York Chocolate Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

York Chocolate kedi ırkının anavatanı ABD’dir. 1983 yılında bir çiftlikte dünyaya geldikleri bilinmektedir. Bu çiftleşme ise çiftlik sahibinin ilgisini çekmiştir. Ardından devam eden çiftleşmeler sonucu yeni bir ırk olduğu ortaya çıkmıştır. Böylece York Chocolate kedi ırkı keşfedilmiştir. 1989’da çiftlik sahibinin tam 27 tane kedisi olmuştur. 1989 yılında ise bu kedileri uluslararası kuruluşlara tanıtmaya çalışır. 1995’de York Chocolate kedi ırkı resmi anlamda yeni bir tür olarak kabul edilmektedir.

York Chocolate Kedi Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • York Chocolate kedieri atletik ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir.
 • Genellikle kemikleri kalın ve oldukça dayanıklıdır.
 • Kalın bir kürk yapısına sahiptir. Bu durumun avantajı ise soğuk havalara karşı dayanıklı olmalarıdır.
 • Tüy yapısı uzun ve yumuşaktır. Tüyleri çikolata rengine benzemektedir. Tüyleri genel itibariyle uzun olsa da özellikle boyun bölgesinde ki tüyleri çok daha yoğundur.
 • Kuyrukları uzun ve tüylü kedilerdir. Patileri ise orta boyuttadır.
 • Gözleri badem şeklindedir. Genellikle ela, yeşil ya da altın rengi gözleri bulunmaktadır. Baş yapıları geniş ve yuvarlaktır.
 • Erkek York Chocolate kedileri 10 kilogram, dişiler ise 8 kilogram civarında görülmektedir.

York Chocolate Kedi Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • York Chocolate kedileri oldukça meraklı kedilerdir. Sık sık sizi evde takip etmeleri ve yaptıklarınızı izlemeleri mümkündür. Genel anlamda gözleri her zaman sizin üstünüzde olabilir.
 • Sahiplerine aşırı bağlı olurlar. Fakat yinede özgürlüklerine düşkün olmayı da aksatmazlar. Sık sık olmasa da dışarı çıkıp dolaşmaktan hoşlanırlar.
 • Yavru sahiplendiğinizde dizinizin dibinden ayrılmamaları mümkündür. Sahiplerine olan bağlılığı özgürlüklerinin önüne geçmektedir.
 • İnsanlar tarafından ilgi görmeyi severler. Sevilmekten keyif alırlar ve kolay kolay sıkılmazlar.
 • Oyuncu kedilerdir. İlk tanıştıkları kişilerle dahi oyun oynayabilirler.
 • Miyavlayarken görmeniz pek mümkün değildir. Fakat dertlerini mırlayarak anlatmakta oldukça başarılı kedilerdir.
 • Sahiplerinin kucağındayken sık sık mırladığına şahit olabilirsiniz.
 • Çok nadiren öfkelendiklerini görebilirsiniz. Genellikle oyuncakları ve hareketli eşyaları severler.
 • Su ile oynamak en büyük hobilerinden biridir. Sudan rahatsız olmazlar.
 • Sevecen, narin ve zeki kedilerdir. Bir ortamda kendilerini fark ettirmeyi mutlaka başarırlar.

York Chocolate Kedi Cinsi Bakımı

York Chocolate kedilerinin bakımlarının kolay olduğunu söylemek mümkündür. Tüylerinin düzenli olarak haftada bir veya iki defa taranması yeterlidir. Tüy yapısında tabakalı bir görünüm olmadığı için taramanız kolay olacaktır. Kediniz için uygun bir tarak seçmeyi ihmal etmemelisiniz. Hatta bu konuda veterinerinizden fikir alabilirsiniz. Kedinizi tarama sıklığını mevsimlere göre ayarlamalısınız. Böylece hem kediniz hem siz rahat edebilirsiniz. York Chocolate kedileri suyu sevdiği için banyo yaptırmanı kolay olacaktır. Fakat yinede istisnai kediniz sudan rahatsız oluyorsa kuru şampuan kullanabilirsiniz. Kediniz suyu sevse de çok sık sık yıkamanız önerilmemektedir. Tüyleri yeterince kurumayan kediler kolayca hasta olabilirler. Bu nedenle tüylerini kuruturken özen göstermelisiniz.

York Chocolate Kedi Cinsi Genel Sağlık Durumu

York Chocolate kedilerinin bilinen herhangi bir kalıtsal hastalığı bulunmamaktadır. Fakat yine de başına gelebilecek olası rahatsızlıkları bilmekte fayda vardır. Birçok kedi gibi York Chocolate kediniz de kulak enfeksiyonları ile karşılaşabilir. Kedinizde meydana gelen kulak akıntısı size enfeksiyonu işaret ediyor olabilir. Kulak enfeksiyonuna benzeyen bir diğer rahatsızlık ise deri iritasyonudur.

Kedinizin derisinin kaşınması ve o kısımda ki tüylerin dökülmesi kedinizin vücudunda ki yaralara neden olacaktır. Ayrıca kedilerin başına sık gelen bir diğer hastalıkta apsedir. Kedinizin vücudunda ki apse olan kısımlar hassasiyet gösterecektir. Genellikle kedi kavgalarında ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek ve kısa sürede tanı ile tedaviyi uygulayabilmek adına veteriner kontrollerinizi aksatmamalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap