Scottish Straight Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Scottish Straight kedi ırkı, tüm dünyada ilgi gören ve tanınan bir kedi cinsidir. Scottish Fold kedi ırkının yakın akrabalarından biridir. Aralarında sadece tek bir fark bulunmaktadır; kulaklarının kıvrık olmaması. Bir anne Scottish Fold kedisi doğum yaptığında yavrularının hepsi düz kulaklı olarak dünyaya gelmiştir. 3-4 haftanın ardından bazı yavrularının kulakları öne doğru eğilmiş bazıları ise eğilmemişdir. Kulakları kıvrılan yavrulara Scottish Fold, kıvrılmayanlara Scottish Straight adı verilmiştir. Yakın kedi cinsleri için kuzen tabiri kullanıldığı bilinir. Fakat Scottish Fold ve Scottish Straight kedi ırkı gerçek kardeş olarak kabul görmektedir.

Scottish Straight Kedi Fiziksel Özellikleri

 • Görünüm itibariyle British Shorthair ile neredeyse tıpa tıp aynıdır.
 • Scottish Straight kedisnin kalın tüy yapısı bulunmaktadır. Ayrıca kısa tüylü bir posta sahiptirler.
 • Scottish ve British kedilerine ait renklerin herhangi birini taşıyor olmaları mümkündür. Genellikle her renk ve desende görülebilirler.
 • Scottish Straight kedisinin boyutları orta boy olarak kabul edilmektedir.

Scottish Straight Kedi Davranışsal Özellikleri

 • Bu kediler sevimli, uysal ve oyuncu karaktere sahiptir. Sahiplerine bağlıdır ve onları yalnız bırakmak istemezler. Sahipleri uyumadığı sürece, enerjisi tükense bile onlara eşlik etmek isterler. Siz her nereye giderseniz peşinizden gelmeye çalışırlar.
 • Akıllı ve söz dinleyen kedilerdir. Verilen komutların anlaşılmaması durumunda, yüksek ses ile iki defa tekrarlanması daha iyi anlamalarını sağlayacaktır. Bu sayede komutlara uyabilirler.
 • Sürekli kucağa alınmaktan hoşlanmazlar. Fakat sahiplerinin yanında uyuyabilecek kadar da yakın davranabilirler.
 • Sıcak ortamlardan çok hoşlanmazlar ve serin ortamları tercih ederler.
 • Oyun oynadıkları sırada kendilerini kaptırarak sahiplerini ısırması mümkündür. Fakat canınızı acıtmayacakları kesindir. Sahiplerini ısırdıkları anda oyuncaklarına davrandıkları gibi sert olmamaları dikkat ettiklerinin bir göstergesidir.
 • Çocuklar ve diğer hayvanlar ile iyi geçindikleri bilinmektedir. Fakat yabancılara karşı çekingen tavırlar sergiledikleri bilinmektedir.

Scottish Straight Kedisi Bakımı

 1. Bu kedi ırkının kedi kumunun her zaman temiz olması önemlidir. Scottish Straight kedileri kirli bir tuvalet kullanmak yerine tuvalet dışında ihtiyaçlarını gidermeyi tercih etmektedir.
 2. Scottish Straight kedileri kısa tüylü olsa da haftada en az 2 ya da 3 defa taranmaları gerekir. Uzun tüylü Scottish Straight kedileri ise daha sağlıklı görünmeleri ve ölü tüylerden kurtulmaları için 4 ya da 5 defa taranmaları daha uygundur. Düzenli tüy bakımlarının yapılması sayesinde tüy dökülmesi büyük oranda azalmaktadır.
 3. Scottish Straight kedilerinin de diğer her kedide olduğu gibi diş bakımları büyük önem taşımaktadır. Mümkünse günlük, değilse en geç haftada bir diş temizliklerinin yapılması önerilmektedir.
 4. Tırnak bakımlarrının en geç iki haftada bir yapılması tavsiye edilmektedir.
 5. Scottish Straight kedilerinin göz çevresi ve kulaklarının nemli bir bezle silinmesi önemlidir. Böylece göz ve kulak enfeksiyonlarından uzak kalmaları sağlanabilir.

Scottish Straight Kedisi Genel Sağlık Durumu

Bu cins kedilerde, Scottish Fold kedilerinde oluşan beyaz tüy genlerine sahip bir problemden kaynaklı sağırlık görülebilir. Scottish Straight kedileri obezite ve kilo almaya müsait kedilerdir. Bu nedenle kontrollü beslenmeleri önemlidir. Bu kedilerin gözleri diğer kedilere kıyasla daha fazla sulanabilmektedir. Ayrıca göz hastalıklarına ve bağırsak rahatsızlıklarına da yatkınlık gösterirler.

Scottish Straight Kedisi Fiyat Bilgisi

2500 Tl ila 5 bin TL arasında değişen fiyata sahiptir. Scottish Straight kedi ırkının yaşı, rengi, görünüşü ve duruşu fiyatların değişmesine neden olmaktadır. Kedinin durumuna göre belirtilen fiyatların üzerinde ya da altında rakamlar ile karşılaşmanız mümkündür.

Scottish Straight Sahiplenme için aşağıdaki linkten ilan sahiplerine ulaşabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap