European Shorthair Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

European Shorthair kedi cinsi, diğer kedilere kıyasla daha az tanınan bir kedidir. Tam olarak kökenleri bilinmemekle birlikte Roma döneminde Avrupa’da oldukça yaygın görülmüşlerdir. Romalılar European Shorthair kedi cinsini özellikle haşere ve fare avlamaları için görevlendirmiştir. Bu cinsin üretimi için yeterli kedi bulunmamaktadır. Bu nedenle İran kedileri ile çiftleşmeleri sağlanmıştır. Böylece İran kedisine benzeyen yüz hatlarına sahip olmuşlardır. Avrupa’da çok yaygın göründüğü gibi, ilk kez 1980’da kuruluşlar tarafından tanınmış ve kayıtlara geçmiştir. Yapılan gen araştırmaları sayesinde, 1800 yıl önce keşfedilen British Shorthair ile aynı soydan geldikleri belirlenmiştir.

European Shorthair Kedi Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Yuvarlak bir kafa yapıları bulunmaktadır. Bu özellik onlara sempatiklik kazandırmaktadır.
 • Tüyleri genellikle uzun ve çok görünür. Fakat aslında pek kalın olmayan ve kısa tüyleri bulunmaktadır. Postunun sık olması onları büyük göstermektedir.
 • Geniş bir vücut yapısına sahiptir. Kısaya yakın boyda kabul edilirler. Sırtları dar ve uzundur. Göğüs yapıları ise geniştir. Bu sayede daha iri görünürler.
 • Sokak kedileri ile çiftleştikleri için kendi içlerinde her türlü renk sahibine sahip oldukları görünebilir. Genellikle siyah, beyaz, leylak, çikolata, kızıl, benekli ya da tekir renklerinde tüyleri görülebilir.
 • Ağzı, çenesi ve burnu orta büyüklüklerde kabul edilmektedir. Gözleri yeşil, bakır, gümüş, turuncu ya da çift renkli olarak karşınıza çıkabilir.
 • Bazıları çok kilolu olabilirken bazıları ise daha zayıftır. Ortalama kiloları 3 ila 7 kilogram arasında farklılık gösterebilir.

European Shorthair Kedi Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Sabit bir huyları olduğunu söylemek mümkün değildir. Bazı türleri de dokunulmaktan hoşlanmazken bazıları is okşanmayı hatta hamur gibi yoğrulmayı çok sevebilir.
 • Kontrol güdüleri çok kuvvetlidir. Size bakmıyorken dahi ne yaptığını görüp hissedebilirler. Bu doğrulta da tepkiler verdikleri de görülmektedir.
 • Nadiren ani davranışlarda bulunsalar da genel de uysal kedilerdir. Doğru eğitim ile sahiplerinin sözünden çıkmamaları mümkündür.
 • Tırmanmak gibi aktivitelerden keyif alırlar.
 • Oyun oynamaktan çok hoşlanırlar fakat oyun esnasında dahi ağırbaşlı hallerini korurlar ve genelde yaramazlık yapmazlar.
 • Sosyal bir kedi oldukları bilinse de genelde sahipleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar.
 • Uzun süre yalnız kalmaktan rahatsızlık duymazlar. Fakat bu süre ihtiyaçlarının yerine getirileyeceği kadar uzun olursa hırçınlaştıkları görülebilir.
 • Avcılık içgüdüleri nedeniyle kendinden küçük hayvanlar ile anlaşamazlar. Özellikle balık, kuş ve hamster gibi hayvanları av olarak görmeleri mümkündür.

European Shorthair Kedi Cinsi Bakımı

Tüyleri kısa olduğu için ekstra bir bakım rutinine ihtiyaçları olmamaktadır. Zorunlu durumlar haricinde yıkanmalarına gerek yoktur. Haftada bir defa tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Kulaklarını düzenli aralıklarla nemli bir bez ile silebilirsiniz. Ayrıca diş ve tırnak bakımlarını da ihmal etmemeniz önerilmektedir. Kedinizin düzenli diş bakımını sağladığınızda diş eti hastalıklarından korunması sağlanacaktır. Kolay kilo alabildiği için seçtiğiniz mamaların et oranının yüksek ve protein miktarının kaliteli olduğundan emin olmalısınız.

European Shorthair Kedi Cinsi Genel Sağlık Durumu

Sağlıklı bir genetik yapıya sahiptir. Bu nedenle bilinen bir kalıtsal hastalığı bulunmamaktadır. Yine de bakımına dikkat etmek ve veteriner kontrollerini aksatmamak önemlidir. Kilo almaya meyilli olduğu için beslenmesine dikkat etmelisiniz. Hareket edebileceği uygun bir ortam oluşturmayı ihmal etmemelisiniz. Tüm bakımına dikkat etmeniz ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığı taktirde 15 ila 20 yıl arası hayatlarını sürdürebilirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap