Maine Coon Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Maine Coon Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Maine Coon kedi ırkı, görüntüsü ve özellikleri itibariyle çok sevilen kedi cinslerinden biridir. Kedilerin çoğunun nankör olduğu söylense de bu yanlıştır. Toplumda yaygın olan inanışın aksine kediler de en az köpekler kadar duygusal hayvanlardır. Elbette her cins aynı değildir. Bazıları ok sevecen ve insancılken bazıları agresif ve asi olabilir. Kedilerin hepsi asi olsalar da kendilerini besleyen kişiye saygı duyarak onu dinleyebilirler. Maine Coon da bu kedilerden biridir. Deyim yerindeyse “tüy yumağı” olan bu kediler iri oldukları için zaman zaman tehlikeli gibi görünseler de insancıl ve sıcakkanlıdırlar. Maine Coon ırkının en belirgin özelliği iri ve uzun tüylere sahip bir kedi olmasıdır. Türkiye’de nadir görülen Maine Coon, Amerika’nın en popüler kedi cinsinin başında gelir.

Maine Coon Özellikleri Nelerdir?

Maine Coon’un özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Ana vatanları Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusudur. Amerika’da oldukça yaygın görülen bir kedi cinsidir.
 • Dünya genelindeki en iri kedi olarak kabul edilir.
 • Gövde uzunluğu yaklaşık 1 metredir.
 • Yetişkin ve erkek bir Maine Coon, yaklaşık 10 kilodur.
 • Yetişkin ve dişi bir Maine Coon, yaklaşık 7 kilodur.
 • Genetik hastalıklara yatkın bir cins olarak gösterilmedikleri gibi çoğunlukla sağlıklıdırlar.
 • Hantal ve ağır hareket ederler, hiperaktif kediler değillerdir.
 • En belirgin özelliklerinde biri geç olgunlaşmalarıdır. Yavru bir Maine Coon’un gövdesinin oturması 3 ila 5 yılı bulabilir.
 • Yuvarlak ve iri gözleri, dik kulakları vardır.
 • Uzun ve sık tüyleri sayesinde kış aylarında fazla üşümezler.

Maine Coon Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Maine Coon’un karakteri ve karakteristik özellikler şöyle sıralanabilir;

 • Oldukça zeki kedilerdir. Hantal olsalar da zaman zaman oyun oynamaktan keyif alırlar.
 • Agresif değil uysal ve sıcakkanlı kedilerdir.
 • Duysal kedilerdir. Kendilerini besleyen kişiyle derin bir bağ kurarlar.
 • İnsanları severler ve insanlara karşı nazik kedilerdir. Bu nedenle çocuklarla ve bebeklerle sık vakit geçirmeleri sakıncalı görülmez. Çocuklu ailelerin en sık tercih ettiği kedi cinsidir.
 • Meraklı kedilerdir. Çevrelerindeki her şeye ilgi duyabilir ve her şeye merakla yaklaşabilirler.
 • Kin tutmazlar ve olağanüstü bir durum olmadıkça insanları tehdit olarak görmezler.
 • Evde birden fazla kedi varsa Maine Coon, alışılmışın dışında bir durum olmadığı sürece diğer kedilere uyum sağlayacaktır.

Maine Coon Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Maine Coon’un bakımı için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir;

 • Uyumayı seven ve gün içinde çok hareket etmeyen Maine Coon için konforlu bir alan oluşturmalısınız. Hazır kedi yataklarından alabilir ya da minderlerden ve yastıklardan oluşan bir alan oluşturarak sevecen kedinizin rahatça dinlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Maine Coon ırkı diğer kedilere kıyasla daha sık ve uzun tüylere sahip olduğu için tüylerinin bakımı oldukça önemlidir. Kedinizin tüylerini düzenli olarak taramak için kedi taraklarını kullanabilirsiniz. Dökülen tüyler için tüy toplama eldiveni ve tüy toplama rulosu ile hem kıyafetlerinizi hem de eşyalarınızı temizleyebilirsiniz.
 • Genel olarak sağlıklı kediler olsalar da bu durum hiç hastalanmayacakları anlamına gelmez. Rutin veteriner kontrolleri yapılmalı ve aşıları ihmal edilmemelidir.
 • Yılda birkaç kez yıkanmaları önerilmez. Yılda bir kez yıkanmaları yeterli olacaktır.
 • İlgi ve sevgi bekleyen kedilerdir. Uzun süre evde yalnız bırakılmaları önerilmez. Onları sık sık sevmeli ve korkutmaktan kaçınmalısınız.
 • Çok hızlı hareket etmedikleri ve diğer kedilere kıyasla biraz daha ağır olmaları nedeniyle sokağa çıkmaları risklidir. Evinizin bahçesinde dolaşıyorsa ona dikkat etmeli ve onu sık sık kontrol etmelisiniz.
 • Maine Coon iri bir kedidir ve tuvalet ihtiyacını gidermek için kullandığı kabın da büyük ve geniş olması gerekir. Onun için seçtiğiniz kabın büyük ve geniş olmasına dikkat etmeli, kumunu sık sık temizlemelisiniz.

Maine Coon Nasıl Beslenir?

Maine Coon’un beslenmesi için kaliteli mamaları tercih etmelisiniz. Kedinizin kilosuna göre bir beslenme düzeni hazırlayabilirsiniz. Eğer kediniz hızlı ve gereğinden fazla yiyorsa porsiyonları küçültmeyi deneyebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün mama yemek, Maine Coon da dahil birçok kedi ırkı için idealdir.

Maine Coon Eğitimi Nasıl Verilir?

Maine Coon’un eğitimi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sabırlı ve sakin olmaktır. Kediler birçok konuda içgüdüsel olarak hareket ettikleri için onları eğitmek zahmetli olabilir. Kedileri eğitmek köpekleri eğitmeye kıyasla daha zordur. Yine de Maine Coon uysal, zeki ve meraklı bir kedi olduğu için ona düzenli olarak komut vermek zaman içinde öğrenmesine vesile olur. Uzun vadede birçok komutu anlayacak ve istekleri yerine getirecektir. Kedilere eğitim sürecinde bağırmak, onları korkutmak ve cezalandırmak yanlıştır. Bu nedenle komutları anlayan ve yerine getirme eğilimi olan kediler sık sık ödül mamaları ve oyuncaklar ile ödüllendirilmelidir.

Safkan Maine Coon Nasıl Anlaşılır?

Maine Coon’un safkan olup olmadığı fiziksel özelliklerine bakılarak kolayca anlaşılabilir. Maine Coon sokakta sık görülen tekir kedilerden ve diğer cins kedilerden biraz daha farklıdır. Kaslı ve iri vücudu, yuvarlak ve büyük gözleri, dik kulakları, sık ve uzun tüyleri en belirgin özellikleridir. Türkiye’de sık rastlanmayan bir cins olduğu için diğer kedilerden kolay ayırt edilebilir.

Maine Coon Ne Kadar Yaşar?

Maine Coon kedi ırkı ömrü 12 ila 17 yıl arasındadır. Elbette bu rakamların kesinliği yoktur. Çoğunlukla sağlıklı ve uzun bir yaşam sürerler.

Ayrıca Bakınız: Amerikan Wirehair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap