Thai Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Thai kedi ırkı dış görünüş olarak daha çok Siyam kedilerine benzer. Yapılan araştırmalarda Siyam kedileri ile bir akrabalıklarının olduğu ortaya çıksa da aslında farklı bir kedi ırkı olduğu da ortaya konmuştur. Kelime anlamı olarak “Ay Elması” karşılığını bulur. Bir diğer adı ise Wichien Maat’tır. Kökeni Tayland’a dayanır. Geleneksel Siyam kedisi olarak da halk arasında bilinir. İlginç olan mitolojilere konu olabilecek farklı varyantlarla oluşumu ifade edilmeye çalışılmıştır. Ancak biliniyor ki 700 yılı aşkın süredir bu dünyada varlığını koruyor. Öyle ki şiirlere bile konu olmuştur. Daha çok 19. yüzyılın sonlarında batıya doğru getirilmiştir. Her ne kadar Siyam kedisine benzetilse de mizaç yönü ile bambaşkadır. Tarih 1990 yılını gösterdiğinde Dünya Kedi Federasyonu tarafından Tai adı verilerek tanınmaya başlanmıştır.

Thai Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Tai kedi ırkı genellikle yuvarlak yüz hatlarına sahip, iri mavi gözlü, beyaz ve gri tonlarında leylak rengini çağrıştıran tüylere sahip bir kedi ırkıdır. Doğal bir kedi ırkıdır. Nadir olarak yetiştirilmiş ırklar arasında yerini bulur. Oldukça neşeli ve hareketli bir yapıya sahiptir. Thai’nin özellikleri:

 • Kedinin anavatanı Tayland’dır.
 • Sakin tabiatlı bir kedi ırkıdır.
 • Orta büyüklükte 6 kiloya kadar ulaşabilir.
 • Kulakları üçgen biçiminde ve dik bir formdadır.
 • Gözleri badem gibi iridir.
 • Vücudunun belli belirsiz noktalarında koyu renk geçiş alanları bulunur.
 • Tüyleri oldukça parlak, kısa ve yumuşaktır. Krem rengine sahip biraz da Leylağı andıran koyu bir tonu bulunur.
 • Gözleri ise açık renktedir.
 • Etrafa karşı oldukça meraklı hareketli ve oyun oynamayı severler.
 • Yalnız kalmaktan ve tek bırakılmaktan hoşlanmazlar. Bu yönüyle sahiplerine bağımlıdırlar.
 • Sinirli değillerdir. Aksine oldukça sabırlı ve sakin bir tabiatları bulunur.
 • Farklı evcil hayvanlarla bir arada yaşayabilirler.

Thai’nin Karakteri Nasıldır?

Thai’nin karakteri sıcakkanlı ve sevecen hayvanlardır. Sosyaldir sahiplerine karşı aşırı düşkünlükleri ile bilinirler. Tek başlarına kalmaktan asla hoşlanmazlar. Karakter olarak asla sinirli hayvanlar değillerdir. Olur olmadık yerde kızgınlık tepkisi göstermezler. Daha çok sabırlı tabiatları ile bilinirler. İletişim kurarken çok fazla miyavlarlar. Genellikle bu yönleri ile konuşkan oldukları bile söylenebilir. Diğer cins kedi ırklarından farklı olarak evcilleştirmeye oldukça yatkınlardır. Evde bulunan diğer evcil hayvanlarla beraber bir arada yaşayabilirler. Genel olarak dünyaya karşı çok fazla meraklı ve zekaları yüksektir.

Thai’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Thai’nin bakımı hem kolay hem de meşakatsizdir. Tüy bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Haftada bir iki kere tüylerinin taranması parlaklığını artırırken dökülme problemine son verecektir. Kedinin tüy yutma problemini ve karnında oluşan topaklanmayı engelleyebilmek için ara ara malt kullanılabilir. Düzenli olarak tırnak kesimi ve diş temizliğinin kontrolü sağlanmalıdır. Kulakları en çok kirlenebilen bölgelerdir. Bu nedenle kulak alanlarının temizliği tüy temizliği kadar dikkat edilmesi gereken bölgeler arasında yerini alır.

Thai Nasıl Beslenir?

Thai’nin beslenmesi oldukça kolaydır. Çünkü özel olarak bir beslenme rutinine ihtiyaç duymazlar. Gün içinde çok fazla hareketlidirler ve enerji kaybı yaşama durumları olabilir. Bu nedenle yiyeceklerinin içerisine daha çok yüksek protein vadeden ürünler konabilir. Düşük kalorili ve karbonhidratlı ürünlerden uzak durmak gerekir. İleri boyutlu obezite problemi ile karşılaşılabilir. Dengeli bir süreçle beslendiğinde özellikle kuru ya da yaş maması içerisinde et ya da balık tüketmesi sağlandığında uzun yıllar yaşayabilir.

Thai Eğitimi Nasıl Verilir?

Thai’nin eğitimi oldukça kolaydır. Çok fazla hareketli oldukları için bu enerjik yapıları eğitilebilme yönlerine çevrilebilir. Sürekli olarak oyun oynayarak ehlileştirilmesi daha kolay ve pratiktir. Kedi için özel bir tırmanma direği ya da kedi ağacı satın alınabilir. İnteraktif oyuncaklara eğitim sürecinde başvurulabilir. Zeki oldukları için her türlü oyuna rahatlıkla adapte olabilecek ve eğitim sürecini başarıyla tamamlayacaktır. Etrafındaki olaylara karşı algısı oldukça açıktır. Yüksek algı seviyesi ile verilen tüm komutları rahatlıkla yerine getirebilir. Tuvalet eğitimi ya da tasma takılarak yürüyüş eğitimi de bu tür kedi cinslerinde daha rahat bir şekilde sağlanır.

Safkan Thai Nasıl Anlaşılır?

Thai’nin safkan olup olmadığı yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Evcil bir kedi ırkı olduğu tespit edilen Tai, Siyam kedi cinsi ile akraba olarak görülüyor. Yaklaşık 700 yıldan fazla süredir doğada var olduğu bilinen Tai 2009 yılında Uluslararası Kedi Derneği tarafından cins statüsü verilerek anılmaya başlanmıştır. İlk tarihler 2010 yılını gösterdiğinde ise TICA aracılığıyla şampiyonluk ünvanına sahip olmuştur. Kedi kayıtları federasyonu da bu kedi ırkını tanır hale gelmiştir.

Thai Kedi Irkı Ne Kadar Yaşar?

Thai kedi ırkı ömrü ortalama 15 yıldır. Tai kedi ırkının kalıtsal herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyor. Vücutları dışarıdaki doğa şartlarına karşı oldukça dirençlidir. Ancak bilinmesi gereken şey bazı hastalıklara karşı da bir hassasiyetlerinin bulunduğudur. Bunların başında kalp hastalıkları ve solunum yolu hastalıkları gelir. İleri yaşta obezite problemi ile karşılaşabilirler. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Ayrıca Bakınız: Serengeti Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap