Chartreux Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Chartreux Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Chartreux kedi ırkı nerede ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Bu bilginin yanı sıra Chartreux kedilerinin, oldukça eski tarihlerden beri var olduğu da düşünülmektedir. Bu düşüncenin ana nedeni ise, bu kedi ırkının birçok efsaneyi konu alan hikayelerde yer almasıdır. Chartreux kedi ırkının Fransa kökenli olduğu ve on sekizinci yüzyılda özellikle avcılık yetilerinin geliştiği, bu kedi ırkı ile ilgili bilinen bilgiler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu kedi ırkının isminin, Fransa’ da ortaya çıkan Carthusian adlı dini gruptan aldığı da bilinmektedir.

Chartreux’in Özellikleri Nelerdir?

Kedilerin genetik özellikleri ve ırkların atalarının yaşayış ve yetiştiriliş tarzları, kedilerin karakteristik özelliklerini ve birçok yeteneklerinin gelişmesinde etkilidir. Uysal ve oyuncu yapılara sahip olan kedi ırklarının yanı sıra, oldukça hareketli ve av yetileri gelişmiş kedi ırkları da mevcuttur. Genel özellikleri fiziksel yapılarını içerse de kedi sahiplenilmeden önce ırk özellikleri ve karakter özelliklerinin de ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu detaylı araştırmalar, kedi sahiplenmek isteyen kişilerin doğru tercihler yapabilmesini sağlamaktadır. Chartreux’in özellikleri ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Chartreux kedilerinin anavatanı Fransa olarak bilinmektedir.
  • Chartreux kedi ırkının belirgin fiziksel özellikleri arasında yer alan tüyleri, kısa ve kalındır. Aynı zamanda bu kedilerin tüy renkleri, maviye yakın bir duman rengine sahiptir.
  • Chartreux kedilerinin dikkat çekici bir diğer özelliği ise gözlerinin rengidir. Chartreux ırkı kedilerinin göz renkleri koyu turuncudur.
  • Chartreux kedilerinin kuyrukları kısa, gövde yapıları ise oldukça kaslı ve güçlüdür.
  • Chartreux kedilerinin vücut ağırlıkları 3 kilogram ile 10 kilogram arasında değişkenlik göstermektedir. Bu durum tamamen kedilerin beslenme düzeni ile ilgilidir.

Chartreux Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Kedilerin birbirinden farklı fiziksel özellikleri olduğu gibi karakter özellikleri de farklılık göstermektedir. Chartreux kedi ırkı karakteri sessiz ve uysal olmaları ile ön plana çıkmaktadır. Fazla gürültücü olmayan bu kediler, evlerde beslenmek için oldukça idealdir. Chartreux kedileri temkinli yaklaşımları ile de dikkat çekmektedir. Genel olarak herkese karşı ilk başta temkinli yaklaşan bu kediler, karşı tarafa alıştıktan sonra sevgilerini gösterebilirler. Sahipleri ile oldukça derin bir bağ kuran Chartreux’ler, sahiplerinden ilgi bekler ve kendileri pek ilgi göstermekten hoşlanmazlar. Oldukça sadık ve söz dinleyen bir kedi olan Chartreux’lar özellikle sahiplerinin kucaklarında vakit geçirmeyi çok sevmektedir.

Chartreux’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Chartreux’in bakımı genel olarak oldukça kolaydır. Mevsim geçişlerinin haricinde tüylerinin haftada bir taranması, bu kedilerin tüy yapılarının ve deri yapılarının sağlığının korunması adına yeterli olmaktadır. Mevsim geçişlerinde tüy dökme oranlarının artmasından dolayı, taranma sıklığının da arttırılması bu kedilerin daha rahat edebilmesini sağlamamaktadır. Genel olarak ağız, kulak ve tırnak bakımlarının da düzenli olarak yapılması gereken Chartreux’ler, gerek görülmedikçe yıkanmamalıdır. Kuru şampuan ya da özel bezler ile silinerek kedilerin temizlenmesi sağlanabilmektedir.

Chartreux Nasıl Beslenir?

Chartreux kedi ırkı beslenmesi için özel bir ürüne gerek yoktur. Ancak bu kedilerin obeziteye yakalanmaması adına, diyet beslenme programına uyulması gerekebilmektedir. Sahiplenilen kedinin yaşına ve kilosuna göre veteriner hekimler tarafından belirlenecek beslenme programına uyulması ve bu programda yer alan özel kedi mamalarının haricinde herhangi bir gıda maddesinin Chartreux’lere verilmemesine dikkat edilmelidir. Chartreux’lerin sularına her zaman kolay ulaşabilmesi de beslenme düzenleri için oldukça önemlidir. Aynı zamanda, suların her zaman temiz ve taze olmasına da dikkat edilmelidir. Bunların haricinde, veteriner hekimler tarafından uygun görülen vitaminlerin de kedilere düzenli olarak verilmesi gerekmektedir.

Chartreux Eğitimi Nasıl Verilir?

Eğitimi, sadece kedi sahipleri tarafında verilebilir. Chartreux’lar genel olarak sahipleri dışında evde yaşayan kişiler ile yakın temasa girmemektedir. Sahipleri tarafından verilecek eğitim süreçleri, kedilerin sıkılmaya başlaması ile son bulmalıdır. Aksi halde verilen eğitimler herhangi bir netice alınmasına imkan sunmayacaktır. Chartreux’ların keyif aldığı oyun ve oyuncaklar ile gerçekleştirilecek eğitimler, kedilerin zeki olmaları ile kolayca kavranmaktadır. Bu nedenle eğitimleri kolay olsa da Chartreux’ların fazla sıkılmadan bu süreçlerin tamamlanmasına özen gösterilmelidir.

Safkan Chartreux Nasıl Anlaşılır?

Chartreux’ların safkan olup olmadığı, bu kedilerin belli başlı fiziksel özelliklerine bakılarak kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Chartreux’lar ile karşılaşmadan önce bu kedilerin fiziksel özelliklerinin detaylı bir şekilde öğrenilmesi, işlemlerin daha pratik bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Chartreux’ların göz renkleri ve tüy renkleri ilk olarak kontrol edilmesi gereken fiziksel özelliklerin başında yer almaktadır. Aynı zamanda, Chartreux kedi ırkına özel olan mizaçları da bu kedilerin safkan olup olmadığının anlaşılmasında oldukça etkili olan bir ırk özelliğidir.

Chartreux Ne Kadar Yaşar?

Ortalama Chartreux kedi ırkı ömrü olarak on beş yıldır. Chartreux kedi ırkının genetik olarak bazı rahatsızlıklara yakalanma riski bulunmaktadır. Bunların başında obezite, kalp hastalıkları ve eklem hastalıkları yer almaktadır. Chartreux kedilerinin sağlıklı bir ömür geçirebilmesi için beslenme programlarına ve düzenli veteriner kontrollerine dikkat edilmelidir. Sahipleri ile mutlu olan ve iyi bakılan Chartreux kedileri, on beş yıl ve bazı durumlarda daha uzun yaşayabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Pixie Bob Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap