Japon Bobtail Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Japon Bobtail Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Japon bobtail kedi ırkı, nadir bulunan kedi ırkları arasında yer almaktadır. Doğal olarak kendiliğinden var olan bu kedi ırkının, Çin’den Japonya’ya getirildiği bilinmektedir. Bu kedi ırkının tarihinin oldukça eskilere dayandığı bilinse de net bilgiler kaynaklarda yer almamaktadır. On beşinci yüzyılda Japonya’da meydana gelen haşere sorunları zamanında avcılık için kullanılan Japon bonbtail kedi ırkı, gemilerde de farelere karşı kullanılmıştır.

Japonya’ da yaşanan bu sorun öncesinde ise bu kedi ırkı, soylu aileler tarafından evlerde beslenen ve büyük bir ilgi gören canlılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Japon bobtail kedi ırkı, 1976 yılında resmen kabul görmüş ve tüm dünya tarafından tanınmış bir kedi ırkı. Günümüzde ise bu kedi ırkı, evlerde en çok beslenen canlılar arasında yer almaktadır.

Japon Bobtail Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Kedi ırklarının kendilerine has birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler fiziksel ve karakteristik olarak iki farklı kategoride incelenebilmektedir. Kişilerin evlerinde sakin ve sevecen bir kedi ırkına sahip olacakları gibi oldukça hareketli ve enerjik bir kedi ırkına da sahip olabilmeleri söz konusudur. Kedilerin ait oldukları ırklarının özelliklerinin bilinmesi, kişilerin kedi sahiplenmesinin ardından beklenmeyen sürprizler ile karşılaşılmasını engellemektedir. Kişilerin kendilerine en uygun kediyi sahiplenebilmesi için genel ırk özelliklerinin bilinmeli. Irkın bakım ve ihtiyaçlarının doğru şekilde algılanması kedilerin sağlıklı ve mutlu olabilmeleri adına oldukça önemlidir. Tüm bu önemli noktalar göz önüne alınarak Japon bobtail’in özellikleri;

  • Japon bobtail kedi ırkı, orta ırk kategorisinde yer almaktadır.
  • Japon bobtail kedi ırkının yetişkinleri, 2,5 kilogram ile 5 kilogram arasında olabilmektedir.
  • Japon bobtail kedi ırkı kısa, tüy yapısına sahiptir. Tüyleri beyaz üzerine belirli bölgelerdeki siyah ya da kahverengi lekelerden oluşmaktadır.
  • Japon bobtail kedi ırkının gözleri genellikle yeşil renktir. Japon bobtail kedi ırkında, iki gözü farklı renk olan türlere rastlamakta mümkündür.
  • Japon bobtail kedi ırkının en belirgin fiziksel özellikleri ise, kıvrık ve kısa kuyruk yapılarıdır.
  • Japon bobtail kedi ırkının avcılık yetenekleri oldukça gelişmiştir.

Japon Bobtail’in Karakteri Nasıldır?

Japon bobtail’in karakteri, sosyal ve iletişime açık olarak tabir edilir. Sahibi ile özel bir bağ kuran Japon bobtail kedi ırkı, yaşadığı alanı ve sahibini oldukça benimser ve korur. Sahibi ile sürekli iletişim halinde olan bu kedi ırkı, oldukça konuşkan olarak nitelendirir. Ev içerisinde sahibini takip etmekten ve zaman içerisinde taklit etmekten büyük bir zevk alır. Sahiplerinin yanı sıra, çocuklar ve diğer canlılar ile de iyi anlaşabilen bu kedi ırkı, eve gelen misafirlere karşı da oldukça naziktir. Oldukça ilgi isteyen Japon bobtail kedi ırkı, çoğu zaman kendi halinde oyunlar oynar ve kendi kendine vakit geçirir. Ancak bu durum, Japon bobtail kedi ırkının sahipleri ile temas halinde olmak istemesini engellememektedir.

Japon Bobtail’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Japon bobtail’in bakımı kısa tüy yapılarından dolayı diğer kedi ırklarına göre daha kolaydır. Haftada bir tüylerinin taranması bu ırkın tüy bakımı ve deri sağlığı için yeterlidir. Özel bir bakıma ihtiyaç duymayan Japon bobtail ırkı, belirli aralıklar ile yıkanır. Yıkanmaktan hoşlanan bir ırk olmasından dolayı banyo seanslarından oldukça memnun kalmaktadırlar. Tırnak yapılarının düzenli olarak kontrol edilmesi, kendilerine zarar vermemeleri adına önemlidir. Japon bobtail ırkı, evde yalnız kalmaktan hoşlanmamaktadır. Bu nedenle bu kedi ırkının evde yalnız kalması gereken durumların yaşanma sıkılığına göre farklı bir evcil hayvan daha sahiplenerek, Japon bobtail kedisinin psikolojik durumu da koruma altına alınmalı.

Japon Bobtail Nasıl Beslenir?

Japon bobtail’in beslenmesi için genel olarak protein içerikli mamalar tercih edilmelidir. Karbonhidrat oranının yüksek olmasından kaçınılması, bu kedi ırkının obezite gibi sorunlar yaşamasını engellemektedir. Bilinen genetik bir rahatsızlığa sahip olamayan Japon bobtail ırkı, genel sağlık kontrollerinin ardından, yaşına ve kilosuna göre veteriner hekimler tarafından uygun görülen mama dozları ile düzenli olarak beslenebilmektedir. Bobtail kedi ırkının beslenmesinde, mamaların aynı dozlarda ve taze olarak kedilere verilmesi de büyük bir önem taşımaktadır.

Japon Bobtail Eğitimi

Bobtail kedi ırkı eğitimi kolay bir süreçtir. Zeki kedi ırkları arasında yer alan Japon bobtail’lerin algıları her zaman açıktır. Mantıklı düşünebilme yetisine de sahip olan bu kedi ırkı, sahibinin dediği hemen her komutu yerine getirecek yeteneklere sahiptir. Zeki bir kedi ırkı olması, bu kedilerin kolay bir şekilde tuvalet eğitimi alabilmesini de sağlamaktadır.

Safkan Japon Bobtail Nasıl Anlaşılır?

Japon bobtail’in safkan olup olmadığını anlamak için genel fiziksel özelliklerine hakim olunması gerekmektedir. Bu kedi ırkının kısa ve kıvrık kuyruk yapısı, diğer kedilerden ayırt edilmesini ve safkan olup olmadığının anlaşılmasını sağlamaktadır. Çıkık ve belirgin elmacık kemikleri de belirgin fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır.

Japon Bobtail Ne Kadar Yaşar?

Japon bobtail kedi ırkı ömrü yaklaşık olarak on beş yıldır. Bu kedilerin düzenli beslenme programına sahip olmalı. Rutin sağlık kontrollerinin yerine getirilmesi ve mutlu bir aile ortamına sahip olması sağlıklı bir ömür için büyük bir önem taşımaktadır.

Ayrıca Bakınız: Snowshoe Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap