Amerikan Curl Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Amerikan Curl Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Amerikan Curl kedi ırkı, diğer kedilerden oldukça farklı olan kulaklarıyla dikkat çeken bir kedi ırkıdır. Amerikan Curl, adını ilk kez ortaya çıktığı Amerika’dan aldı. Benzer özellikleri dolayısıyla sık sık Scottish Fold ırkıyla karıştırılabilir. Türkiye’de sık görülen kedi ırklarından biri değildir. Kulakları dolayısıyla yapay yolla ortaya çıktıkları düşünülse de genetik mutasyon sonucu ortaya çıktığı bilinir. Hareketli oldukları için saldırgan oldukları düşünülse de aksine, son derece sıcakkanlı ve uysal kedilerdir. Oyuncu kişilikleri dolayısıyla çocuklarla ve bebeklerle keyifli vakit geçirebilirler. Amerikan Curl, birden fazla kedinin olduğu evlerde diğer kedilere kısa sürede uyum sağlayabilir. Akıllı ve meraklı olduğu için eğitilmesi zor değildir.

Amerikan Curl’un Özellikleri Nelerdir?

Amerikan Curl kedi ırkı özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Orta büyüklükte bir vücutları ve kısa bir boyunları vardır.
 • Kaslı bir vücuda sahip oldukları için kilolu gibi görünebilirler. Kilolu değil dolgun bir vücuda sahip, güçlü kedilerdir.
 • Kafaları küçük, suratları uzundur. Kafa yapısı ve vücudu doğru orantılıdır.
 • En belirgin özellikleri dışa doğru kıvrılan kulaklarıdır. İri ve kıvrımlı kulakları sayesinde işitme duyuları oldukça gelişmiştir.
 • Kabarık, kısa ve gür tüyleri vardır.
 • Burunları düz, gözleri oval şekildedir.
 • Kuyrukları uzundur ve uçlara doğru sivrileşir.
 • Birçok renkte olabilirler ve çoğunlukla birden fazla renge sahiptirler. En sık görülen renkleri sokak kedisi olarak tanımlanan tekir kedilerin rengidir.
 • Diğer kedilerden farklı olan kulakları dolayısıyla ilk bakışta genetik bir bozuklukları ya da genetik bir hastalıkları olduğu düşünülse de kulaklarının hastalıkla ve genetik bozuklukla bir ilgisi yoktur.

Amerikan Curl’un Karakteri Nasıldır?

Amerikan Curl’un karakteri ve karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Oldukça dikkatli ve akıllı hayvanlardır. Kolay eğitilmelerindeki başlıca sebep budur.
 • Meraklı kedilerdir ve gözleriyle hareket eden her şeyi uzun süre takip edebilirler.
 • Sırnaşık ve uysal kedilerdir. Sık sık size kendini sevdirmek ister ve ilgi beklediğini belli eder.
 • Tehdit hissetmediği sürece saldırgan tavırlar sergilemez.
 • İnsancıl kedilerdir ve kendilerini besleyen insanla uyumak isterler. Gece yarısı onu uyuduğunuz odanın dışında bırakırsanız kapıyı tırmalayarak uykunuzu kaçırabilir.
 • Sabırlı oldukları için kendilerini besleyenleri zahmete sokmaz ve yormazlar.
 • En dikkat çekici özelliklerinden biri de fazla sessiz olmalarıdır. Gün içinde pek miyavlamazlar. Hatta çok az miyavladıkları için hasta oldukları düşünülebilir.
 • Oldukça hareketli ve oyuncu kedilerdir. Onu çoğu zaman evdeki koltuklara zıplarken ve çevresindeki objelerle oynarken görebilirsiniz.

Amerikan Curl Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Amerikan Curl’un bakımı diğer kedilerinden bakımından pek farklı olmasa da sık ve kabarık tüylere sahip olduğu için tüylerine özen gösterilmelidir. Kabarık tüylere sahip olan kedinizin tüylerini kedi tarağı ile tarayarak düzeltebilirsiniz. Kedilerin sık yıkanmaları önerilmez ve kediler kendilerini temizledikleri için sık sık yıkanmalarına gerek yoktur. Aynı durum Amerikan Curl için de geçerlidir. Yılda bir kez yıkanması yeterlidir. Amerikan Curl kedileri ipeksi tüylere sahip olduğu için ekstra bir özen göstermeye gerek kalmaz. Kedi eşyalarının ve süslerinin kedi ırklarından en çok Amerikan Curl’a yakıştığı söylenebilir. Kedinizin tüylerini sık sık kontrol edip tırnak bakımını ihmal etmediğiniz sürece kediniz bakımlı ve özenli görünecektir. Bununla birlikte, her kedi için geçerli olan rutin veteriner kontrolleri Amerikan Curl için de geçerlidir. Kuduz ve iç-dış parazit aşıları başta olmak üzere kedinizin tüm aşılarını zamanında yaptırmalısınız.

Amerikan Curl Nasıl Beslenir?

Amerikan Curl’un beslenmesi için yaş ve kuru mamaların yanı sıra sağlıklı gıdalar tercih edilebilir. Amerikan Curl kedileri birçok gıdayı severek tüketse de onlara her şeyi yedirmek yanlıştır. Kedilerin hastalanmaması ve uzun yıllar sorunsuz yaşamasında iyi beslenmenin payı büyüktür. Kaliteli ve vitamin-mineral açısından zengin olan mamalarla beslenmeleri, hayatlarını sağlıklı olarak sürdürmeleri açısından çok önemlidir. Eğer kedinizin alerjisi olmadığından eminseniz haftada bir kez ona az yağlı, tuzsuz ve kılçıksız balık verebilirsiniz. Balık, kedilerin çok sevdiği besinlerden biri olmasıyla beraber, oldukça besleyici ve faydalıdır. Zengin içeriğe sahip olması dolayısıyla kedilerdeki vitamin ve mineral eksikliklerinin giderilmesini sağlar.

Amerikan Curl Eğitimi Nasıl Verilir?

Amerikan Curl’un eğitimi diğer kedilere kıyasla daha kolay olabilir. Amerikan Curl kedileri öğrenmeye meraklı, çevreye karşı ilgili ve oldukça akıllıdır. Bu nedenle onlara kısa sürede komutları öğretebilirsiniz. Amerikan Curl kedileri insanları sevdikleri için kendilerini besleyenlere karşı ilgi duyarlar. Onun size olan ilgisi, onu kolayca eğitmenize katkı sağlayacaktır. Kedinizi korkutmadan ve incitmeden onu eğittiğiniz sürece komutlarınızı dinleyecektir. Amerikan Curl kedileri öğrenmeye her daim açıklardır. Bu nedenle çocuklu aileler başta olmak üzere evde kedi beslemek isteyenlerin tercih ettiği ırkların başında gelir.

Safkan Amerikan Curl Nasıl Anlaşılır?

Amerikan Curl’un safkan olup olmadığı benzersiz kulakları dolayısıyla kolaylıkla anlaşılabilir. Eğer hiçbir kedide olmayan dik ve kıvrımlı kulaklara sahip, kabarık ve sık tüylere sahip bir kedi görürseniz, onun safkan Amerikan Curl olduğundan emin olabilirsiniz. Amerikan Curl diğer kedilerden farklı göründüğü için kolaylıkla ayırt edilebilir. Türkiye’de görülme ihtimalinin az olduğu unutulmamalıdır.

Amerikan Curl Ne Kadar Yaşar?

Amerikan Curl kedi ırkı ömrü ortalama 13 yıldır. Elbette kedilerin iyi bakılıp bakılmadığına ve hastalıklarına göre yaşam süreleri değişir. İyi bakılan bir Amerikan Curl 13 yılı aşkın bir zaman yaşayabilir.

Ayrıca Bakınız: Domestic Longhair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap