Selkirk Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Selkirk Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Selkirk Rex kedi ırkları içinde yeni olan bir türdür. Kıvırcık tüyleri ile farklı bir yapıdadırlar. Bıyıkları bile kıvırcık olan bu tür oldukça sık, uzun tüyler ve kalın bir kürke sahiptir. Evcil hayvanlar içerisinde en çok tercih edilen türlerdendir.

İnsanlara olan sevgileri bağlılıkları ile popüler olan bu tür Amerika Birleşik Devletleri kökenlidir. Diğer bir ataları ise İran kedileridir. Cornish Rex ve Devon Rex kedileri ile akraba olan Selkirk Rex İran kedileri ile de benzer özellikler taşır.

Sakin olan İran kedilerine benzeyen Selkirk Rex cinsinin en belirgin özellikleri oyuncu oluşları ve neşeli yapılarıdır. Bu bakımdan kedi sahibi olmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir kedidir.

Selkirk Rex Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Kalın ve kıvırcık tüyleri ile görsel şölen sunan Selkirk Rex kedilerden çok iyi ev dostu olur. Selkirk Rex’in özellikleri genel olarak dış görünüşle sınırlandırılsa da oldukça sevecen canlılar olduğu bilinmelidir.

 • Anavatanları Amerika’dır.
 • Yeni keşfedilmiş ve özellikleri belirlenmiş bir kedidir.
 • Kiloları beslenme koşullarına göre değişebilir. Orta büyüklüktedir.
 • Ağırlıkları 4,5 ile 7 kilo arasında değişir.
 • Tüyleri aşırı kıvırcık veya az kıvırcıktır.
 • Uzun ya da kısa tüylüdür.
 • Birçok tüy rengine sahip Selkirk Rex bulunsa da en çok karşılaşılan tüy renkleri beyaz, gri, sarı veya bunların karışımıdır.
 • Büyük ve oval bir kafaları vardır.
 • Küçük, mavi, yeşil ve sarı renkli gözleri vardır.

Selkirk Rex Karakteri Nasıldır?

İlgi ve bakımdan çok hoşlanmasına karşılık kucağa alınmayı sevmezler. Uyumlu olan Selkirk Rex’in karakteri saldırgan davranışlar sergilemeye müsait değildir. Çocuklarla oynayarak oyun arkadaşlığı yapar. Oyun oynadıktan sonra dinlenmeye geçer. Dinlenme sırasında rahatsız edilmek istemez.

Yalnızlıktan hiç hoşlanmaz. Bu bakımdan yoğun çalışan ve kediyi uzun süre yalnız bırakacak kişilerin sahiplenmesi önerilmez.

 • Sakin, uysal ve uyumludur.
 • Köpekler ile kolay iletişim kurarlar.
 • Eğitimi sevmezler.
 • Zekidirler.
 • Sosyal ve cana yakındır. Agresif oldukları görülmez.
 • Sahiplerine aşırı bağlanırlar. İnsanlarla yakın ilişki kurarlar.

Selkirk Rex Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Selkirk Rex kedilerinin bakımı önem taşır. Sık, uzun ve kıvırcık tüyleri sıklıkla taranmalıdır. Haftada en az 3-4 kez düzenli olarak taranır. Selkirk Rex kedi ırkı bakımı yapılırken nazik ve uysal olunması kediyi rahatlatır.

Kalın kürkleri kendileri için bir sorundur. Uzun tüyleri sürekli taranmadığı zaman iç içe girer ve topaklanma oluşur. Bunun önüne geçmek için düzenli temizleme yapılır. Temizlik konusunda hassas olan Selkirk Rex’in yemek ve su kabı her gün yıkanmalıdır. Aksi takdirde yemek yemeyi reddeder.

Dışkılama kumu ise düzenli temizlenmediğinde kedi kuma dışkılamaz ve evin herhangi bir yerine dışkılar. Çok fazla tüy döken bu kedilerin bakımı düzenli yapılmadığında tüyler alerjisi olan bir kişiyle yaşaması sorun oluşturur.

Selkirk Rex Nasıl Beslenir?

Yemek ve beslenme konusunda oldukça seçici olan bir türdür. Sevmediği yiyecekleri yemeyi reddeder. Selkirk Rex’in beslenmesi hayatının her anı için farklılık gösterir. Özellikle bebeklik, hamilelik ve yaşlılık dönemlerinde besin ihtiyaçları değiştiği için beslenme alışkanlıkları değişir.

Beslenmesinde kaliteli mama kullanılmalıdır. Obezite sorunu yaşayan veya yaşama ihtimali olan kedilerin beslenmesi henüz çok küçükken kontrol altında tutulmalıdır. Kullanılan mama protein ve lif ağırlıklı olmalıdır.

Selkirk Rex Eğitimi Nasıl Verilir?

Bakışları ve hareketleri ile zeki bir tür olduğunu kanıtlayan Selkirk Rex’in eğitimi oldukça zordur. Eğitilmekten asla hoşlanmazlar. Diğer birçok türün aksine Selkirk Rex kedilerinin uysal ve sakin davranışlarından eğitime ihtiyacı olmadığı anlaşılır.

Annesiyle kaldığı ilk 3 aylık süre içerisinde bütün eğitimleri alır. Verilmesi gereken komutsal eğitimler oyun tarzında oynanarak verilebilir. Bu oyun ve eğitimler ile hem kedi hem de sahibi keyifli dakikalar geçirir.

Selkirk Rex kedilere bir şey öğretileceği zaman sabırlı bir şekilde süreç ilerlemelidir. Kediye bir beceri kazandırmak uzun süreler alabilir. Uysal ve sakin olması ev kurallarına çabuk ayak uydurmasını sağlar.

Safkan Selkirk Rex Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde safkan oldukça önem verilen bir konudur. Kedi ırklarının karıştırılması sonucu pek çok ırk kendi ırkından farklı davranışlar sergiler. Bu da safkan olmadıklarını gösterir. Selkirk Rex’in safkan olup olmadığı tüyleri ve kulakları ile en iyi şeklide anlaşılır.

Kedi kendi türüne aykırı davranışlar sergilediğinde safkan olmadığı ortaya çıkar. Tüylerinin yarısı kıvırcık yarısı düz bir Selkirk Rex safkan değildir. Aynı şekilde kendi renklerinden farklı tüy renkleri taşıyorsa bu da safkan olmadığını gösterir.

Kedinin genetik yapısı, çevreyle olan sosyalleşme durumu ve karakteri safkan veya kırma olduğu hakkında bilgiler verir.

Selkirk Rex Ne Kadar Yaşar?

Selkirk Rex kedi ırkı ömrü 15 senedir. Birçok hastalığa genetik olarak yatkınlığının bulunması daha kısa yaşamasına da neden olur. Böbrek ve kalp rahatsızlıklarına yatkınlığı bulunmaktadır. Yaşam koşullarını iyileştirmek ve uzun yaşamasını sağlamak için erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Temizlik açısından hassas olan Selkirk Rex temiz bir ortamda tutulmadığında çeşitli enfeksiyonlar kapar. Bu enfeksiyonlar üst solunum yolu enfeksiyonları ve iç organlarında hasar oluşturabilir.

Göz ve ağız bölgelerinden çok fazla hastalık kapan Selkirk Rex’in ağız ve göz çevresi sıklıkla temizlenmelidir. Bu şekilde yaşam standartları yükseltilebilir. 

Ayrıca Bakınız: Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap