Chantilly Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Chantilly kedi ırkı bir diğer adı ise Tiffany’dir. Kökeni hakkında pek çok rivayet bulunmakla beraber en belirgin özelliği vücuduna ek bir kürk görüntüsüdür. Rengi çikolata ve siyaha yakındır. Melez bir kedi ırkı olduğu biliniyor. Oldukça sosyal ve sevecen bir yapısı da bulunur. Dünya çapında bunca popüler hale gelişinin sebebi de çikolata ve kahveye yakın rengi olmuştur. Parlak ve ipeksi bir tüy yapısı bulunur.

Chantilly Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi ırkının en önemli özelliği dış çevreyi olan düşkünlükleridir. Bulundukları ortamda çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Oyunculukları yüksektir. Bu yönüyle eğitilir. Hareketli oluşları ve cana yakın olmaları ile de biliniyor. Güzellik şampiyonasında birinciliği bulunur. Belirli aralıklarla miyavlama özelliği gösterir. Sürekli olarak miyavlamaya başladığı fark edilirse aslında bu bir şeye ihtiyaç duyduğunu ya da ilgi görmek istediği anlamına gelir.

 • Hareketlidir ve oyuncudur.
 • Baş kısmı yuvarlak ve geniş bir formdadır.
 • Orta boyutlarda bir kedidir.
 • Yumuşak ve uzun tüy yapısına sahiptir.
 • İri göğüs yapısı, yeşil ve sarıya dönük göz rengi ile yuvarlak bir form oluşturur.
 • Girdiği ortama ayak uydurarak, arkadaş canlısı.
 • Yalnız kalmaktan da hoşlanır.
 • Aile üyeleri ile rahatlıkla iletişim kurar.
 • Yabancı bir kişiyle iletişim kurmakta başlangıçta sıkıntı çeker.
 • Sakin tabiatlıdır.
 • Çocuklarla oldukça rahat iletişim kurar.
 • 3.5 ile 6 kilo arasında farklı ağırlık kapasitesine sahiptir.
 • Yaşam tarzı, beslenmesi ve bakımı ile 10 ile 15 yıl arasında yaşar.

Chantilly’nin Karakteri Nasıldır?

Oldukça zeki ve sevecendir. Bulunduğu ortama kolaylıkla adapte olur. Ev ortamında oluşan bir farklılığa rahatlıkla uyum sağlar. Karakter olarak daha çok dışa dönük ve sosyal canlılardır. Ev ortamındaki evcil hayvanlarla da rahatlıkla geçinebilirler. Dengeli ve oldukça sakin olan tabiatı her ortamda rahatlıkla fark edilir. Çok fazla hareketli olduğu anlardan sonra sakinleşerek oturur. Bu yönüyle dış ortama çıkmasına gerek kalmadan ev içerisinde besleyin. Hareket halinde olan ailelerle uzun yıllar yaşar. Yaşlıların da tercih edebileceği sakin ve de durgun bir oyun arkadaşı olur. Bu kedi ırkının karakteristik yapılarındaki en önemli özellik sürekli olarak miyavlayarak kendini anlatmaya çalışmasıdır. Gereken ilgi gösterilmedikçe psikolojik rahatsızlıklar fark edilir. Daha çok bunalıma sürüklenecek bir ruh haline bürünür.

Chantilly’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Chantilly’nin bakımı diğer kedi ırklarından çok da farklı değildir. Ancak vücudunda kendi ırkına has bir kürk kaplaması bulunduğu için düzenli olarak dikkatli bir şekilde temizliğinin yapılması gerekir. Kulak kısımlarında tamamen kapatmaya yakın oluşan tüyler bu bölgede daha hassas olmasını gerektirir. Düzenli aralıklarla dezenfekte edilmeli, kulak içerisinin ve diş yapısının incelenerek yıkanması ve temizliğini yapılması önemli. Kulak temizliği doğru yapılmadığında iltihaplanmalara karşı bakteri oluşumu gözlemlenir. Göz temizliğine de dikkat edilmesi öneririz. Belirli aralıklarla tırnak kontrolünün yapılması için bir veterinerden de yardım alınır. Tüylerinin çok az dökülmesinden kaynaklı olarak bulunulan ortamda tüye karşı alerjisi bulunan kişiler varsa kedi ırkının bu özelliği yönü ile rahatlıkla ev içerisinde bakımı da sağlanır.

Chantilly Kedi Irkı Nasıl Beslenir?

Chantilly’nin beslenmesi kolaydır. Zahmetli bir beslenme süreci bulunmamaktadır. Sağlıklı bir vücut yapısı sunmak ve ömrünü uzatmak için protein açısından zengin bir beslenme çeşidi benimsenir. Dışarıdan bakıldığında fark edilecek parlaklıktaki tüy yapısını korumak ve parlaklığını arttırmak için daha çok içerisinde Omega-3 barındıran özellikteki mamalar tercih edilir. Obeziteye yatkın olan vücudu günlük olarak tüketmesi gereken porsiyona dikkat edilmesini gerektirir. Beslenmesi ve bakımı doğru yapıldığında diğer kedi ırklarına göre oldukça sağlam vücut yapısına sahiplerdir.

Chantilly Eğitimi

Genellikle Chantilly’nin eğitimi sıkıntı çıkarmaz ve zahmetsizdir. Diğer kedi ırklarına göre çok fazla aktif değildir. Bu yönüyle onu eğitmek biraz daha zaman ister. Ancak tek başına oyun oynamaktan hoşlanan bu kedi ırkı etkileşimli oyunlara karşı duyarlıdır. Dış alandan daha çok kapalı ve ev içerisindeki ortamda oynamaktan hoşlanırlar. Kendi başlarına çocuklarla ya da farklı evcil hayvanlarla aynı ortamda rahatlıkla eğitelecek bir yapıda. Ev içerisinde tırmanabileceği bir kedi ağacı eğlenebileceği ve eğitim görebileceği bir interaktif oyuncak malzemeleri rahatlıkla kullanırsınız. Tasma ile yürüyüşler yaptırılarak zaman geçirin. Tuvalet eğitimi de oyuna çevrilerek rahatlıkla sunulur.

Safkan Chantilly Nasıl Anlaşılıyor?

Chantilly’nin safkan olup olmadığı tarihi kaynaklarda yapılan inceleme sonucu ortaya çıkarılabiliyor. Bu kedi ırkı ilk kez 1960 yılında ismi duyularak yayılmaya başlanmıştır. İngiliz kökene sahiptir. Asya Shorthair’e benzeyen bir görünüme sahiptir. İran kedisinin melezlenmesiyle oluşturulmuştur

Chantilly Ne Kadar Yaşar?

Chantilly kedi ırkı ömrü ortalama 15 yıldır. Bu kedi ırkı oldukça sağlıklıdır. Herhangi bir sağlık problemi olduğu bilinmiyor. Ancak karşılaşacak sık ve yaygın problem sindirim problemi olur. Yemek yemeyi sevmesi ve besinlere karşı hassasiyeti bu süreci beraberinde getirir. Günlük hayatta tükettiği besinlere dikkat edildiğinde daha sağlıklı bir ömür yaşar.

Ayrıca Bakınız: European Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap