Somali Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Somali kedisi değişik tüyleri ile göze çarpan kedi cinsidir. Habeş kedisi ile bilinen Somali kedileri ilk kez 1887 yılında Amerika’da görülmüş bir kedi türüdür. Genellikle kahverengi ya da bakır renklerindedir. Somali cinsi kediler kalıtımsal hastalığa sahip olmayan en sağlıklı kedi cinslerinden biri. Fakat Somali cinsi kediler bulaşıcı hastalıklara daha yatkın olan bir cinstir. En güçlü kas yapısına sahip kedi cinslerinden biri olması sayesinde hareketli ruh halleri ile sizi şaşırtabilirler.

Somali Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Somali kedisinin özellikleri birden fazladır. Başlıca özellikleri şunlardır:

 • Çok kuvvetli avlanma yetenekleri olan kedilerdir.
 • Çoğunlukla gölgeli tüy renklerine sahip olan hayvanlardır.
 • Orta büyüklükteki 3 ile 5 kilogram ağrılığında olabilen kedilerdir.
 • Tüyleri seyrek değildir ve çok uzun tüyleri vardır.
 • Oyun oynamayı çok seven hareketli kedilerdir.
 • Dışarıya çıkmayı seven bir türdür.
 • Bulundukları ortamlara kolayca adapte olabilen bir kedi cinsidir.
 • Kısa sürede diğer hayvanlarla ya da insanlarla iletişim kurabilen sıcak kanlı canlılardır.
 • Habeş kediler ile aynı soya mensup bir kedi ırkıdır.

Somali Kedisinin Karakteri Nasıldır?

İlgi ve sevgiyi çok seven canlılardır. Sahipleri ya da diğer insanlarla kolayca bağ kurabilirler. Buna ek olarak diğer kedilerle hatta köpeklerle bile arkadaşlık kurabilecek kadar sosyal karaktere sahip canlılar. Somali kedileri dışarıya çıkmayı yeni şeyler keşfetmeyi çok seven canlılardır. Kedi cinslerinin çoğu tasma ile dışarı çıkıp gezdirilmekten ya da yolculuk yapmaktan hoşlanmazlar ama Somali kedilerinde durum tam tersidir. Somali kedileri dışarıya çıkmaktan ve seyahat etmekten hoşlanan canlılardır. Somali kedileri bulundukları ortamlara çok kolay adapte olabilen girişken karaktere sahip canlılardır. Bunlara ek olarak Somali kedileri çocuklar ve bebekler ile en iyi anlaşan kedi cinsleri arasındadır.

Somali Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Özellikle Somali kedisinin bakımı konusunda oldukça özenli davranmanız gerekir. Kulak ve göz rahatsızlıkları çok sık gözlemlenir. Bu yüzden düzenli olarak kulak ve göz temizliği yapılması gerekir. Buna ek olarak Somali kedileri bulaşıcı hastalıklardan kolay bir şekilde etkilenen bir kedi cinsidir. Bu duruma engel olunabilmesi için Somali kedilerinin aşılarının ve bakımlarının takibinin yapılması çok önemlidir. Somali kedisinin davranış bozuklukları yaşamaması için onunla ilgilenmeniz çok önemlidir. Bu durumun sebebi Somali kedilerinin çok oyuncu ve ilgi sever olmalarından kaynaklanır. Eğer Somali kedi sahibiyseniz onlarla ilgilenmezse davranış bozukluğu yaşayarak içlerine kapanabilir ya da saldırgan tutumlar gösterebilirler.

Somali Kedisi Nasıl Beslenir?

Somali kedisinin beslenmesi konusunda normal kedilerin beslenmesinden farklı bir yol izlenilmesine gerek yoktur. Diğer kedilere oranla kilo almaya daha az yatkın bir türdür. Hareketli ve enerjik canlılar olduğundan dolayı onların beslenmesinde zengin içerikli mamalar kullanmak faydalı olur. Kilo almaya yatkın olmamaları yüzünden gereğinden fazla besleme yapmanın faydalı olacağı fikrine kapılmamak gerekir. En sağlıklı biçimde beslemek için mama konusu ve besleme düzeni ile ilgili veteriner hekime danışmak faydanıza olur.

Somali Kedisi Eğitimi

Genellikle Somali kedisinin eğitimi konusunda sıkıntı yaşanma ihtimali düşüktür. Çünkü bu kediler en zeki kedi ırkları arasındadır. Çok hareketli hayvanlar olduğundan dolayı sorun yaşayabileceğiniz en büyük konu oyun alışkanlıklarıdır. Oyun alışkanlıklarının düzene sokulması için kedi ile rutin olarak eşyalara zarar vermeyecek oyunlar oynanır. Tuvalet eğitimini en hızlı öğrenen canlılardan biridir.

Safkan Somali Kedisi Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle Somali kedisinin safkan olup olmadığı konusunda en doğru ve kesin görüşü veteriner hekimlerden alabilirsiniz. Ayırt edici özellikleri şunlardır:

 • Sık, uzun ve sert tüyler
 • Hafif kambur sırt
 • Uçlara doğru sivrilen kulaklar
 • Büyük yuvarlak gözler
 • Uzun ve kalın kuyruk

Somali Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Yaşam süreleri hayat kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak Somali kedileri 11 yıl yaşayan canlılardır. Somali kedilerinin bazıları 16 yıl kadar da yaşayabilirler. Somali kedileri bulaşıcı hastalıklardan, göz ve kulak enfeksiyonlarından kolay etkilenebilen canlılar olduğu için ömürlerinin uzun olması açısından sık sık veteriner kontrollerine götürülmeleri gerekir.

Ayrıca Bakınız: Pixie Bob Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap