Javanese Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Javanese Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Javanese kedi ırkı ilk olarak 1940 yılında görülmeye başlanmıştır. Javanese kedileri, Siyam kedileri ile ilgili araştırma yapan kişiler tarafından, Siyam ve Balinese kedilerinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiş olan bir kedi ırkıdır. Javanese kedileri, kedi ırkının bir alt türü olarak kabul edilmektedir. Melezlenen kedi ırklarına ait özelliklere sahip olan Javanese kedileri, zekaları ile ön plana çıkmaktadır. Javanese kedilerinin ana vatanı Endonezya’da yer alan Bali Adası’dır. Oldukça hareketli ve konuşkan bir kedi türü olarak bilinen Javanese’ler, evlerinde hareket ve ses isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Javanese’nin Özellikleri Nelerdir?

Kedi ırklarının birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Bazı kedi ırklarının sakin ve sessiz yapıları dikkat çekerken, bazı kedi ırklarının da hareketli, enerjik ve konuşkan yapıları dikkat çekmektedir. Kişiler kedi sahiplenmek istedikleri zaman genel olarak ırkların özelliklerini araştırarak, kendi karakterlerine en uygun ırkı seçmeye çalışmaktadır. Ev içerisinde sahipleri ile uyumlu karakterlere sahip kedilerin bakılması, kişilerin ve kedilerin daha mutlu ve huzurlu bir hayat sürmesini sağlamaktadır. Bunların yanı sıra, kedilerin fiziksel özellikleri de ırklarına göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Javanse’nin özellikleri ise tüm bu faktörler göz önüne alınarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Javanese kedileri, orta ırk kedi kategorisinde yer almaktadır.
  • Javanese kedilerinin kiloları ortalama olarak hem erkek hem de dişilerde yaklaşık beş kilogramı bulmaktadır.
  • Javanese kedilerinin gövdeleri oldukça atletik ve kaslı bir forma sahiptir.
  • Javanese kedilerinin tüy yapıları oldukça uzun ve yumuşaktır. Kedilerin tüy yapıları, diğer kedi ırklarından kolayca ayrıt edilmelerini sağlayan en belirgin fiziksel özelliklerini oluşturmaktadır.
  • Javanese kedilerinin tüy renkleri genel olarak krem rengi, bej ve bal rengi tonlarındadır. Bu kedilerin yüz bölgelerinde ve kuyruklarında ise koyu renkte benekler bulunmaktadır.
  • Javanese kedilerinin göz renkleri ise mavi ve yeşildir. Bazılarında bu göz rengi bal rengi olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Javanese’nin Karakteri Nasıldır?

Javanese’nin karakteri, konuşkan ve sahiplerine düşkünlükleri ile kendini belli etmektedir. Ev içerisinde yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu kedi ırkı, genel olarak sahipleri ile uyumaktan hoşlanmaktadır. Ev içerisinde sürekli sahiplerini takip eden Javanese kedileri aynı zamanda, tüm isteklerini farklı sesler çıkartarak anlatmaya çalışmaktadır. Hemen hemen her durumu oyuna çevirebilme yeteneğine sahip olan bu kedi ırkı, oldukça oyuncu ve hareketlidir. Ev içerisinde oyuncakları dışındaki eşyalar ile de rahatlıkla oynayabilmektedir. Zeki bir kedi ırkı olan Javanese’ler, karmaşık oyunları çözme konusunda da oldukça başarılıdır. Özellikle sahiplerinin kucaklarında oturmaktan ve sahiplerinin sürekli kendileri ile ilgilenmesinden oldukça hoşnut olurlar.

Javanese’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Javanese’nin bakımı çok zor değildir. Uzun ve yumuşak tüy yapısına sahip olan bu kedi ırkının haftada bir ya da iki kez taranması, tüylerinin özelliklerinin korunması ve deri yapısının sağlığının korunması için yeterlidir. Genelde çok tüy dökmeyen bu kedi ırkı, mevsim geçişlerinde tüy dökme sorunu yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu gibi dönemlerde tarama sıklığının arttırılması, bu sürecin daha kolay atlatılmasını sağlamaktadır. Javanese kedileri yıkanmaktan pek hoşlanmamaktadır. Bu nedenle gerekli görülmedikçe bu kedi ırkının yıkanmamasında fayda olacaktır. Düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi, kedilerin kendilerine zarar vermesini engelleyecektir. Kulak, ağız ve diş bakımlarının periyodik olarak yapılması da bu kedilerin sağlıklı bir vücut sistemine sahip olması için oldukça önemlidir. Tüm kedi ırklarında olduğu gibi Javanese kedileri için de temizlik oldukça önemlidir. Bu nedenle kedilerin yemek kaplarının ve tuvalet alanlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Javanese Nasıl Beslenir?

Javanese kedi ırkı beslenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar yer almaktadır. Melez bir kedi ırkı olan Javanese’ler kalp ve göz rahatsızlıklarına yatkın bir gen yapısına sahiptir. Bu nedenle Javanese kedi ırkının beslenme programında, kalp ve göz sağlığını koruyucu içeriklere sahip mamaların tercih edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Genel olarak taurin içeriğine sahip mamaların tercih edilmesi, bu kedilerin beslenmesinde etkili olmaktadır. Genetik olarak rahatsızlıklara yakalanma riskinin yüksek olduğu Javanese kedileri için veterinerler tarafından muayene edildikten sonra yine veterinerlerin önereceği mamaların tercih edilmesi en doğru karar olmaktadır. Kedilerin yaşlarına ve kilolarına uygun olarak günlük dozların belirlenmesi ve sularının her zaman taze ve temiz olması da bu kedilerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktaları oluşturmaktadır.

Javanese Eğitimi Nasıl Verilir?

Javanese’nin eğitimi, özellikle bu kedi ırkının yavruluk döneminde sahiplenilmesi ile oldukça kolay bir süreçten meydana gelmektedir. Oldukça zeki bir kedi ırkı olan Javanese’ler, oyunlara ile verilen eğitimleri kolaylıkla kavrayabilmektedir. Farklı içerikler hazırlanarak bu kedilere hemen hemen her şey öğretilebilir. Javaneselerin sahiplerine olan düşkünlükleri de sahiplerinin her dediklerini yapmalarına destek olmaktadır. Sahiplerini mutlu etmeyi seven bu kedi ırkı, tuvalet eğitimi konusunda da oldukça başarılıdır.

Safkan Javanese Nasıl Anlaşılır?

Javanese’nin safkan olup olmadığını anlamak için bu kedilerin belli başlı fiziksel özelliklerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu kedilerin safkan olduklarını anlamak için tüy yapılarının incelenmesi büyük bir avantaj sağlamaktadır. Genel olarak yüz ve kuyruk bölgelerinde bulunan beneklerin kontrol edilmesi, burun delikleri ve pati renklerinin kontrol edilmesi de safkan Javanese kedilerinin ayırt edilmesinde tercih edilebilmektedir. Javanese kedilerinin burun delikleri ve patilerinin tabanları her zaman vücut renkleri ile uyumludur.

Javanese Ne Kadar Yaşar?

Javanese kedi ırkı ömrü, düzgün ve sağlıklı bir bakım ile yaklaşık olarak on yıl kadardır. Genetik olarak farklı rahatsızlıklara yakalanma riski bulunan bu kedi ırkının, düzenli olarak sağlık kontrollerinin yaptırılması ve beslenme programına dikkat edilmesi, bu kedilerin uzun ve güzel bir ömre sahip olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca Bakınız: Japon Bobtail Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap