Peterbald Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Peterbald kedi ırkı görüntü olarak tamamen tüysüzdür ya da kısa tüye sahiptir. Üstündeki bu farklılık dışarıya karşı uyumlu karakteri ile de ön plana çıkar. Asıl ilginç olan ise tüysüz vücut yapısına rağmen dünyanın en soğuk bölgeleri arasında yer alan Rusya’da türemiştir. 1997 yılında ortaya çıkmış bir ırktır. Çok sakin tavırları ile ön plana çıkarken seyrek tüy yapısı türlerde hiç yoktur. Bu yönüyle tüye karşı alerjisi bulunanlar için ideal bir ev arkadaşı olabilir. Günümüzde ise özellikle son yıllarda Amerika’da oluşan popülerliği Avrupa’ya da yayılmıştır.

Peterbald’ın Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi ırkının ana vatanı Rusya’dır. Görüntü olarak daha çok orta boy yapıları 5 kiloya kadar vücut ağırlığı ile desteklenir. Bakıldığında görülen seyreklik diğer kedi ırklarından farklılaşmasını sağlar. Gövde rengi beyaz, siyah ve krem rengine dönebilir. Bu kedi ırkının vücut yapısı sağlamdır ve kaslıdır. Hareketli yapısı çevik bir kedi de olması gerektiği gibi fiziksel esneklik sunar. Yapısı vücuduna oranla daha da küçük bir konumdadır. Daha çok üçgene benzeyen bir yüz yapısı ile dikkat çeker. Vücuduna oranlandığında kulakları da dikkat çekicidir. Tabanı geniştir ve uçları sivri yukarıya doğrudur.

Peterbald’ın özellikleri:

  • Sudan korkmayan yapıları zamanlarını suda geçirmekten hoşlanmalarını tetikler.
  • Yeni bir ortama alışmaları kısa sürer. Ev ortamına rahatlıkla ayak uydurabilirler.
  • Sürekli olarak konuşan miyavlayan yapıları isteklerini bu şekilde iletişime geçerek iletmelerini sağlar.
  • Kalıtsal bir hastalıkları bulunmamakla beraber derilerinde tüysüzlükten kaynaklı hastalık oluşabilir.
  • Dışarıdan gelebilecek sıcak ve soğuk havaya karşı dayanıklı olabildiği söylenemez.
  • Dünyaya karşı olan merakları zeki yapıları ile de birleşince daha çok keşfe çıkabilecek hareketli kedi türleri arasında kategorize edilebilir.
  • Yapıdaki bedenleri avcılıkta büyük bir atletik özellik sunar.
  • Dışarıdan bakıldığında göz yapılarının ve kulak yapılarının büyüklüğü dikkati çeker.
  • Bulunduğu ortamdaki diğer canlı varlıklarla rahatlıkla iletişim kurabilir.
  • Bu kedi türü yalnız kalmaktan pekte hoşlanmaz.

Peterbald Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Peterbald’ın karakteri oldukça sakin ve uysal bir kedidir. İnsanlara karşı cana yakın tavırları özellikle sahiplenen kişi de üst seviyeye ulaşır. Bazı zamanlar bir köpek yavrusu gibi sürekli sahibinin peşinde ilgi beklerken görülmesi mümkündür. Sahibine karşı aşırı meraklı ve ilgili tavrı özel bir zaman ayrılmasını gerektirecektir. Sürekli olarak dışarıda aktif çalışma yaşantısı bulunan kişiler için bu ırkın eve alınarak evcil hayvan olarak beslenmesi önerilmez. Hareketlidir fiziksel hareketleri yatkındır. Bu durum zeka seviyelerindeki üst düzey performans ile de desteklenir. Karakterleri farklı insanlarla rahatlıkla alışarak yaşam kurabilmeyi kolaylaştırır. Yeni tanıştığı bir ortama ayak uydurabilir. İlk kez sahiplenecek olan kişinin düzenini kısa sürede kavrar. Çocuklarla rahatlıkla dost olabilir. Karakteristik özelliklerinden biri ise ihtiyaçlarını sürekli olarak miyavlama belirtisi ile göstermeleridir.

Peterbald’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Peterbald’ın bakımı dışarıdan bakıldığında rahat oldukları fark edilebilir. Hemen alışan sıcak ve sevecen yapıları nedeniyle bakımları daha da kolaylaşır. Sadece dikkat edilmesi gereken sahiplerine olan bağlılıkları özel bir zaman ayrılmasını gerektirir. Bu durum bakım sürecinin zorlaşmasına neden olabilir. İhtiyaçları ve bakım sürecinde sıklıkla banyo yaptırılması hassas derisi için uygun olabilir. Hastalıklarından oluşmasına fırsat vermemek için düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Sıcak ve soğuk havaların oluşturabileceği olumsuzluklara karşı özel önlemler alınması önerilir.

Peterbald Nasıl Beslenir?

Peterbald’ın beslenmesi karmaşık ve kompleks süreçleri içermez. Kedi ırkı için özel bir beslenme programı hazırlamaya gerek yoktur. Obur olmalarından kaynaklı olarak yüksek kaliteli ve protein ağırlıklı yiyecekleri sunmaya çalışmak önemlidir. Hareketli tavırları nedeniyle enerji kaybından uzak bir ortamda var olmasını sağlamak gerekir. Kuru ya da yaş mamalarla beraber beslenme süreci pekiştirilebilir.

Peterbald Eğitimi Nasıl Verilir?

Peterbald’ın eğitimi için özel bir çaba sunmaya gerek yoktur. Sadece zaman ve ilgi verebilmek eğitim süreçlerinde kusursuz bir sonuç alabilmeyi sağlayacaktır. Irkı karakter yönü ile tamamen eğitilmeye yatkındır. Sosyal ve girişken tavırları oyunla olan düşkünlüğü eğitim sürecini daha da kolaylaştırır. Sahibi ile sürekli olarak vakit geçirmekten hoşlanan bu kedi ırkına zaman ayırmak her zaman için eğitimlerde istenen performansı alabilmeyi sağlayacaktır. Diğer hayvanlarda olduğu gibi ödül mamaları verilerek eğitim süreci pekiştirilebilir. Peluş oyuncaklar, tutyakala oyunları, kedi ağacı, tırmanma rampası ya da direği alınarak da eğitim süreci daha da desteklenebilir.

Safkan Peterbald Nasıl Anlaşılır?

Peterbald’ın safkan olup olmadığı tarihi kaynaklara bakıldığında üretim süreci sırasındaki detaylardan incelenebilir. Peterbald kedi ırkı Donskoy ve Oriental Shorthair kedi ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmış bir ırktır.

Peterbald Ne Kadar Yaşar?

Peterbald kedi ırkı ömrü ortalama 15 yıldır. Uygun ortam sunulduğunda yalnız bırakılmadığında besinlerine ve temizliğine doğru bir şekilde yaklaşıldığında ömrü uzatılabilir. Dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı dayanıklı vücutları sadece tüysüz yapılarından dolayı hassas deri yapısı nedeniyle deri hastalıklarına açıktır. Kalıtsal büyük bir problem olmazken bazı türlerinde Ektodermal Displazisi hastalığı görülmüştür. Bu da tüysüz yapılarından kaynaklı cilt rahatsızlığı oluşumu anlamına gelir. Süreçte soğuk ve sıcak hava dengesinin sağlanabilmesi güneşli  ya da rüzgarlı havadan korunumunun dengelenebilmesi için dışarıya karşı oluşabilecek doğal dengesizliğe dikkat etmek gerekir. Bu durum sağlıklı bir şekilde uzun yıllar yaşamasını da sağlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: Oselo Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap