en uygunudur. Bu kedilerin mamalarının her gün belirlenen saatlerde ve dozlarda taze olarak verilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda, kedilerin temiz ve taze suya kolay bir şekilde ulaşması, vücut sıvı dengesinin korunması için oldukça önemlidir. Devon Rex’lerin beslenme programına ev yemeklerinin dahil edilmemesine de büyük bir özen gösterilmelidir. Kedilerin bünyeleri için uygun olan yaş mama ya da kuru mama dışında farklı bir besin maddesinin verilmesi, kedilerin sağlıklarında istenmeyen sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Devon Rex Eğitimi Nasıl Verilir?

Devon Rex kedi ırkı eğitimi için alçak ve kibar bir ses tonu tercih edilmelidir. Devon Rex’ler oldukça zeki ve sosyal canlılardır. Sahiplerine oldukça bağlı olan bu kediler, sahiplerinin kendilerinden kibarca istedikleri her şeyi anlayabilir ve yerine getirebilirler. Oyun oynamaktan büyük keyif alan bu kedilerin eğitimleri, oyunlar ile entegre edilerek daha eğlenceli bir hale dönüştürülebilir. Genel olarak tuvalet konusunda da hızlı bir şekilde eğitim sürecini tamamlayabilen Devon Rex kedileri, özellikle tut getir tarzı oyunlar aracılığı ile de kolaylıkla eğitilebilmektedir.

Safkan Devon Rex Nasıl Anlaşılır?

Devon Rex’in safkan olup olmadığı en net şekilde tüy yapılarından anlaşılabilmektedir. Bu kedilerin tüy yapıları, diğer kedilerden ayırt edilmesini sağlayan en önemli fiziksel özelliğini meydana getirmektedir. Aynı zamanda bu kedilerin göz renklerinin, tüy renkleri ile uyumlu olması da safkan Devon Rex’lerin anlaşılmasında kontrol edilecek fiziksel özellikler arasında yer almaktadır. Dik ve kafa yapısından büyük açık kulaklarda, Devon Rex kedilerinin belirgin fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır.

Devon Rex Ne Kadar Yaşar?

Devon Rex kedi ırkı ömrü genel olarak on iki yıldır. Bu kedi ırkında bilinen en yaygın hastalık, kulak enfeksiyonlarıdır.  Bu nedenle Devon Rex’lerin rutin sağlık kontrollerinin aksatılmadan gerçekleştirilmesi, düzenli ve sağlıklı beslenmesi uzun ve sağlıklı bir ömür sürebilmeleri için oldukça önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Manks Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap