Russian Blue Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Russian Blue Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Russian Blue kedi ırkı ya da bilinen diğer adıyla Rus Mavisi, dünya genelinde en dikkat çekici kedi ırkından biri olarak gösterilir. Bu kediler birçok farklı özelliklere sahip olması dolayısıyla diğer kedilerden ayrılırlar. Adlarını ana vatanları olan Rusya’dan alırlar. Çok eski zamanlardan beri insanlarla iç içe yaşayan bu ırk, 1.Dünya Savaşında en çok zarar gören ırklardan biri olmuştur. Bu durum fark edildiği an Russian Blue ırkının kurtarılması için çeşitli çalışmaları yapılmıştır. “Rus Mavisi” olarak adlandırılmalarındaki neden safkan Russian Blue kedilerinin mavi renkte olmasıdır. Eski zamanlarda vahşi kediler olarak bilinen Russian Blue ırkı, güzelliği ve dikkat çekiciliği ile kısa sürede fark edilerek evcilleştirilmiştir.

Russian Blue’nun Özellikleri Nelerdir?

Russian Blue’nun özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Mavi, gür, parlak ve yumuşak tüylere sahiptir.
 • Uzun ve uçlara doğru incelen bir kuyruğu vardır.
 • Dişi Russian Blue’nun boyutu yaklaşık 20 cm, erkek Russian Blue’nun boyutu yaklaşık 36 cm’dir.
 • İnce bir suratı ve küçük bir kafası vardır. Kafası vücuduna oranla küçüktür.
 • Geniş ve büyük kulakları vardır.
 • Tüylerindeki mavi rengin yanı sıra gri ve farklı tonlarda renklere sahip oldukları görülebilir.
 • Geniş, yeşil ve büyük gözleri vardır. Gözleri iri ve parlak olduğu için oldukça dikkat çekicidir.

Russian Blue’nun Karakteri Nasıldır?

Russian Blue’nun karakteri ve karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Kokuya ve gürültüye karşı çok hassastır. Sokak kedilerinin aksine çöplerin yanında dolaşmaktan ve baharatlı kokulardan hiç hoşlanmazlar. Gürültülü ortamlardan kaçabilirler.
 • İnsanların hislerini anladığına dair yaygın bir inanış vardır. Sezgileri oldukça güçlüdür.
 • Kendisini besleyene karşı naziktir ve oldukça sadıktır. Bazen evin her köşesinde sizi takip edebilir.
 • Alıştıkları ortamlarda vakit geçirmekten hoşlanırlar. Çocuklarla ve bebeklerle iyi anlaşabilirler.
 • Russian Blue agresif değil, oldukça sabırlı ve sakin kedilerin mensup olduğu bir ırktır.
 • Gün içinde sayısız kez kendilerini temizleyebilir. Titiz kediler oldukları söylenebilir.
 • Alışık oldukları ortamlardan uzak kalmaktan hoşlanmaz ve bunu açıkça belli edebilir.
 • Russian Blue, zor güvenen ve zor alışan kedilerin mensup olduğu bir ırktır. Bu nedenle evinize tanımadığı biri gelince huzursuz olup kendi köşesine çekilecektir. Duruma alışması için yeteri kadar zaman geçtikten sonra kendisine dokunulmasına izin verebilir.

Russian Blue’nun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Russian Blue’nun bakımı için özel kedi tarakları kullanılabilir. Tüyleri zaten ipeksi ve şekil olduğu için sık sık taranmasına gerek yoktur. Her kedide olduğu gibi Russian Blue ırkına mensup kedilerde de tüy dökülmesi görülebilir. Elbette bu durum her zaman geçerli olmaz. Belirli aralıklarla dökülen tüyler için tüy toplama eldiveni ve tüy toplama rulosu gibi araçlar kullanılabilir. Yılda bir defaya mahsus olmak üzere yıkanmalarında sakınca yoktur. Russian Blue ırkına mensup kediler yıkanırken huzursuz olabilirler. Banyo sırasında onları ürkütmemek ve sabırlı olmak önemlidir. Özel kedi şampuanları kullanılarak banyo süresi uzun tutulmadan temizlenebilirler. Bununla birlikte, çok titiz oldukları için uyudukları ve yaşadıkları alan daima temiz tutulmalıdır. Onun uyuduğu yeri sık sık temizlemezseniz huzursuz ve mutsuz olacaktır. Gün içinde onunla oyunlar oynayarak enerjisin atmasını sağlamalı, onu uzun süre tek başına bırakmamalısınız. Kedilerin birçoğu gün içinde yeterince enerji atamadığı için gece uyumakta zorlanır. Bu durum kedi besleyenler için bir sorundur zira tüm gece uyumayan kedi kendisini besleyeni de uyutmayacaktır. Bu nedenle kedilerin enerjilerini atmalarını ve gece rahat uyumalarını sağlamak önemlidir.

Russian Blue Kedi Irkı Nasıl Beslenir?

Russian Blue’nun beslenmesi için protein, mineral ve vitamin açısından zengin olan gıdalar ile mamalar tercih edilmelidir. Kedilerde vitamin-mineral eksiklikleri çeşitli hastalıklara yol açtığı gibi ciddi bir boyuta ulaşmadan belirti vermeyebilir. Bu nedenle kedilerin vitamin-mineral açısından zengin gıdalarla beslenmeleri, ucuz ve kalitesiz mamalardan uzak tutulmaları oldukça önemlidir. Kedinizin bilmediğiniz birçok alerjisi olabilir. Kedilerde gıda alerjileri oldukça yaygındır. Eğer kedinize alışık olmadığı bir şeyi yedirmek üzereyseniz önce detaylı bir internet araştırması yapmalı, daha sonra uzman desteği almalısınız.

Russian Blue Eğitimi Nasıl Verilir?

Russian Blue’nun eğitimi zor değildir. Russian Blue ırkına mensup kediler oldukça meraklı, akıllı ve öğrenmeye istekli kedilerdir. Bu nedenle onları kısa sürede eğitebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; evde uzak durması gereken bir bölgede yaklaşıyorsa onun önüne geçip bağırmadan ve ters bir hareket yapmadan uzaklaşmasını söyleyerek hafifçe itmeniz, yanlış yaptığını anlaması için yeterli olacaktır. Kedinizin birden fazla komutu anlaması ve uygulaması için zamana ihtiyacı olacağından onu eğitirken sabırlı olmalısınız.

Safkan Russian Blue Nasıl Anlaşılır?

Russian Blue’nun safkan olup olmadığı tüylerine yakından bakarak kolaylıkla anlaşılabilir. Russian Blue ırkına mensup kedilerin özellikle güneş ışığında belirgin hale gelen mavi renkli ve parlak tüyleri, onları diğer kedilerden ayıran başlıca özelliklerinden biridir. Bununla birlikte, gözleri oldukça parlak ve iridir. Sokaktaki herhangi bir kediye benzemeyen Russian Blue kedileri, gören her insan tarafından rahatlıkla ayırt edilebilir.

Russian Blue Ne Kadar Yaşar?

Russian Blue kedi ırkı ömrü 12 ila 15 yıl arasındadır. Elbette bu rakamlar sabit değildir. İyi bakılan, aşıları ve rutin kontrolleri ihmal edilmeyen bir Russian Blue’nun 20 yıla kadar yaşayacağı öngörülüyor. Kedinizin uzun yıllar sağlıklı şekilde yaşamasını istiyorsanız veteriner kontrollerini mutlaka yaptırmalı ve onunla keyifli vakit geçirmelisiniz.

Ayrıca Bakınız: Amerikan Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap