Donskoy Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Donskoy Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Donskoy kedi ırkı Don Sfenks olarak da adlandırılır. Tüysüzdür. Özellikle ailesi ile vakit geçirmekten hoşlanır. Sevecen tavırları oyuncu kişiliği ile birleştiğinde daha atılgan ve aktif bir kedi yapısı ortaya çıkar. Dışarıya karşı meyillidir. Bu da demek oluyor ki farklı ortamlara rahatlıkla ayak uydurabilir. Sosyal yapıda olmaları hem bulunduğu ortamdaki hayvanlarla hem de insanlarla rahatlıkla vakit geçirebilmesini kolaylaştırır. Sosyal olan bu canlıları asla yalnız bırakmamak gerekir. İşi nedeniyle gün içinde onunla vakit geçirmeyecek ve yalnız bırakacak olanlara farklı bir kedi ırkının sahiplenilmesi önerilir. Uzun süreli olarak yalnızlaştırıldığında bir süre sonra depresyona girebilir. Tamamen uysal olan bu canlılar tek başlarına bırakıldıklarında hırçınlaşarak etrafa saldırmaya başlayabilirler.

Donskoy’nın Özellikleri Nelerdir?

Kedi ırkının en çok ön plana çıkan özelliği tüysüz yapılarıdır. Sfenks kedi türüne daha çok bu yapısı ile benzer. Dışarıdan bakıldığında daha çok göz yapılabilen üste üçgen boyutları ilgi çeken tarz yapıları diğer ırkların aksine yuvarlak olmaktan çok çekik bir konumdadır. Kulakları oldukça büyüktür. Kuyrukları dışarıdan bakıldığında fark edilebilecek derecede uzundur. Ön bacakları arka bacaklarına göre daha kısa olduğu fark edilmiştir. Bu kedi ırkının en garip olabilecek özellikler arasında kışın ansızın çıkan tüyler fark edilebilir. Bazı noktalarında soğuktan korumayı sağlayacak tüyler oluşmaya başlar. Türk’e benzeyen bu tüyler yazın kendiliğinden dökülür. Donskoy’ın özellikleri:

  • Kilosu 2 ile 5 kilo arasında değişir.
  • Tüysüz sfenks kedilerine benzetilmektedir.
  • Zeka seviyeleri yüksektir.
  • Eğitilebilmeyi açık kolaylıkla komutları fark edebilir.
  • Bakımı oldukça kolaydır.
  • Dünyaya karşı ilgili zeka seviyeleri yüksektir.
  • Sahibine karşı sadık kedi ırkları arasında yerini alır.
  • Sürekli olarak miyavlaması ile ünlüdür.
  • Oyun oynamayı çok sever. Bu yönüyle avcılık yetenekleri de gelişmiştir.

Donskoy Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Donskoy’ın karakteri sevecendir. Uysallığa daha yatkın olduğu için saldırganlıktan tamamen uzaktır. Miyavlama özelliği ile ihtiyaçlarını gördürmeyi sever. Sahibine olan aşırı düşkünlüğü ortamda sürekli bağımlı hale getirir. Farklı insanlarla ya da bulunduğu ortamdaki evcil hayvanlarla rahatlıkla anlaşabilir. Çocuklarla kısa sürede dost olabilir. Tüyleri olmadığı için bakıma ihtiyaçları çok da yoktur. Karakter olarak oyuncu kabiliyetleri yüksektir. Oldukça zeki hayvanlardır. Soğuk kış aylarında özellikle sert geçerken aile üyeleri ile olmak onların daha çok hoşuna gider. Evcil hayvan olarak rahatlıkla ev ortamında beslenebilir.

Donskoy’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Donskoy’ın bakımı kolaydır ve zahmetsizdir. Bakım sürecinde ilgilenmek ve belirli bir zaman ayırmak gerekecektir. Yavruluk çağından itibaren belirli eğitimler verilerek üzerinde özel bir çalışma sağlandığında bakım süreci daha da yıllara göre azaltılarak devam ettirilebilir. Donskoy kedi ırkı tırnak kesimi ya da diş fırçalaması veyahut kulak temizliği konusunda özel bir süreç ile desteklenmelidir. Tüylerinin olmamasından kaynaklı olarak vücutlarında yağ birikimi görülebilir deri üzerindeki bu oluşumların Belirli aralıklarla düzenli banyo yaptırılarak yedirilmesi mümkündür. Bakım sürecinde hassas derilerini koruyabilmek için özel kedi şampuanları kullanılabilir.

Donskoy Nasıl Beslenir?

Donskoy’ın beslenmesi için özel bir sürece ihtiyaç duyulmamaktadır. Kedi ırkı tamamen bulunduğu ortamda yüksek kalitede besin mamaları ve protein içerikli kuru ya da yaş mamalarla beslenebilir. Bu canlı oldukları göz önünde bulundurularak da beslenme sürecine dikkat edilebilir. Çok fazla yemelerinden kaynaklı olarak oluşabilecek obezite riski değerlendirilip veteriner hekim gözetiminde bir program hazırlanabilir. Öte yandan vücudunun tüysüz oluşu deri hastalıklarını açık bir durum ortaya çıkarır. Kuru ya da yaş mamaları içerisinde Omega-3 yağ asitleri ile süreç desteklenebilir.

Donskoy Eğitimi Nasıl Verilir?

Donskoy’ın eğitimi için özel bir çabaya gerek yoktur. Bunun nedeni tamamen insana yatkın oluşları çevik tavırları ve zekalarıdır. Oynamayı çok severler. Sahiplerine karşı bağlıdırlar ve kendi kendilerine ya da yanındaki diğer hayvanlarla rahatlıkla oyun oynayabilirler. Takiplerine karşı sadık tavırları planlı hareket sürecini daha kolay atlatabilmelerini sağlar. Özellikle zorlanılan tuvalet eğitimi dahi bu kedi türünde daha kolay hale gelir.

Safkan Donskoy Nasıl Anlaşılır?

Donskoy’ın safkan olup olmadığı tarihi kaynaklardan yapılan inceleme ile fark edilebilir. Donskoy kedi ırkı 1987 yılında Rusya’da Elena Kovaleva isimli bir profesör tarafından keşfedilmiştir. Başlangıçta bir deri hastalığından kaynaklı olarak tüysüz olduğu düşünülürken zamanla aslında bu şekilde doğduğu fark edilmiştir. 1997 yılında Dünya Kedi Federasyonu tarafından tanınır hale gelmiştir. Ardından Tika ve sonra 2005 yılında ise tamamen tanınır şekilde kayıtlara geçmiştir.

Donskoy Ne Kadar Yaşar?

Donskoy kedi ırkı ömrü ortalama 13 yıldır. Tüy oluşumuna yönelik yaşadıkları bu hassasiyet nedeniyle deri hastalıklarına karşı savunmasızdırlar. Sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilmeleri için ise Hem soğuk hava koşullarına hem de güneşe karşı oluşan hassasiyetin giderilmesi gerekir. Vücutları kilo almaya meyillidir. Her ne kadar kalıtsal bir hastalığı bulunmasa da obeziteye yatkın tabiatları ileride karaciğer yağlanması problemi ile karşılaşılmasını etkiler. Akciğer enfeksiyonuna yakalanma oranları da yüksektir. Önlem almak daha uzun süre yaşayabilmelerini sağlar.

Ayrıca Bakınız: Pallas Kedisi Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap