Cymric Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Cymric Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Cymric kedi ırkı Manx ve Shorthair kedi ırklarının doğal mutasyonu sonucu meydana geldiği bilinmektedir. Kuyruksuz fizikleri ile dikkat çeken Cymric kedilerinin tahmini olarak 1750’li yıllarda dünyaya geldiği ve bu dönemlerde keşfedildiği bilinmektedir. İlk olarak Man Adası’nda görülen bu kedilerin, kuyruksuz ya da çok kısa kuyruk yapılarına sahip olan ve Man Adası’na insanlar tarafından bırakılan Manx kedileri ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. Manx kedilerinin doğal mutasyonu ile meydana gelen Cymric kedilerinin baskın gen nedeni ile de kuyruksuz oldukları bilinmektedir. Cymric kedilerinin oldukça sevimli olan yüz ifadeleri ve onları benzersiz kılan fiziksel yapıları, bu kedilerin 1994 yılında ayrı bir kedi türü olarak kabul edilmesini sağlamıştır.

Cymric Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Kedilerin özellikleri, ait oldukları ırklara göre değişkenlik göstermektedir. Her ne kadar ilk bakışta tüm kediler aynı gibi gözükse de hepsinin kendine özgü fiziksel ve karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Kedi ırklarının özellikleri, kedi sahiplenmek isteyen kişiler tarafından iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Kişiler, sahiplenmek istedikleri kedilerin genellikle kendi karakterleri ile uyumlu olmasını beklemektedir. Ancak bu beklenti sadece kedilerin dış görünüşüne bakılarak elde edilememektedir. Bu nedenle kedi sahiplenilmeden önce ayrıntılı bir şekilde gerekli araştırılmaların yapılması gereklidir. Cymric’in özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Cymric kedilerinin kökeninin İngiltere olduğu bilinmektedir.
  • Cymric kedileri, orta ırkı kedi grupları arasında yer almaktadır.
  • Cymric kedileri yaklaşık olarak 6 kg ve bunun üzerinde bir ağırlığa sahip olabilmektedir.
  • Cymric kedilerinin tüy yapıları oldukça kalın ve katmanlı bir forma sahiptir.
  • Cymric kedileri farklı renklerde olabilirler. Aynı zamanda bu kediler genellikle birden fazla renge sahiptir. Tek renk Cymric kedisi pek görülmemektedir.
  • Cymric kedilerinin göz yapıları yuvarlak ve oldukça büyüktür.
  • Cymric kedilerinin av yetileri oldukça gelişmiştir ve bu kediler oldukça zekidir.

Cymric’in Karakteri Nasıldır?

Kedilerin karakterleri de ait oldukları ırklara göre değişkenlik göstermektedir. Kimi kedi özgürlüğüne düşkün bir karaktere sahipken, kimi kediler ise her anlarını sahipleri ile temas halinde geçirmekten hoşlanmaktadır. Kedilerin karakterlerinin bilinmesi özellikle çalışan kişiler için oldukça önemlidir. Sahiplenilen kedinin evde uzun saatler yalnız kalmasının kediyi etkilememesi gerekmektedir. Bu ve bunun gibi faktörler, sahiplenilecek kedinin karakter özelliklerine göre şekillenmektedir. Cymric’in karakteri ise, oyuncu ve enerjik yönleri ile dikkat çekmektedir. Gün içerisinde tüm enerjisini atmaktan hoşlanan bu kediler, sahiplerine ve yaşam alanlarına oldukça bağlıdır. Yaşadıkları alanı ve sahiplerini korumak onlar için bir görev gibidir. Köpekler ve diğer evcil hayvanlar ile oldukça iyi anlaşabilen Cymric kedileri, çocuklar ile de oldukça iyi anlaşabilmektedir. Saldırgan ve agresif bir yapıya sahip olmayan bu kediler, özellikle çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Cymric’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cymric kedi ırkı bakımı hemen hemen diğer kediler ile aynıdır. Ancak Cymric kedilerinin obeziteye yakalanma riski biraz daha yüksektir. Bu nedenle bu kedilerin düzenli ve dengeli bir beslenme programına ihtiyacı vardır. Veteriner hekimler tarafından uygun görülen beslenme düzenine uyulması, Cymric ırkına ait kedilerin obezite, kalp ve diyabet gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltacaktır. Bu kedilerin her gün düzenli olarak egzersiz yapması da oldukça önemlidir. Cymric kedileri sudan pek hoşlanmamaktadır. Bu nedenle Cymric’ların temizliğinin silinerek gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Cymric’ların yemeklerinin her gün aynı saatte ve belirlenen günlük dozlarda verilmesi, sularının her zaman temiz ve taze olması da oldukça önemlidir. Bu kedilerin haftada en az iki kez taranması, tüy yapılarının ve cilt sağlıklarının korunmasını sağlamaktadır. Cymric kedilerinin tırnak ve kulak kontrollerinin de düzenli olarak yapılması, bu kedilerinin bakım ritüelleri arasında yer almaktadır.

Cymric Nasıl Beslenir?

Cymric kedi ırkı beslenmesi, sahiplenilen kedinin kilosuna, yaşına ve veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilecek sağlık kontrollerinin sonucuna göre belirlenmelidir. Kilo almaya oldukça müsait bir yapıya sahip olan Cymric kedilerinin, diyet programına uygun olarak beslenmesi gerekmektedir. Aksi halde bu kedilerin hızlı bir şekilde kilo alması meydana gelir ve istenmeyen sağlık sorunlarının yaşanması kaçınılmaz olur. Veteriner hekimlerin önerdiği, kedilere özel mamaların haricinde Cymric’lere herhangi bir gıda verilememesi, bu kedilerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur.

Cymric Eğitimi Nasıl Verilir?

Cymric’ın eğitimi, bu kedinin küçük yaşlarda sahiplenilmesi ile oldukça kolay bir hal almaktadır. Sudan hoşlanmayan Cymric kedileri, küçük yaşta suya alıştırılabilmektedir. Yetişkinlik evresine gelen bu kedilerin suya alıştırılması oldukça güçtür. Bunun haricinde Cymric kedilerinin eğitimi, kedilerin sahiplerine olan bağlılıkları ve zekaları ile oldukça kolaydır. Enerjik ve oyuncu bir karaktere sahip olan bu kedilerin eğitimleri, sevdikleri oyunlar ve oyuncaklar ile kolaylıkla verilebilmektedir. Cymric kedilerinin tuvalet eğitimleri de oldukça kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.

Safkan Cymric Nasıl Anlaşılır?

Cymric’ın safkan olup olmadığı, bu kedinin belirgin fiziksel özellikleri ile kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Cymric kedilerinin kuyruklarının olmaması, bu kedilerin en belirgin safkan özelliğini meydana getirmektedir. Aynı zamanda bu kedilerin tüy yapıları ve mizaçları da tamamen Cymric ırkına özeldir.

Cymric Kedi Irkı Ne Kadar Yaşar?

Cymric’ların ömrü, bu kedilerin iyi bir bakıma sahip olmaları ile on yıl kadardır. Cymric ırkı kedilerinin obezite, diyabet ve kalp gibi rahatsızlıklara karşı olan genetik yatkınlıkları, bu kedilerin sağlık kontrollerinin aksatılmadan gerçekleştirilmesini zorunlu hale getirmektedir.

Ayrıca Bakınız: Burmilla Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap