Burmilla Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Burmilla Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Burmilla kedi ırkı, Chincilla ve Burmese kedi ırklarının doğal mutasyonu sonucu ortaya çıkmıştır. Bu iki kedi ırkının birleşmesi neticesinde dünyaya gelen yavrular arasında bulunan dikkat çekici kedi, kedi yetiştiricileri tarafından incelenmiş ve üretimi gerçekleştirilmiştir. 1981 yılında ilk kez dünyaya gelen Burmilla kedi ırkının ismi, Burmese ırkından alınan ‘burm’ ve Chincilla ırkının isminden alınan ‘illa’ sözcüklerinin birleştirilmesi ile meydana gelmiştir. Farklı birçok kedi dernekleri tarafından ayrı bir ırk olarak kabul görmüş ve kayıtlara geçirilmiştir.

Burmilla Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Kedilerin kendilerine özgü özellikleri, ait oldukları ırkları ile ilişkilidir. Genel olarak kedi ırkları, kökenleri ve atalarından gelen baskın genlere göre fiziksel ve karakteristik özelliklere sahip olmaktadır. Kedi sahiplenmek isteyen kişilerin, kedilerin ırkları ile ilgili ayrıntılı bilgilere sahip olması hem kedilerin mutlu bir yaşam sürebilmesi hem de sahiplerinin yeni ev arkadaşlarına daha kolay adapte olabilmesi için oldukça önemlidir. Kediler genel olarak dünya çapında evlerde beslenilmesi tercih edilen canlılar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kedilerin sahipleri ile karşılıklı olarak iyi bir uyum ve bağlılık elde edebilmesi için kişilerin doğru ırklara ait kedileri sahiplenmesi oldukça önemlidir. Bu unsurlar göz önüne alındığında Burmilla’nın özellikleri genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Burmilla kedi ırkının kökeni Batı Asya’dır.
  • Burmilla kedileri gümüş renkte olabildikleri gibi beyaz ve fil dişi renginde de olabilmektedir.
  • Burmilla kedilerinin kulak yapıları, yüz hatlarının devamını oluşturacak şekilde bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda bu kedilerin, kulak yapıları dik ve uçlara doğru dairesel şekildedir.
  • Burmilla kedilerinin gözleri yeşil renkte ve büyük bir yapıdadır.
  • Burmilla kedi ırkının ön bacakları, arka bacaklarına göre daha kısadır. Bu fiziksel özellik Burmilla ırkına aittir.
  • Burmilla kedilerinin erkek ve dişileri 7 kg’a kadar ulaşabilen vücut ağırlıklarına sahip olabilmektedir. Bu durum tamamen kedilerin sahipleri tarafından nasıl beslendiğine göre değişkenlik göstermektedir.
  • Burmilla kedi ırkının tüyleri uzun olabildiği gibi kısada olabilmektedir. Burmilla’ların tüylerinin yapısı ise oldukça yumuşaktır.

Burmilla’nın Karakteri Nasıldır?

Burmilla kedi ırkı karakteri enerjik ve yüksek zeka seviyesi ile dikkat çekmektedir. Sahipleri ve diğer aile bireyleri ile oldukça iyi anlaşabilen bu kediler, özellikle sahiplerinin söyledikleri her şeyi anlayabilmektedir. Sevilmekten ve sahipleri ile birlikte oyun oynamaktan oldukça mutlu olan Burmilla’lar, günlerinin çoğunu hareket halinde geçirmektedir. Evde yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu kediler, yaşam alanlarını oldukça sahiplenir ve evde sahipleri ile birlikte olmaktan çok mutlu olurlar. Oldukça dışa dönük ve sosyal bir kedi ırkı olan Burmilla, diğer insanlar ve evcil hayvanlar ile de kolaylıkla anlaşabilmektedir.

Burmilla’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Burmilla’nın bakımı olukça kolaydır. Haftada bir kez tüylerinin taranması bu kedi ırkının tüy yapılarının ve cilt sağlıklarının korunması için yeterlidir. Düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi, ağız ve kulak bakımlarının yapılması, tüm kedi ırklarında olduğu gibi Burmilla’lar için de geçerlidir. Sahipleri tarafından sürekli ilgi görmesi ve evde yalnız kalmaması bakım rutinlerinin en can alıcı noktalarını oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra, yemek yeme alanlarının ve tuvalet kabının temizlemeye önem gösterin. Burmilla’ların bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

Burmilla Nasıl Beslenir?

Burmilla’nın beslenmesi için sahiplenilen kedinin yaşı ve kilosu baz alınmalıdır. Aynı zamanda protein içeriği bakımından zengin olan kedi mamalarının tercih edilmesi de Burmilla’ların beslenmesinde oldukça önemlidir. Genel olarak bu kedi ırkının veteriner hekimler tarafından düzenlenen beslenme programına uygun şekilde öğünlerinin ayarlanması en doğru tercihtir. Kedilerin günlük öğünlerinin her gün aynı saatte ve belirlenen ölçeklerde verilmesi de beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bir husustur. Sıvı dengelerinin korunması için Burmilla’ların su kaplarının kolay ulaşabilecekleri yerlerde, temiz ve taze bir şekilde bulundurulmasına da dikkat edilmelidir.

Burmilla Eğitimi Nasıl Verilir?

Eğitimi, bu kedilerin üstün zeka yetilerine sahip olmaları nedeni ile oldukça kolaydır. Sahiplerine olan bağlılıkları Burmilla’ların sahiplerinin vereceği her komutu yerine getirmesini sağlamaktadır. Kedilerin en sevdiği oyunlar ve oyuncaklar kullanılarak verilecek eğitimleri, sahiplerinin bu süreçten olumlu sonuçlar elde etmesini sağlamaktadır. Diğer kedi ırklarında olduğu gibi Burmilla’ların da tuvalet eğitimleri sahiplerine büyük zorluklar yaşatmamaktadır.

Safkan Burmilla Nasıl Anlaşılır?

Burmilla’nın safkan olup olmadığı, bu kedilerin ilk etapta ırklarına ait fiziksel özelliklerinin incelenmesi ile gerçekleştirilebilir. Burmilla’ın belirgin tüy yapıları ve tüy renkleri, ön bacak ve arka bacakları arasındaki farkları, kulak yapıları ve kendi ırklarına ait mizaçları, kedilerin safkan olup olmadığının tespit edilmesi için kontrol edilmesi gereken fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır.

Burmilla Ne Kadar Yaşar?

Burmilla kedi ırkı ömrü ortalama olarak yirmi yıla yakındır. Burmilla’ların bilinen kalıtsal bir rahatsızlığının olmaması, bu kedi ırkının uzun bir ömre sahip olmasına imkan sunmaktadır. Sevgi dolu bir aile ortamına ve düzenli bakıma sahip olan Burmilla’lar, sahipleri ile birlikte uzun ve mutlu bir yaşama sahip olabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Somali Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap