Domestic Longhair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Domestic Longhair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Domestic Longhair kedi ırkı, bilinen en eski kedi ırkları arasında yer almaktadır. Özellikle uzun tüy yapıları ile dikkat çeken bu kedi ırkının, Türkiye, İran ve Rusya bölgelerinden tüm dünyaya yayıldıkları düşünülmektedir. Domestic Shorthair ve Domestic Medium Hair kedi ırkları ile bağlarının olduğu düşünülen bu kedi ırkı, Domestic olarak bilinen kedi ırklarının yüzde onunu oluşturmaktadır. Uzun tüy yapısına sahip olan bu kediler, oldukça nadir görülen bir genetik yapıya sahiptir. Bu gen yapısı da Domestic Longhair kedi ırkının özel olmasını sağlamaktadır. Bağlantılı oldukları Domestic kedi ırklarına ait olarak kabul edilen bu ırk, sadece İtalya’da ayrı bir kedi ırkı olarak kabul görmektedir.

Domestic Longhair’ın Özellikleri Nelerdir?

Kediler ait oldukları ırklara göre farklı özelliklere sahiptir. Kedilerin genetik yapısını belirleyen ırkları, kedilerin fiziksel ve karakteristik özelliklerinin belirlenmesindeki en etkili unsurdur. Kişilerin kedi sahiplenmeden önce ilk olarak ırklar ile ilgili bilgilere sahip olması gerekmektedir. Kedi ırkları, kişilerin kendilerine en yakın kediyi sahiplenebilmelerini sağlamaktadır. Kedilerin sadece fiziksel özelliklerine göre sahiplenilmesi kesinlikle doğru değildir. Bu durum, kediler ile yaşanmaya başlandığında beklenmedik davranış sorunları ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Bu unsurlar göz önüne alındığında Domestic Longhair’ların özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Domestic longhair kedilerinin kökenleri Batı Asya olarak bilinmektedir.
  • Domestic longhair kedileri, orta ırk kedi grupları arasında yer almaktadır.
  • Domestic longhair kedileri genel olarak 5 ile 8 kg arasında olabilmektedir.
  • Domestic longhair kedilerinin uzun ve yoğun yapıya sahip olan tüy yapıları, bu kedilerin en belirgin fiziksel özelliklerini meydana getirmektedir.
  • Domestic longhair kedilerinin tüy renkleri genellikle sarı üzerine kahverengi desenlerden ya da çizgilerden meydana gelmektedir. Bazı Domestic longhair kedilerinin tüylerinde ise gri renkler de görülebilmektedir.
  • Domestic longhair kedilerinin kuyruk yapılarında da aynı uzun ve yoğun tüy yapısı gözlemlenmektedir.
  • Domestic longhair kedilerinin kafa yapıları büyüktür ve kulakları ise üçgen bir forma sahiptir.
  • Domestic longhair kedilerinin gözleri ise oldukça iri yapılara sahiptir. Domestic longhair kedilerinin göz renkleri genellikle sarı, yeşil ya da kehribar rengine sahiptir.

Domestic Longhair Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Kedilerin karakterleri de ait oldukları ırka göre değişmektedir. Sahiplenilmek istenilen kedilerin sakin ve oyuncu olması ya da hareketli ve yüksek enerjiye sahip olması, kedilerin ırkına göre önceden bilinebilmektedir. Sahiplenilmek istenilen kediler için araştırma yapılması, beklentilerin karşılanması adına da büyük bir önem taşımaktadır. Genel olarak Domestic Longhair’ların karakteri eğlenceli ve oyuncu tavırlar ile ön plana çıkmaktadır. Aileler için ideal bir kedi ırkı olan Domestic longhair kedileri, diğer hayvanlar ile kolaylıkla anlaşabilmektedir. Çocuklar ile de arası oldukça iyi olan bu kediler, evde belirli bir süre yalnız kalmaktan da rahatsızlık duymamaktadır. Kendilerine ait alanları seven ve kendi özgürlüğüne düşkün olan Domestic longhair kedileri, her ne kadar evde yalnız kalmaktan rahatsız olmasalar da uzun süre yalnız bırakılmak pek hoşlarına gitmemektedir. Genel olarak sahiplerine olan sevgilerini pek fazla göstermeyen Domestic longhair ırkı kedileri, oldukça akıllıdır ve istedikleri zaman sahipleri ile net bir şekilde iletişim kurabilmektedir.

Domestic Longhair’ların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Domestic longhair’ların bakımı, tüy yapılarından dolayı özen gerektirmektedir. Uzun ve yoğun bir tüy yapısına sahip olan bu kedilerin, haftada en az üç kere düzenli olarak taranması gerekmektedir. Tarama işlemlerinin düzenli olarak yapılmaması, tüy yapılarının düğümlenmesine, deri rahatsızlıklarının meydana gelmesine ve kedilerin cilt sorunlarının başlamasına neden olabilmektedir. Bunun haricinde düzenli bir beslenme programına sahip olması gereken Domestic longhair kedileri, veteriner hekimler tarafından önerilen vitamin takviyelerini de düzenli olarak alabilmelidir. Rutin tırnak, kulak ve ağız içi bakımlarının da aksatılmadan yapılması gereken Domestic longhair’ların, yemek alanları ve tuvalet alanları da düzenli olarak temizlenmelidir.

Domestic Longhair Nasıl Beslenir?

Domestic longhair’ların beslenmesi için mutlaka yaşına ve kilosuna bağlı olarak, veteriner hekimlerin önerdiği mamalar tercih edilmelidir. Kediler için özel olarak üretilen mamalar haricinde herhangi bir gıdanın Domestic longhair’lara verilememesi gerekmektedir. Yemeklerinin her gün aynı saatlerde ve belirlenen dozlarda verilmesi de bu kedilerin beslenmesi adına oldukça önemlidir. Kedilerin sularının da her daim taze ve temiz olması, istedikleri zaman kolay bir şekilde ulaşabilecekleri konumlarda olması da Domestic longhair kedilerinin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Domestic Longhair Eğitimi Nasıl Verilir?

Domestic longhair kedi ırkı eğitimi oldukça kolaydır. Zeki kedi ırkları arasında yer alan bu kediler, oyuncu karakterleri ile bilinmektedir. Domestic longhair’lara verilecek eğitimlerin oyunlara entegre edilmesi, kedilerin kolay bir şekilde eğitilebilmesine yardımcı olmaktadır. Genel olarak sahiplerinin dediklerini yapma eğilimi gösteren Domestic longhair kedileri, tuvalet eğitimlerinde de sahiplerine herhangi bir zorluk yaşatmamaktadır.

Safkan Domestic Longhair Nasıl Anlaşılır?

Domestic Longhair’ların safkan olup olmadığı bazı fiziksel özelliklerinin kontrol edilmesi ile anlaşılabilmektedir. Bu fiziksel özelliklerinin başında, Domestic longhair kedilerinin özel tüy yapıları yer almaktadır. Gövde kısmında yer alan tüy yapıları aynı şekilde kuyruk kısımlarında da kendini göstermektedir.

Domestic Longhair Ne Kadar Yaşar?

Domestic Longhair kedi ırkı ömrü, iyi bir bakım ve mutlu bir aile ortamında yaklaşık olarak on beş yıl kadardır. Bu kedi ırkının bilinen bir genetik hastalığı bulunmamaktadır. Oldukça sağlıklı olan Domestic longhair kedilerinin bakımlarının yanı sıra, rutin sağlık kontrollerinin de aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız: Cymric Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap