Sokoke Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Sokoke Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Kediler dünyasında African Shorthair olarak da adlandırılan Sokoke kedisinin anavatanı Kenya’dır. İlk ortaya çıktığı yıllarda vahşi bir kedi türü olduğu sanılan Sokoke, daha sonra evcilleştirilerek uysal özelliklere sahip olduğu görülen bir kedidir. Kenya’da aynı ismi taşıyan Sokoke Ormanları’nda doğal bir tür olan bu kediler doğal seçilim yoluyla evrimleşmiştir. İlk olarak 1977 yılında İngiliz asıllı Jeni Slatter tarafından keşfedilen bu ırk, fiziksel ve karakter özellikleriyle dikkat çekicidir. Sokoke kedi ırkı sahip olduğu fiziksel ve karakter özelliklerini, bakım koşullarını ve beslenme metotlarına dair detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sokoke Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Sokoke kedi ırkı, Kenya’da doğal koşullarda evrimleşen az sayıda kedi ırkından beridir. Nadir görülen bu ırk, orta boya ve muhteşem atletik bir bedene sahiptir. Yağsız ve kaslı yapısı sayesinde hemen dikkat çeken Sokoke’nin özellikleri bu kedinin neden African Shorthair adını aldığını açıklar. Benzersiz bir kafa yapısına sahip Sokoke kedi ırkının genel fiziksel özellikleri arasında şunlar yer alır:

 • Açık kahverengi ve kestane renginde tekir desenlere sahip kısa tüyleri vardır.
 • Lekeli ve ince tüylü kürküyle benzersiz görünümdedir.
 • Sokoke kedilerin arka bacakları ön bacaklarından çok az daha uzun olduğu için atletik duruşa sahiptir.
 • Yağsız ve kaslı bedene sahiptir.
 • Kafa yapısı vücudun geri kalanına göre küçük görünür.
 • Uçları yuvarlak kulakları ve yeşil tonlarında oval biçimli gözleri vardır.
 • Orta boy yapıda olmalarına rağmen erkek Sokoke kedisi dişiye göre daha iridir.
 • Sokoke kedisinin kuyruğu adeta bir kırbacı andırır ve vücuduna oranla uzundur.
 • Sokoke’lerin kuyruk ucu tamamen koyu renklidir.
 • Parlak ve ince yapıda tüylere sahiptir.

Sokoke’nin Karakteri Nasıldır?

Kenya’da doğal ortamda gelişen Sokoke kedisi ilk keşfedildiğinde yabani bir kedi türü sanılmıştır. Ancak yapılan incelemeler sonrasında Sokoke kedilerin son derece uysal ve arkadaş canlısı olduğu görülmüştür. Evcilleştirilen Sokoke kedisi sahiplerine karşı aşırı ilgi ve sevgi gösterirler. Evin içinde bile her odada sahibini takip edecek kadar bağ kuran Sokoke’nin karakteri şu özelliklere sahiptir:

 • Arkadaş canlısı karaktere sahiptir.
 • Tıpkı bir köpek davranışına benzer şekilde sevgi dolu ve eğlenceli olabilir.
 • Yüksek zekasıyla sahibini şaşırtacak davranışlar gösterebilir.
 • Eğitildiğinde diğer evciller ile rahatlıkla aynı ortamda yaşayabilirler.
 • Oynamayı, keşfetmeyi ve ev içinde hareket etmeyi severler.
 • Aile odaklı olduğu için bazen de sahiplerinin yanı başında dinlenmeyi severler.
 • Sahiplerine karşı fazla talepkâr değildir.
 • İletişim kurmak için birden fazla tarzda miyavlayabilirler.
 • Hem sahipleriyle hem de diğer evcil hayvanlarla konuşarak iletişim kurmayı tercih ederler.

Sokoke’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Afrika’da yaşayan atalarından gelen genetik özellikler sayesinde Sokoke kedilerin uzun yaşam ömürleri olduğu bilinir. Ancak buna rağmen Sokoke kedi ırkının kaliteli bir yaşam ortamında bakılması gerekir. Sağlıklı olduklarından emin olmak için düzenli olarak veteriner kontrollerine sokulmalıdır. Aşı takvimi ve diğer ilaçları düzenli takip edilmelidir. Sokoke’nin bakımı sırasında haftalık taramalar yaparak tüylerinin parlak ve pürüzsüz kalması sağlanabilir. Atletik yapısıyla öne çıkan Sokoke kedilerin ev içinde içlerinden geldiği gibi eğlenebilmeleri için geniş alan verilmesine dikkat edilmelidir. Dar alanlarda tırmanmayı ve atlamayı çok sevdikleri için ev içinde mutlaka kedi ekipmanları bulunmalıdır.

Sokoke Nasıl Beslenir?

Atletik ve enerjik yapıya sahip Sokoke kedilerin beslenmesinde mutlaka zengin içeriğe sahip mamalar tercih edilmelidir. Bulduğu alanlarda atlamayı, tırmanmayı ve koşmayı çok seven Sokoke kedinin günlük ihtiyaç duyduğu besin miktarı eksiksiz biçimde verilmelidir. Sokoke’nin beslenmesi için zengin içeriğe sahip mamalar tercih edilebilir. Çok hareketli olduğu için Sokoke kedi ırkında obezite sorunu görülmez. Kuru mamaların yanında veteriner tarafından onaylı yaş mamaları vererek Sokoke kedinizin beslenme rutinini zenginleştirebilirsiniz. Sağlıklı ve kaliteli beslenen Sokoke kediler uzun yaşam ömürleriyle sahiplerinin daima yanında olabilirler.

Sokoke Kedi Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Zeki ve aktif yapıda olan Sokoke kedilere ev içinde kolaylıkla eğitim verilebilir. Cana yakın yapısı sayesinde diğer evcil hayvanlarla sosyalleşme eğitimini sorun yaşamadan verebilirsiniz. Birlikte yaşamaya alıştığı evcillere agresif davranmadan bakılabilir. Oynamayı çok seven Sokoke’nin eğitimi verilirken çeşitli ekipman ve oyuncaklar kullanılabilir. Sokoke kedi ırkını eğitmek için deneyimli bir kedi bakıcısı olmanıza gerek yoktur. Basit kurallar ve teknikler uygulayarak son derece zeki olan Sokoke kedinizi kendi başınıza eğitebilirsiniz.

Safkan Sokoke Nasıl Anlaşılır?

Sokoke kedilerin kafa yapısı vücutlarına kıyasla küçüktür. Aynı zamanda ufak kafalarında oval biçimde gözleriyle diğer kedilerden kolaylıkla ayrılabilir. Sokoke kedilerin geniş ve düz burnu onun safkan olduğunu anlamak için bakılabilecek fiziksel bölgelerindendir. Sokoke’nin safkan olup olmadığı yuvarlak uçlu kulak yapısına bakarak da anlaşılabilir.

Sokoke Ne Kadar Yaşar?

Sokoke kediler ortalama 12 – 15 yıl yaşam süresine sahiptir. Sağlıklı koşullarda ve kaliteli mamalarla bakılan Sokoke kediler ortalama süreden daha uzun yaşayabilir. Anavatanı Kenya olan Sokoke kedilerin genetik olarak sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunu yoktur. Aşıları yapılan ve düzenli veteriner kontrolünden geçen Sokoke kedi ırkı ömrü uzun olabilir.

Ayrıca Bakınız: Russian White Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap