Donskoy Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Donskoy kedi tüysüz kedi cinslerinden biridir. Sfenks kedisi gibi dünyada çok fazla görülmeyen tüysüz kedilerdendir. Tüysüz olmaların sebebi ise Sfenks kedisinde olduğu gibi genlerle ilgili değil, mutasyondan kaynaklıdır. Bu kedi ırkının kökeni Rusya’dır. 1987 yılında Rusya’da, Elena Kovaleva isimi bir kedi yetiştirici tarafından fark edilmiştir. Denk geldiği kedi 4 ay sonra tüylerini dökmeye başladı ve tüm yaşamını kürksüz sürdürdü. Ardından Donskoy kedisi yerel bir erkek kedi ile çiftleştirilmiştir. Doğan yavruları ise bugün ataları kabul edilmiştir. 1997 yılınca WCF (Dünya Kedi Federasyonu), 2005 yılında ise TICA (Uluslararası Kedi Birliği) tarafından tanınmışlardır.

Donskoy Kedi Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Tüysüz olmaları ile tanınmaktadır. Derileri aşırı elastik ve buruşuk bir yapıdadır. Derilerine dokunduğunuzda ılık ve yumuşak olduğunu hissedebilirsiniz.
 • Büyüklükleri orta boy kabul edilmekte.
 • Sfenks kedilerinden daha güçlü, kaslı ve sert görünürler. Hassas bir kedi oldukları söylenemez. Kış mevsimlerinde karın bölgesinde biriken yağ kütlelerini görmeniz mümkündür.
 • Ön bacakları arka bacaklarına kıyasla daha kısadır. Ancak bu duruma rağmen vücutlarında ki orantıyı fark edebilirsiniz.
 • Kalından inceye doğru ve kırbaç gibi bir kuyrukları bulunmaktadır. Ayrıca büyük kulaklara sahip oldukları bilinir.
 • Birçok göz rengi, renk ve desende görülebilir. Yavruları ise 4 farklı kürk tipinde doğabilirler.
 • Brush: Kafalarında sık olmayan, dalgalı, yumuşak ve kalın tüyler bulunmaktadır.
 • Flocked: Tüysüz görünürler. Fakat vücutlarında güderi gibi tüyler görülür. 2 yaşına geldiklerinde bu tüyler de kısa sürede dökülecektir.
 • Velour: Tüyleri kadife görünümündedir. Bir süre sonra yüz, bacak ve kuyruklarında bu tüyler kalsa da genel anlamıyla bütün tüyleri dökülecektir.
 • Rubber/Sticky Bald: Bu yavrular tamamen tüysüz doğmaktadır. Bütün yaşamlarını tüysüz olarak sürdürürler.

Donskoy Kedi Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Meraklı, zarif ve benzersiz bir karaktere sahiptir. Sosyal ve şefkat dolu kediler oldukları bilinmektedir. İnsanlar ile araları daima iyidir. Eve gelen misafirlere dahi kendilerini göstermek isterler. Aynı şekilde çocuklarla ve diğer hayvanlarla da arası iyidir.
 • Genel anlamda yumuşak, iyi huylu ve arkadaş canlısı kedilerdir. Aynı zamanda çok aktif olduklarını da söylemek mümkündür. Bitmek bilmeyen enerjileri ve merakları ile oyun oynama arzuları hiç tükenmez.
 • Sahiplerine karşı aşırı bağlı olurlar.
 • Sesli komutları öğrenmeye meyillidirler. Bu nedenle eğitimleri kolaydır.
 • Aktif ve girişken canlılardır. Bu nedenle uzun süre evde yalnız kalmaları önerilmez. Başka bir evcil hayvanla birlikte yaşamaları daha uygundur.
 • Dengeli bir karakterleri vardır. Çevrelerine ve aile üyelerine karşı ilgili davranırlar.

Donskoy Kedi Cinsi Bakımı

Bakımı kolay olan kedi cinslerinden biridir. Tüysüz oldukları için tüy bakımı için çaba göstermenize gerek kalmaz. Fakat yine de belli zamanlarda fırçalamanız faydalı olacaktır. Tüysüz olmaları nedeniyle soğuğa ve güneşe karşı hassasiyet gösterirler. Bu nedenle kapalı alanlarda bakılması daha uygundur. Direkt güneş ışığına maruz kalmamaları gerekir. Diğer kedilere kıyasla daha fazla terledikleri bilinir. Derilerinin yağlandığı görülebilir. Bu nedenle günlük olarak vücutlarının bir bez yardımı ile silinmesi önerilir. Haftada bir banyo yaptırılmaları gerekir. Tüysüz oldukları için banyo sonrası hasta olma ihtimalleri oldukça düşüktür.

Donskoy Kedi Cinsi Genel Sağlık Durumu

Tüysüz olmalarına neden olan genetik mutasyonları, kötü ve düzensiz diş çıkarma, fazla terleme ve laktasyon gibi sorunları meydana getirebilir. Düzenli aralıklarla veteriner kontrolü olmaları önemlidir. 7 yaşına kadar yılda bir, 7 yaşından sonra yılda en az iki defa sağlık kontrolü olmaları gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap