İran Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

İran Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

İran Kedisi ırkı, ülkemizde büyük ilgi gören kedi ırkları arasında yer alır. Keskin zekası ve sakin yapısıyla kedi severlerin en çok tercih ettiği ırklardan biri olan İran Kedisi fiziksel olarak belirgin özelliklere sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere bu kedilerin anavatanı İran’dır ve 17. yüzyıldan itibaren tüccarlar tarafından fark edilip Avrupa’ya götürülmüştür. Avrupa’dan tüm dünyaya yayılan İran Kedisi’nin fiziksel ve karakter özellikleri ile bakımı konusunda bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

İran Kedisi’nin Özellikleri Nelerdir?

Pars kedisi olarak da bilinen İran Kedisi, kısa bacaklı ve basık burunlu yapısıyla ilk bakışta fark edilir. Kalın kemiklere sahip olduğu için cüsseli duran İran Kedisi’nin özellikleri fiziki açıdan onun daha sevimli görünmesine yardımcı olur. Genel anlamda İran Kedilerinin fiziki özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Fiziksel olarak en belirgin özelliği burnunun basık yapıda olmasıdır.
 • Gözleri iri ve kronik hastalıklara yatkındır.
 • Küçük kulakları öne eğik durur.
 • İri ve yuvarlak patilere sahiptir.
 • Kuvvetli kas yapısı ve iri bedene sahiptir.
 • Bacakları kısa olduğu için gövdesi yere yakındır.
 • Kafa yapısı yuvarlak hatlı ve iridir.
 • Ortalama uzunlukta olan kuyruğu ucuna doğru sivrileşir.
 • Tüyleri sık, uzun ve yumuşaktır.
 • Ortalama ağırlığı 8 kiloya kadar ulaşabilir.

İran Kedisi’nin Karakteri Nasıldır?

Sakin ve uysal yapısı ile bilinen İran Kedileri, sahibine karşı yoğun bir bağlılık hisseder. Bu nedenle İran Kedilerin kısa süreliğine de olsa evde tek başına bırakılmaları doğru değildir. Avrupa’da da çok popüler olan İran Kedisi’nin karakteri şu özelliklere sahiptir:

 • Sahibine aşırı bağlıdır.
 • Zeki ve kurnaz mizaca sahiptir.
 • Empati yeteneği güçlüdür.
 • Çok hareketli olmadığı için oyuncu olduğu pek söylenemez.
 • Çekingen görünse de insanlarla iyi iletişim kurar.
 • Diğer evcillerle kavga etmez.
 • Eğitilmeye yatkındır ve sahibinin komutlarını dinler.

İran Kedisi’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sahiplerine çok bağlı olan İran Kedileri, ilgi ve bakıma ihtiyaç duyar. Yüzü her daim asıl gibi görünse de sevgi dolu bir yapısı olduğu için sahibinden sevgi ister. Bu yüzden sahiplendiğiniz İran Kedisi’ne bol bol zaman ayırmalı ve onu evde yalnız bırakmamalısınız. İran Kedisi’nin bakımı yapılırken sadece sevgi ihtiyacı değil onun fiziksel ihtiyaçları da en iyi şekilde karşılanmalıdır. Tüyleri uzun ve sık yapıda olduğu için haftada en az 2 kere taranması tavsiye edilir.

İran Kedilerin tüylerini tararken derisine zarar vermeyecek yapıda olan kedi fırçası ve kedi tarağı gibi ekipmanlar kullanılmalıdır. Basık burunlu oldukları için göz ve burun yapısında kronik rahatsızlıklar görülebilir. Hastalıklara karşı erken teşhis çok önemli olduğu için İran Kedisini düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmek çok önemlidir.

İran Kedisi Nasıl Beslenir?

Veterinerler, İran Kedisi’nin beslenmesi konusunda düzenli ve kaliteli mamalar ile besleme yapılmasını tavsiye etmektedir. Uzun yıllar boyunca herhangi bir sağlık sorunu yaşamamaları için İran Kedilerinin Premium mamalarla beslenmesi önerilir. Kısa seçenesi yüzünden kuru mama yemede zorlanabilecekleri için geniş ve alçak kenarlı mama kapları kullanılması önemlidir.

İran Kedisi Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Diğer kedi ırklarına nazaran gerçekten zekası yüksek olan İran Kedisi’nin eğitimi sanıldığı kadar zor değildir. Sahibiyle yakın bağ kurmayı seven ve ondan ilgi görmeye bayılan İran Kedilerini eğitirken sabırlı olmalı ve pozitif bir yaklaşım kurulmalıdır. Çok fazla hareket etmeyi sevmediği için aşırı enerji gerektiren oyunlar yerine basit ancak zeka gerektiren oyunlarla eğitim verilebilir.

Safkan İran Kedisi Nasıl Anlaşılır?

Fiziksel açıdan diğer kedi ırklarından kolaylıkla ayırt edilebilen İran Kedisi kendine has bazı özelliklere sahiptir. İran Kedisi’nin safkan olup olmadığı yüz yapısına bakarak anlaşılabilir. İran Kedilerinin burnu basıktır ve yüzleri daima somurtuyormuş gibi durur. Bacakları kısa olduğu için yere yakın bir bedene sahiptir. İran Kedilerinin tüyleri çok sık ve uzun yapıdadır. Bu tip özelliklere bakarak kedinin safkan mı yoksa melez mi olduğu anlaşılabilir.

İran Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Çeşitli kronik hastalıkları bulunan İran Kedisi ırkı ömrü ortalama 15 yıldır. İran Kedisi’nin yüz yapısı basık olduğu için göz ve burun hastalıklarına yatkın olduğu bilinir. Bununla birlikte genetik olarak solunum sorunlarıyla birlikte kalp rahatsızlıkları da görülebilir. İran Kedisi’nin uzun ve sağlıklı bir ömür yaşaması için düzenli aralıklarla veteriner kontrolünden geçmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ayrıca Bakınız: Scottish Fold Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap