Laperm Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Laperm Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Laperm kedi ırkı hem uzun hem de kısa tüylü kediler sınıfında yer almaktadır. Doğal bir mutasyon sonucu oluşan ve kıvırcık tüyleri ile birçok renk ve desende görülebilen bu kedi ırkı, diğer kedi ırklarına göre daha yeni keşfedilmiş olsa da birçok kişi tarafından fazlası ile sevilmiştir. Evlerde beslenmeye ve bakılmaya uygun olan Laperm kedileri, Kuzey Amerika’da tesadüfen keşfedilmiştir. Kıvırcık tüy yapıları ile dikkat çeken bu kedi ırkı, diğer kedi ırklarından kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Yumuşak bir yapıya sahip olan tüyleri, kedi severlerin kısa süre içerisinde ilgisini çekmeyi başarmıştır. Laperm kedisi ilk olarak 1982 yılında tekir cinsi bir kedinin doğum yapması ile dünyaya gelmiştir. Doğumundan birkaç hafta sonra oluşan kıvırcık tüylerinden dolayı bu kedi ırkı Laperm adını almış ve bu isim ile kayıtlara geçmiştir.

Laperm’in Özellikleri Nelerdir?

Kedi ırklarının kendilerine ait birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler kedilerin fiziksel görünümlerinden tüy yapılarına ve karakterlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Uysal, akıllı, sevgi dolu kedi ırkları olabildiği gibi hareketli ve sahipleri haricinde kimseyle anlaşamayan kedi ırkları da olabilmektedir. Laperm kedi ırkı özellikleri ise bu noktalar baz alındığında şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Laperm kedi ırkı, orta irilikteki kedi sınıfları içerisinde yer almaktadır.
  • Laperm kedilerinin ana vatanı Kuzey Amerika’dır.
  • Laperm kedilerinin en önemli ve belirgin özellikleri kıvırcık tüy yapılarıdır.
  • Laperm kedilerinin tüyleri genellikle gövdelerinin alt kısmında beyaz ya da krem rengine, sırt ve başlarında ise kahverengi ve sarının tonlarına sahiptir. Bazı Laperm kedilerinin yüzlerinde de koyu kahverengi lekeler bulunmaktadır.
  • Laperm kedileri, fazla tüy dökmemektedir. Bu nedenle özellikle alerjik rahatsızlığı olan kişiler tarafından rahatlıkla sahiplenilebilmektedir.
  • Laperm kedileri tüysüz olarak doğmaktadır. Kıvırcık ve yumuşak tüyleri doğumdan birkaç ay sonra oluşmaya başlamaktadır.
  • Laperm kedileri genel olarak ev dışında vakit geçirmekten oldukça hoşlanmaktadır.
  • Laperm kedileri oldukça obur canlılardır.
  • Laperm kedilerinin en belirgin özelliklerinden birisi de fazla ses çıkartmamalarıdır.

Laperm’in Karakteri Nasıldır?

Laperm’in karakteri genel olarak oyuncu ve sevecen olarak bilinmektedir. Oldukça dikkatli ve meraklı bir kedi ırkı olan Lapermler, sahiplerine de oldukça bağlıdır. İlgi ve şefkat bakımından her daim aç olan bu kedi ırkı, evlerde yalnız kalmaktan hiç hoşlanmamaktadır. Sosyal bir karaktere sahip olan Lapermler, farklı yaşlardaki insanlarla iyi anlaşabildikleri gibi özellikle yavruluk döneminden beri birlikte olduğu diğer hayvan türleri ile de oldukça iyi bir şekilde anlaşabilmektedir.

Laperm’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Laperm’in bakımı genel olarak tüm kedi ırkları ile aynı özelliklere sahiptir. Bu kedi ırkının kıvırcık tüy yapısı, kedinin hemen hemen her gün taranmasını gerektirmektedir. Kedinin ölü tüylerden arındırılması ve deri sağlığının korunması için bu işlem büyük bir öneme sahiptir. Genel olarak temizliğe düşkün olan kedilerin, yemek alanları ve tuvalet alanlarının da düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Lapermlerin meraklı karakterleri, tırnak uzunluklarının başlarını derde sokmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle Lapermlerin tırnak kontrollerinin de sıklıkla yapılması gerekmektedir. Sağlıklı beslenmesi ve düzenli veteriner kontrollerinin yaptırılması haricinde Laperm kedi ırkının, sahiplerini zorlayıcı özel bir bakım ritüelleri bulunmamaktadır.

Laperm Nasıl Beslenir?

Laperm’in beslenmesi, bu kedi ırkının bakımında dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Oburlukları ile bilinen Lapermler, yüksek karbonhidratlı mamalar ile beslenmemelidir. Hareketli bir yapıya sahip olmaları, bu kedi ırkının kilo kontrolünün daha kolay sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Kedilere özel kuru mama, yaş mama ve özel mamalar haricinde herhangi bir gıda ile beslenmeleri pek fazla önerilmemektedir.

Laperm Eğitimi Nasıl Verilir?

Genellikle Laperm kedi ırkı eğitimi, bu kedi ırkının akıllı ve verilen komutları hızlı bir şekilde kavrayabilme yeteneğine sahip olmasından dolayı oldukça kolaydır. Özellikle yavruluk dönemlerinde sahiplenilen Lapermler, sahiplerinin söyleyeceği ve göstereceği şeyleri daha kolay bir şekilde kavramaktadır. Yüksek sesten ve negatiflikten rahatsız olan Lapermler, sahiplerinin düşük ses tonu ve net kelimeler ile söyledikleri şeyleri yerine getirmektedir. Verilen komutları uygulayan kedilere ödül maması verilmesi, kedilerin mutlu olmasını ve sahiplerini daha mutlu etmek istemelerini tetiklemektedir. Özellikle küçük yaşlarda sahiplenilen Lapermler, tuvalet eğitimi konusunda da oldukça hızlı bir gelişme göstermektedir.

Safkan Laperm Nasıl Anlaşılır?

Laperm’in safkan olup olmadığı fiziksel özellikleri kontrol edilerek anlaşılabilmektedir. Bu kedilerin en belirgin fiziksel özellikleri kıvırcık ve yumuşak tüy yapılarıdır. İlk doğduklarında birkaç ay tüysüz kalmaları da Lapermlerin safkan özellikleri arasında yer almaktadır. Kısa tüylü Laperm kedilerinde tüyleri yumuşak ve dalgalı bir görünüme sahipken, uzun tüylü Laperm kedilerinde ise, genellikle göğüs çevresinde ve boyun altında uzun bir yele oluşumu meydana gelmektedir.

Laperm Ne Kadar Yaşar?

Laperm kedi ırkı ömrü iyi bakılması ve sağlıklı beslenmesi ile on beş yıla yakındır. Lapermlerin bilinen bir genetik rahatsızlıkları bulunmamaktadır. Bununla birlikte uzun ömürlerinde de ölümcül derecede bir rahatsızlığa yakalandıkları görülmemiştir. Düzenli ve sağlıklı mamalar ile beslenmesinin yanı sıra, rutin veteriner kontrollerinin gerçekleştirilmesi ile Laperm kedileri, mutlu ve sağlıklı bir ömre sahip olabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Selkirk Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap